Bilgii.net

Elektronik Sigara Mı, Sigara Mı Zararlı?

21.11.2018
Elektronik Sigara Mı, Sigara Mı Zararlı?

Elektronik sigara günümüzde oldukça popüler hale gelen, içinde normal sigaraya oranla daha az zararlı madde bulundurduğu iddia edilen bir sigara türüdür. İçinde nikotin ve çeşitli aromalar barındıran elektronik sigara batarya ile çalışır ve buhar çıkartması nedeniyle sigaraya oldukça benzer. Temel mantığı nikotini soluduğumuz buhar gibi bir buhara dönüştürmektir. Böylece tütün yakmadan nikotin alınmaktadır.

Elektronik Sigaranın Tarihi

Son dönemlerde popülerlik kazanmasına karşın esasında icadı çok daha eskiye dayanmaktadır. Elektronik sigara ilk 1963 yılında Amerikalı Herbert A. Gilbert tarafından icat edilmiştir. Patentini almasına rağmen üretime hiç geçilmemiştir. Elektronik sigaranın ikinci mucidi Çinli Hon Lik’tir ve ilk elektronik sigarasını 2001 yılında icat etmiş, patentini de 2003 yılında almıştır. Böylelikle duman yerine buhar çıkaran bir sigara bulunmuş oldu. Pek çok modifiyeden ve değişimden geçen elektronik sigara günümüzdeki halini almış oldu. Yalnızca ülkemizde değil tüm dünya piyasalarında da oldukça popüler hale geldi.

Elektronik sigaranın popüler olmasının pek çok nedeni vardır. Bunların en başında normal sigaraya oranla daha az zarar verdiği düşünülmesidir. Bir diğeri de tütün yakmaya gerek duymadan sigara içilebiliyor oluşudur. Sigara içmeyen kişilerin bile elektronik sigaraya başlamasının sebebi olan en önemli nedense içerdiği aromalardır. İçerdiği farklı aromalar sayesinde daha masum bir hale getirilmeye çalışılmıştır.

Sigara artık zararı herkesçe bilinen bir maddedir. Kalp ve solunum yolu hastalıklarından kansere kadar pek çok hastalığa sebebiyet vermektedir. Neredeyse her hastalığa neden olan zararlı faktörler arasında sigara da yer almaktadır. Özellikle son zamanlarda insanlar bilinçlenmiş, sigaranın yol açtığı hastalıklara ve zararlara karşı kendilerini ve çevrelerini korumak için sigaradan uzak durmaya başlamışlardır. Sigara tüketimi her ne kadar azaltılmaya çalışılsa da tamamen bitirilememiştir. İçeriğindeki nikotin nedeniyle bağımlılık yapan bir madde olduğu için sigarayı bırakmak insanlar için oldukça zordur. Sigarayı bırakmak için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir ve bunlardan bazıları gerçekten işe yaramaktadır. Elektronik sigara da bazı insanlarca sigarayı bırakma aracı olarak kullanılmaktadır. Sigaranın neden olduğu katrandan korunmak ve aynı zamanda nikotin alabilmek adına insanlar elektronik sigara içmek gibi bir yönteme başvurmuşlardır. Böylelikle elektronik sigara daha da popüler hale gelmiştir.

Elektronik Sigara, Sigarayı Bırakmaya Yardımcı Olur Mu?

Elbette bu durum kişiye göre değişebilir. Örneğin bazı sigara bağımlısı kişiler elektronik sigara başladıktan sonra sigara tüketimini tamamen bırakıp, en sonunda süreci elektronik sigarayı da bırakarak tamamlayabilmektedirler. Ama durum çoğunlukla böyle değildir. Genelde elektronik sigaraya başladıktan sonra kişiler yeniden sigaraya başlayabiliyor ya da her ikisini de aynı anda tüketerek daha fazla zarara maruz kalıyorlar.

Elektronik Sigaranın Zararları

Elektronik sigaranın sigara kadar zararlı bir madde olduğu kalp ve damar hastalıları uzmanlarınca ve tüm doktorlarca ısrarla söylenmektedir. Çünkü elektronik sigara da bünyesinde nikotin barındırmaktadır ve içeriğindeki aromalar da en az nikotin kadar zararlıdır. Bu aromaların zararı yalnızca bilimsel olarak değil psikolojik olarak da açıklanabilir. İlk olarak bu aromalar elektronik sigarayı daha masum gibi göstermektedir. Çeşitli meyve kokularıyla daha cazip hale getirilmeye çalışılmaktadır. İkinci olarak ise içerdiği bu aromalar nedeniyle kişiler daha fazla elektronik sigara tüketimi yapmakta dolayısıyla normal sigaradan daha fazla zarara maruz kalmaktadır. Çok basit bir şekilde bu durumu mentollü sigaralarda da görmekteyiz. normal sigarayla aynı zararı taşımakta olmasına rağmen kullanıcılarca daha çok sevildiği ve daha çok içme hissi uyandırdığı için daha zararlı olarak tabir edilmektedir.

Elektronik Sigaranın Bağımlılığı

Bir diğer husus ise elektronik sigaranın da bağımlılık yaptığı gerçeğidir. İçerdiği nikotin nedeniyle bağımlılık yapmaktadır. Sigaradan farklı yanı nikotini dumanla değil buharla almaktır. Sigara dumanı çıkarmadığı için her ortamda tüketilebildiği için de bağımlılığın önünü açmaktadır.

Sonuç olarak elektronik sigara zararları doktorlarca ve çeşitli bilimsel araştırmalarca ispatlanmış bir üründür. Çevre dostu gibi pazarlanan bu ürün esasen sağlık düşmanıdır. Üstelik henüz fark edilememiş , keşfedilememiş zararları bulunabilir. Bağımlılık yapan hiçbir ürünün zararsız olmadığı gibi elektronik sigara da sigara kadar zararlı bir üründür ve sigarayı bırakmak için başvurulmaması gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net