Bilgii.net

Ellerde Deri Dökülmesinin Nedenleri

27.11.2018
Ellerde Deri Dökülmesinin Nedenleri

Günlük yaşantı esnasında dış etkenlere en çok maruz kalan organlardan bir tanesi de ellerdir. Bu yüzden ellerin üzerinde birçok farklı bakteri ve mikrop bulunmaktadır. Dışarıdaki hava yüzünden ellerin yapısında bazı olumsuz değişiklikler meydana gelebilir. Aslında hassas ve ölü derinin cilt üzerinden dökülmesi her zaman bir hastalığa işaret değildir. Bazı durumlarda, ölü hücrelerden kurtulmak için en iyi yoldur. Fakat genel olarak da, ciddi sağlık problemlerinin habercisidir. Bu dökülmeler meydana geldiği andan itibaren ciddiye alınmalı ve uzman bir doktor kontrolüne girilmelidir. Bu sayede daha etkin ve kalıcı bir çözüm için gerekli tedavi yöntemleri uygulanacaktır. Aynı zamanda hastalığın, bazı semptomların uyarıcısı olduğu düşünüldüğünde, üzerine ciddi manada düşülmesi gerekilen bir konu olduğunu daha iyi anlaşılır. Kişiler, deri dökülmeleri yüzünden bazen ellerinde şiddetli ağrı ve acılar hissedebilir. Bu durumlarda zaman kaybetmeden çözüm yolu aramaya girmeleri gerekir. Eldeki dökülmelerin birçok farklı sebebi olabilir. Genel olarak rastlanan sebepler aşağıdaki listede belirtilmiştir.

Alerjik Tepki Reaksiyonu

Bazı gıda veya ilaçlardan dolayı oluşan alerjik semptomlardan dolayı, eldeki derilerde ciddi manada bir dökülme meydana gelir. Korkutucu boyutlara ulaşan bu dökülmeler, ileride kurdeşene bile yok açabilir. Deri dökülmesinin sebebi eğer ilaçların yan etkisi veya alerji durumuysa, ciddi bir komplikasyon ortaya çıkabilir. Bu yüzden ilgili şikayet sebebi ortaya çıktığında, hemen bir doktora gidilmeli ve konunun üzerine düşülmelidir.

Cilt Kuruluğu

Kış mevsiminde, vücutta nem konusunda belirli eksiklikler meydana gelir. Bundan dolayı da ciddi derecelerde kurumalar oluşur. Eldeki deriler, bu yüzden dökülmeye başlar ve devamında elde kaşıntılar meydana gelir. Ellerin kurumasının devamında egzama da oluşmaya başlayabilir. Bu yüzden kişiler kuruluktan kaynaklanan bu tarz sorunlarda daha dikkatli olmalı ve doğal sabunlar sayesinde ellerini nemlendirmelidir.

Sedef Hastalığı

Dermatolojik bir hastalık olan sedef yüzünden, ellerde ciddi miktarda dökülmeler meydana gelir. Mikroplardan kaynaklı dökülmeler olmadığı için genel olarak bulaşıcı özellik taşımamaktadır. Kronik bir hastalık olduğu için, kontrol altına alınarak tedavi edilmesi gerekir. Losyonlar ve kremler, sedef hastalığının verdiği döküntüleri engelleyecek formlarda oluşturulmuştur. Aşırı derecede sigara ve alkol tüketiminden kaynaklanacağı gibi, bazı ilaçların yan etkilerinden dolayı da sedef hastalığına rastlanılır. Durumun kabarık kızarıklıklara ve dökülmelerin durdurulamaz hale gelmesi anında, doktora gidilerek tedaviye başlanılması gerekir.

Aşırı Terleme

Kişilerin bazılarında terleme oranı, normal rakamların çok üzerine çıkar. Bu yüzden de ciltte soyulma ve döküntüler ortaya çıkabilir. Avuç içlerinde oluşan terlemenin fazla olması, devamında eldeki döküntünün de çok olmasına sebep olacaktır. Eldeki dökülmenin giderilmesi için, öncelikle terlemenin sebebi bulunmalı ve bu konunun üzerine gidilmelidir. Bu sayede döküntü azalacak ve sona erecek evreye geçebilecektir.

El Mantarı

El mantarı, ayak ve tırnaklarda görülen mantarlar kadar çok bilinmez. Bu yüzden de oval şekilde döküntülerin ortaya çıkmasına sebep olur. Genelde temizlik eksikliği ve aşırı kuruma sebebiyle ortaya çıkan el mantarı, devamında deride ciddi bir döküntünün çıkmasına sebep olacaktır. Bu döküntünün geçmesi için öncelikle mantarın tedavi edilmesi gerekecektir. Bu konuda kişilere iyi sonuçlar veren mantar kremleri yardımcı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net