Bilgii.net

Eller Suyun İçinde Neden Buruşur? İşte Nedenleri

11.10.2018
Eller Suyun İçinde Neden Buruşur? İşte Nedenleri

İnsan vücudu, yapısında birçok farklı mükemmelliği içerisinde bulundurur. Bu sayede her yeni ilerleme sayesinde, çok değişik özellikler ortaya çıkmaktadır. Vücuttaki her bir hücrenin bile görevi ayrıdır. Bu senkron sayesinde vücut, insan aklının almayacağı bir düzende yaşamını sürdürmektedir. Düzen sağlanırken, birçok farklı olay meydana geldiğinde, bilimin üzerinde çalışması gerektiği yeni bir konu ortaya çıkmaktadır. Her yeni teknolojik gelişme, tıp bilimine entegre olmakta ve insan bedenini daha iyi şekilde incelemektedir. İnsanlar da bu sayede kişilerin vücutlarında meydana gelen değişiklikleri, bilim sayesinde daha mantıklı bir şekilde kavramaktadır. Bu yazıda insanların en çok merak ettiği konulardan bir tanesi incelenmiş ve çözümü açıklanmıştır: Eller suyun içerisinde neden buruşur?

Suda Kalan Ellerin Buruşması

İnsan vücudunun tamamına yakın bir kısmında tüyler vardır. Bu tüylerin uzunluk ve kalınlıkları bölgeden bölgeye değişiklik göstermektedir. Bu sayede bazıları görülebilir haldeyken, bazıları ise görünmeyecek kadar ince bir formdadır. Bu tüyler, çıktıkları deri gözeneklerinin dip kısmında bir yağ bezesi oluşturmaktadır. Bu bezeler sebum maddesi sentezlemektedir ve bu madde, suyun geçirilmesini engeller. Deri bu engelleme sayesinde su teması halinde sadece yumuşama özelliği gösterir. Parmak uçlarında herhangi bir tüylenme olmadığı için bu madde üretilmez. Sebum olmadığı için de buruşma tamamen bu konuyla ilişkilidir. Sürekli kullanılan bu bölgelerde deri, suya karşı geçişken bir hal kazanmış olacaktır. İşte ellerin neden buruştuğu bu sayede daha rahat anlaşılacaktır. Deri suya karşı geçişken ve savunmasız olunca, su derinin alt katmanlarına kadar ilerleyecek bir imkan bulur. Bu yumuşama büyük bir hal alınca da, parmak uçlarında çok fazla miktarda buruşma meydana gelir. El ve ayak derisi ince olan kişilerde bu yumuşama daha çok görülürken, kalın olan kişilerde ise bu durumun yaşanması için suyun deri ile daha çok mücadele etmesi gerekmektedir.

Hücresel Anlamda Buruşma

Hücresel boyutta bu durum açıklanırken, osmos olayının tekniğinden yardım alınır. Osmos olayında gerçekleşen durum; daha sıvı madde ile katı madde karşılaştığında, sıvı maddenin bu katı platforma yayılma isteğidir. Eller suda daha çok kalınca, su hücreler içinde yayılmak isteyecek ve bunu başaracaktır. Bu su önce hücrelerde yayılacak ve derinin şişmesine sebep olacaktır. Su etkisini sürdürerek büzüştürme işlemine devam edecek ve bu duruma maruz kalan alan büyüyecektir. Diğer bölgelerin bu durumdan etkilenmemesi, salgılanan sebum maddesi sayesinde olmaktadır. El ve ayaklarında sinir kesesi bulunan kişilerde, bu buruşma gerçekleşmez. Çünkü bu kişilerin el ve ayaklarında osmos olayı gerçekleşmez. Bir diğer sebebi de son yıllarda tamamlanmış araştırmalardan açıklanarak görülmektedir. Dış ortam basıncı arttığında, damarlarda büzülme meydana gelir ve böylece bir büzüşme gerçekleşir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net