Bilgii.net

Elmanın Kararması Nasıl Önlenir?

26.11.2018
Elmanın Kararması Nasıl Önlenir?

Meyve yemek günün her saati için çok önemli bir beslenme alışkanlığıdır. Vücudumuza kattığı değerler, cildimizi gençleştirmesi ve kendimizi daha iyi hissetmemiz gibi birçok artı yönü vardır. Çoğu diyetisyen zaten hem kahvaltıda hem ara öğün olarak mutlaka meyve kısmı ekler. Her mevsim tercih edilen bir meyve olan elma da satışı en çok yapılan meyveler arasında olarak en çok tüketilen meyvelerden biri olmuştur. Kimi zaman katır kütür ısırarak yediğimiz elmayı kimi zaman da dilimler halinde keserek yemeyi tercih ederiz. Her iki şekilde de elma biraz beklediği zaman hemen renginde değişme görürüz. Bazen ileriki zamanlarda pasta veya kurabiye yapımı için hazır bekletmek istediğimizde dolabın içinde elmanın karardığını ve kullanılamaz bir görüntü oluşturduğunu görürüz. Hatta bazen içeride oturan misafirler için bir meyve tabağı hazırlayıp götürene kadar elmalar kararmaya başlar bile ve bu şekilde misafire sunmayı istemeyiz. Bunun nedeni elmanın havayla yani oksijen ile temas etmesidir. Elmanın içerdiği asitler ile hava bir araya gelince meyvenin rengi koyulaşmaya, kararmaya başlar. Çünkü bu elmanın havaya karşı oluşturduğu bir reaksiyondur.

Soğuk Suda Bekletmek

Bazen bunu önlemek için çoğu kişi elmayı küçük bir kapta saklamayı tercih etse de, beklediği sonucu alamaz. Çünkü kabın içindeki havanın elmaya nüfuz etmesi meyvenin içindeki asitleri harekete geçirmeye yeterli olacaktır. Bu yöntemi etkili hale getirmenin ufak bir çözümü var. Doğradığınız elma dilimleri önce soğuk su içinde ağzı kapalı şekilde bekletmeniz . Soğuk su meyvelerin yüzeyini sararak hava geçirmesini engeller ve haliyle asitlerin kararma etkisini önleyici bir çözüm sunacaktır. Su dolu bir kabı taşımak veya muhafaza etmek zor olacaktır. Bunun için bir kere suda yeterli miktarda, yaklaşık on dakika, beklettiğiniz elmaları daha sonra ağzı kapalı, hava almayacak bir kabın içinde susuz bir şekilde saklayabilirsiniz.

Şeker veya Şekerli Şurup

Kesilen taze elma dilimlerinin hava geçirmesini engellemek için yine kesildiği anda tazeyken üzerine şeker veya şekerli şurup, şerbet ile kaplayabilirsiniz. Şeker elmanın yüzeyini tamamen sararak hava geçirmesini engelleyecek ve meyvenin kahverengileşmesini geciktirici etki sağlayacaktır. Bu yöntem ayrıca pastalarınız için elmaların şeker ilaveli halde beklemesini sağlayıp işinizi de kolaylaştırabilir

Limon ve Ananas Suyu

Limon ve ananas suyunun da içerdiği karşıt asitler, antioksidan etkisiyle elmanın yüzeyini sararak renk koyulaşma sürecini yavaşlatacaktır. Kapalı bir kavanoz içinde biraz ananas veya limon suyu ekleterek bekletirseniz elmaları kullanacağınız zaman taze bir görüntü ile kullanabilirsiniz. Veya kapalı bir kabın içinde tabi ki limon veya ananas suyu ile beklettiğiniz elma dilimlerini sonrasında kapalı bir kap içinde bekletebilirsiniz. Bu yöntemin etkisini arttırmak için elmaları limon veya ananas suyuyla iyice ovabilirsiniz.

Portakal ve Bal

Elmaları birkaç damla bal damlatılmış kabın içinde bekletmek de aynı şekerin sağladığı etki gibi meyvelerin kararma sürecini uzatacaktır. Ama bu yöntem saatler boyunca meyvelerinizi taze saklayabilir. Ayrıca portakal, mandalina gibi meyveler de aynı limonun sağladığı etki gibi içerdikleri asit sayesinde elmaya karşı bir reaksiyon geliştirerek ve antioksidan etkisi sağlayarak elmaların kullanım sürelerini uzatır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net