Bilgii.net

El Titremesi Nedir? Neden Olur ve Nasıl Geçer? Uzmanlar Cevapladı!

16.10.2018
El Titremesi Nedir? Neden Olur ve Nasıl Geçer? Uzmanlar Cevapladı!

El titremesi, el kaslarında görülen ritmik ve istemsiz kasılmalar ile meydana gelmektedir. El titremesi çok bilinenin aksine yaşa bağlı olarak görülmeyen patolojik bir rahatsızlıktır. Fakat hastalıkların neden olduğu et titremesi durumları genellikle 40 yaş üstü kişilerde görülmektedir. El titremesi aynı zamanda Parkinson gibi bazı hastalıklar ile de ortaya çıkabilmekte veya nörolojik bir problemden kaynaklanabilmektedir.

Günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyen el titremesi; genç, orta ya da ileri yaş fark etmeksizin ortaya çıkabilmektedir. Özellikle gençlerde iş hayatını da etkileyebilen el titremesi rahatsızlığı tedavi edilebilmektedir.

El Titremesi Neden Olur? Ne iyi gelir?

Halk arasında yaygın olarak parmak çıtlatmanın ileriki yaşlarda el titremesine sebep olabileceği yönünde bir inanış vardır. Parmak çıtlatmak eklemleri deforme ederek ileride romatizmal rahatsızlıklara sebep olabilirken el titremesi nedenleri arasında yer almamaktadır.

El titremesi basit gibi görünen fakat birçok farklı nedeni olabilen bir hastalıktır. Stres, korku, vücutta kalsiyum miktarının azalması (hipokalsemi) ve hipertiroidizm gibi bazı metabolik durumlardan kaynaklanıyor olabilir. Bununla birlikte Parkinson hastalarında da ellerde titreme görülmektedir.

El titremesi bazı hastalıkların belirtisi olarak ta görülmektedir. Bunlardan bazıları; multiple skleroz (MS), inme, tramvatik beyin hasarı, beyin ve beyincik ile ilgili rahatsızlıklar, zehirli guatr, epilepsi, B12 vitamin yetmezliği, istemsiz kasılmalara neden olan distonsi, bazi ilaçların kullanılması gibi durumlardır. Ayrıca bazı omurilik hastalıklarında da ellerde titreme görülebilmektedir.

El Titremesinin Psikolojik Nedenleri Nelerdir?

  • El titremesi ruhsal durum değişikliklerinde de gözlemlenebilmektedir. Bazı duygusal durumlarda ortaya çıkan ve sakinleşince ortadan kalkan el titremesi rahatsızlığı olabilmektedir. Başlangıçta yalnızca duygusal durumlarda oluşan el titremesi zamanla artış göstererek duygusal durumun oluşmadığı durumlarda da ortaya çıkabilir.
  • Yorgunluk kaslarımızdaki sinirsel denetimi azaltabileceğinden dolayı el aktivitelerinin yoğun olarak kullanıldığı durumlarda el titremesi meydana gelebilir.
  • El titremesi sosyal korkuya sahip insanlarda da görülebilmektedir. Bu el titremesi durumu tamamen psikolojiktir. Bu sebeple tedavi için psikiyatr bölümüne başvurmak gerekmektedir.

El Titremesinde Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

El titremesinin tipi, karakteri ve şiddeti belirlendikten sonra el titremesine neyin sebep olduğuna yönelik araştırma yapılmaktadır. Kan tahlili, beyin, omurilik ve sinir sistemine yönelik araştırmalar yapılır. Elektromiyografi aleti ile titreme analizleri yapılabilmektedir. El titremesine sebep olan nedenler belirlendikten sonra gerekli ilaç ve tedaviler seçilmektedir. El titremesi bazen vücudun verdiği normal bir tepkiyken bazen de hastalık belirtisi olabilir. Bunun ayrımı sadece doktor tarafından yapılabilir. Örneğin; el titremesi kullanılan bir ilacın yan etkisi olarak ortaya çıkıyor ise ilacın dozunun azaltılması veya kesilmesi durumlarında titreme ortadan kalkabilir.

Hangi sebeple ortaya çıkarsa çıksın el titremesi ciddi bir hastalığın habercisi olabildiğinden el titremesi durumunda mutlaka bir nöroloji uzmanına muayene olmak gerekmektedir. Ciddi bir sorun olmasa bile günlük hayatımızı önemli ölçüde etkilemektedir. El titremesinde, stresten uzak durmaya çalışmanız titremenin etkisini azaltma açısından faydalı olacaktır.

Doktor tavsiyesi ile kullanılan ilaçlar da el titremesinin azalmasını sağlamaktadır. Fakat bu ilaçları kullanırken çeşitli yan etkiler görülebilmektedir. Bu yan etkilere ilaç prospektüsünden ulaşabilirsiniz. Yan etkilerin görülmesi durumunda mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net