Bilgii.net

El Ve Ayak Hastalığında Neler Yapılmalıdır? İyileşme için Öneriler

13.10.2018
El Ve Ayak Hastalığında Neler Yapılmalıdır? İyileşme için Öneriler

El ve ayak hastalığı sıklıkla küçük yaş grubu çocuklarda görülen bulaşıcı virütik bir hastalıktır. Tüm virüs kökenli hastalıklarda olduğu gibi bu hastalıkta hiyenik koşulların sağlanamadığı enfektif alanlarda hızlı şekilde yayılır. Görüldüğü yaş grubu 0- 10 yaş olmakla birlikte nadir vakalarda yetişkinlerde de görülebilir. Virüsle temas eden eller ya da yüzeyler aracılığı ile sağlıklı bireylere bulaşabilmektedir.

El Ve Ayak Hastalığının Belirtileri

Virüs kökenli hastalıklarda görünen genel belirtilerin yanı sıra avuç içlerinde, kollarda, ayaklarda ve bacaklarda gözüken döküntü ve kabarcıklar hastalığı ayırt etmenizi sağlayacak spesifik belirtilerdir. El ve ayak hastalığının belirtileri arasında yüksek ateş, boğaz ağrısı, ağıda yaralar oluşması, yutma güçlüğü, halsizlik ve iştahsızlık, genel durumda bozulma ayrıca boğaz ağrısı gelmektedir. Mutlaka bir uzmana başvurmak tanı konmasını sağlamada mecburidir. Hastalık bulaştığı andan itibaren ilave bir problem yaşanmadığı sürece iki hafta kadar sürmektedir.

Doktora başvurdunuz ve el ayak hastalığına yakalandığınızı öğrendiniz. Doktorunuz uygun tedaviye başladı. Siz neler yapabilirsiniz? Hastalığın tedavisi için verilen ilaç tedavisini düzenli uygulamak yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri. Bilmeniz gerekir ki bu hastalık uygun şekilde tedavi edilmediği zaman özellikle küçük yaş grubunda ileride kronik hastalıklara sebebiyet vermektedir. Bunun yanı sıra virütik yayılımın önüne geçmek amacı ile yaşam alanlarımızı temiz tutmak, kişisel hijyene önem vermek, hastalığın bulaşıcılığının yüksek olduğu ilk hafta kalabalığa çıkmamak, yiyecekleri uygun şekilde temizlemek ve saklamak çok önemlidir.

El Ve Ayak Hastalığında İyileşmek İçin Öneriler

Hastalıkların tedavisinde uygun medikal tedavinin yanı sıra evde alabileceğiniz ufak önlemler ve doğal kürler ile iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz. Hem daha çabuk iyileşecek hem de konforlu bir hastalık süreci geçireceksiniz. El ayak hastalığında iyileşmek için öneriler arayanlara birkaç işe yarar tavsiyede bulunacağız.

Sarımsak Kullanımı

Birçok kişi bilir ki; virütik ve bulaşıcı hastalıkların tedavisinde beslenmenin önemi büyüktür ve özellikle bu hastalıkta sarımsak başlı başına mucize etkiler yaratmaktadır. Sarımsağın içeriğindeki maddeler doğal bir antibakteriyel ve antivirütik etki göstermektedir. Hastalığa yakalanan kişilere bol sarımsak yedirmek iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Yemeklere bol sarımsak eklemek ya da sarımsağı küçük parçalara ayırarak su ile yutmak fayda görebileceğiniz yöntemler arasındadır.

Hindistancevizi yağı

Hindistancevizi yağı el ve ayak hastalığında dahili ve harici kullanımı ile oldukça etkili sonuçlar veren bir yağdır. Hindistan cevizi içeriğindeki faydalı maddeler sarımsak ile benzer etkiler göstererek iyileşme sürecini hızlandırır. Çocukların içtiği süte yada meyve suyuna eklemek ayrıca vücutta oluşan döküntülere krem şeklinde harici kullanımı fayda görmenizi sağlayacaktır.

Tuzlu su ile gargara

Bilindiği gibi el ve ayak hastalığında döküntü ve kabarcıklar ağızda ve boğazda da oluşmaktadır. Yutma güçlüğüne ve ağrıya neden olan bu durumun iyileşmesinde ilaç tedavisine ek olarak tuzlu su ile gargara yapmak ağız ve boğazda oluşacak ödemi dolayısı ile ağrıyı da önleyecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net