Bilgii.net

Elektrik ve Sudan Nasıl Tasarruf Edilir?

27.11.2018
Elektrik ve Sudan Nasıl Tasarruf Edilir?

Dünya üzerinde nüfusun giderek artmasıyla birlikte enerji kaynaklarının da tükenme tehlikesi ortaya çıkmıştır. Ülkemizde de durum bu şekildedir. Her yıl enerji üretimi %5 artarken, enerji tüketimi %8 artmaktadır. Bu durum enerji üretimi ve tüketimi arasında bir dengesizlik oluşturmakta, enerji kaynaklarını tehlikeye sokmaktadır. Enerji tasarrufu bu nedenle çok önemlidir. Hem ülke ekonomisi ve kaynakları açısından hem de aile bütçesi açısından tasarruf yapmak gerekir. Tasarruf yapmak esasen çok basittir. Yapılan en ufak bir enerji tasarrufu bile yıl içinde pek çok şeyi etkileyebilir. Elektrik ve su tasarrufu ile işe başlayabiliriz.

Elektrik Tasarrufu Yapmanın Püf Noktaları

Evlerde kullanılan elektriğin %20 ‘si aydınlatma için harcanmaktadır. Öncelikle aydınlatmada verimli ürünler kullanılmalıdır. Sıradan ampuller yerine LED ışıklar kullanılmalıdır. Böylece verimliliği artırarak daha fazla lamba kullanma ihtiyacının önüne geçilmiş olur. Çok basit bir şekilde evde kullanılmayan bölümlerin ışıkları kapatılmalıdır. Gece uyurken abajur lambaları kapatılmalı, gece lambası ve türevi aydınlatmalar da kullanılmamalıdır.

Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi ürünler A+ ürünler olmalıdır. Eski tip buzdolapları inanılmaz enerji harcamaktadır. Buzdolabınızı A sınıfı bir ürünle değiştirerek yılda harcadığınız elektriğin neredeyse ¼wü kadarını tasarruf etmiş olursunuz. Ayrıca buzdolabının kapağını sürekli açıp kapatmak veya uzun süre açık tutmak buzdolabının daha fazla enerji harcamasına neden olur. Bu yüzden mümkün olduğunca az açılıp kapatılmalıdır.

Çamaşır makinesini ise mümkün mertebe tam doldurmadan çalıştırmamaya özen göstermelisiniz. Veya giysileriniz çok kirli olmadığında kısa programda yıkamalısınız. Böylece hem elektrik hem de sudan tasarruf etmiş olursunuz.

Farklı Ev Eşyalarında Tasarruf

Bulaşık makinesini de çamaşır makinesinde olduğu gibi tam doldurmadan çalıştırmamalısınız. Uzun programlarda yıkamak yerine bulaşıkları makineye koymadan önce peçeteyle sıyırırsanız kısa programda daha iyi temizlendiğini göreceksiniz. Bu durum elektrik ve sudan büyük ölçüde tasarruf sağlar.

Fişte takılı duran her elektronik alet açık olmasa bile enerji harcamaya devam eder. Bu nedenle elektronik aletlerinizle işiniz bittiğinde muhakkak fişlerini çekmelisiniz.

Yiyeceklerinizi fırında pişirirken fırın kapağını açmamaya özen göstermelisiniz. Çünkü fırın kapağını açmak fırın ısısını birde 20 derece düşürmektedir. Bu durum da yiyeceklerinizin daha uzun sürede pişmesine neden olmaktadır. Bu da daha fazla enerji israfıdır.

Ütü yaparken daha az zahmetli olması için çamaşırlarınızı eğer asarak kurutuyorsanız düzgün bir biçimde kurutmalısınız. Bu durum ütü süresini kısaltır ve daha az zahmetli ütü yapmış olursunuz. Ayrıca ütünüz bitmeden 5 dk önce fişini çekerseniz ütünün sıcaklığıyla kalan çamaşırları ütüleyebilirsiniz.

Su Tasarrufu Yapmanın Püf Noktaları

Evde kullanılan suyun %40’ı banyoda harcanmaktadır. Bu nedenle banyonuzda enerji tasarrufu yapan duş başlıkları kullanmalısınız. Ayrıca duş sürenizi 5 dk daha kısaltırsanız ayda litrelerce su tasarrufu yapmış olursunuz. Sifonunuzu da enerji tasarrufu yapan sistemlerle değiştirerek büyük ölçüde tasarruf etmiş olursunuz. Sifonlarda su kaçağı çok rastlanan bir durumdur bu nedenle tuvaletinizde su kaçağı olup olmadığını düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Dişlerinizi fırçalarken suyu kesinlikle açık bırakmamalı bu durumun size litrelerce su tasarrufu yaptıracağını unutmamalısınız.

Su kullanımının % 10’u ise mutfaktadır. Bu nedenle bulaşıklar kesinlikle elde yıkanmamalı bulaşık makinesine konmalıdır ve bulaşık makinesi de tam dolmadan çalıştırılmamalıdır. Sebze ve meyveleri yıkarken lavabonun altına bir kap koyarsanız biriken suyla bitkilerinizi sular böylece su tasarrufu etmiş olursunuz. Aynı şekilde haşlanan makarna ve sebze sularını atmamalı çorba ve yemeklerde kullanmalısınız.

Çamaşır makinesi de büyük ölçüde su harcamaktadır. Çamaşır makinesi tam dolmadan kesinlikle çalıştırılmamalıdır. Bu durum size ayda tahmin edemeyeceğiniz kadar çok su tasarrufu sağlar. Koyu renkli kıyafetleri düşük sıcaklıkta yıkayabilir, çok kirli olmayan giysilerinizi kısa programa atabilirsiniz. Bu şekilde ayda 80 litreye kadar su tasarrufu yapabilirsiniz.

Her şeyden önce hem elektriği hem de suyu ihtiyacınız kadar kullanmalısınız bu sizi her şekilde doğru tasarrufa götürür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net