Bilgii.net

Elma Kabuklarının Cilde Faydaları

26.11.2018
Elma Kabuklarının Cilde Faydaları

Gerçekten, elma besin değerleri dolu! Bu ağız sulandıran tatlı ve keskin meyveler, tüm dünyada besin değerleri için hayranlık uyandırıyor. Ancak, elma kabuğunun posa kadar besleyici olduğunu biliyor muydunuz? Elmanın derisi birden fazla sağlık ve cilt bakımı yararları ile doludur. Aşırı vücut ağırlığını hızlı bir şekilde azaltmak isteyen biri için ideal bir besindir. Aslında birçoğumuz tarafından, elma besinlerinin ana kısmının tek başına elma kabuğu içinde yer alması bilinmemektedir. Bu harikası meyveye sahip olduğunuz zaman bir daha elmayı soyarak yemeyiniz.

Elma kabuğu, elmanın besin maddesi deposudur. Elma alırken kabuğu çıkartan bir kişi, meyvenin gerçek besin değerinin tadını çıkarmaz. İşte elma kabuğu üzerindeki besinsel gerçekler hakkında bazı veriler.

Elma Kabuğunun Besin Değeri

Elma kabuğu, çoğunlukla her tipte vitamin için zengin bir kaynaktır. Elma kabuğunda bulunan tüm vitamin türleri arasında, A & C vitamini miktarı diğerlerinden daha fazladır. Illinois Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, elmanın C vitamininin yarısının sadece cildinde mevcut olduğu sonucuna vardı.

  1. A vitamini, görme ve cilt için mükemmel olmasına rağmen, C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmek için en iyi besindir. Aynı vitamin aynı zamanda cildin sağlığı için çok iyidir. Cildin parlaklaşmasını sağlayan ve cilt kanseri riskini azaltmaya yardımcı olan retinoidler şeklinde küçük miktarlarda cilt parlatıcı A vitamini de bulunur. Bu vitaminlere ek olarak, elma kabuğu da K vitamini ve folat bakımından zengindir. Elmada bulunan kolin denilen bir vitamin, yeni vücut hücreleri oluşturmak için oldukça faydalıdır. Tek bir elma, A vitamininin günlük ihtiyaçlarının yüzde beşine katkıda bulunabilir.
  2. Elma kabuğu minerallerde eşit derecede iyidir. Kalsiyum ve fosfor açısından oldukça zengindir. Ek olarak, elma kabuğunda yeterli miktarda çinko, sodyum ve magnezyum bulunur. Elmanın demir miktarı tatmin edici derecede yüksektir ve bu nedenle anemik hastalar için sağlıklı bir gıda seçeneği haline getirir. Beklenen kadınlara genellikle bu meyveyi folik asit ve demir bolluğu nedeniyle yeterli miktarda tüketmeleri tavsiye edilir. Kalsiyum ve demir de kemik ve diş sağlığı için iyidir.
  3. Elma kabuğu, yenilebilir lifin önemli bir kaynağıdır. Elma derisindeki lif hem çözünür hem de çözünmez formda bulunur. Elmanın lifinin yaklaşık üçte biri, sadece kabukta bulunur. Elyafın varlığı onu ideal bir kilo kaybı meyvesi yapar. Eritmek için vücudun yağ dokularını hedefler ve bağışıklık sistemini etkin bir şekilde temizler. Elmayı düzenli olarak cilde yedirmek, bağırsak hareketi için de iyidir. Bu sağlıklı bir kardiyovasküler ve sindirim sisteminin korunmasına yardımcı olur.

Elma Kabuklarının Faydaları

  1. Elma kabukları, doğal antioksidanların en büyük kaynağıdır. Eğer fenolik asit ve flavonoid gibi antioksidan fotokimyasalların başında bir meyve arayışındaysanız, bir elma güvenli bir şekilde toplayın. Antioksidanlar, kirliliklerden, serbest radikallerden ve yıkıcı moleküllerden bir koruyucu görevi görür. Elma kabuğu, sık sık sağlık bozukluklarının brunchına yol açan serbest radikalleri tetikler. Bu nedenle, günlük bir elma yemek kalp krizi ve diyabet gibi hastalıklara karşı koymak için çok önemlidir.
  2. Illinois Üniversitesi’nde yapılan yakın tarihli bir çalışmada, elmanın, zararlı kanser yaratan hücreler ile savaşabilme yeteneğine sahip triterpenoid adı verilen bir bileşik içerdiğini ortaya koymaktadır. Elma kabuğu, karaciğer, meme ve kolon kanseri riskini etkili bir şekilde azaltır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net