Bilgii.net

Egzama Nedir, Belirtileri Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

18.10.2018
Egzama Nedir, Belirtileri Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Günümüzde birçok kişinin mustarip olduğu strese bağlı ya da vücudun alerjik bir reaksiyon göstermesi sonucu oluşan deri hastalığıdır. Tehlikeli bir hastalık olamasa da görüntüsü açısından hastaların pek de hoşuna gitmeyen türden bir rahatsızlıktır.

Egzama Nedir?

Egzama, deri üzerinde bazı iç ya da dış etkenler sonucu oluşmuş iltihaplı bir deri hastalığıdır. Genelde, deri üzerinde kuruma yapan ya da kaşıntı oluşturan, bazen de kabarcıklar şeklinde seyreden bir rahatsızlıktır. Çoğunlukla strese ya da alerjiye bağlı olan egzamaya, tam olarak neyin sebep olduğu bilinmemektedir.

Egzama hastalarında enfeksiyon riski oldukça yüksektir. Çünkü deri üzerinde kuruyan bölgeler çatlar ve derinin içi açılır. Böylece zararlı mikroorganizmalar deri içerisinden kolayca giriş yapabilir.

Egzama en çok ellerde ve ayaklarda görülür. Fakat vücudun her yerine yayılma olasılığı da mevcuttur. Aslına bakılırsa tehlikesi olan bir hastalık değildir. Fakat görüntü itibari ile hoş değildir ve bazı tekniklerle tedavisi mümkündür.

Bazı alerjenler, sıcak su ile duş alma, yün kazaklar, ellerin hava şartları sebebi ile çabuk kuruması, stres gibi nedenlerden dolayı egzama en fazla kış aylarında görülür.

Egzama Neden Olur?

Birçok kişinin sorunu olan egzamanın sebepleri birden fazladır. Soğuk havanın deriyi kurutması, alerjen etkenler ve stres gibi sebepler egzamanın nedenlerinin başında gelir. Fakat yine de farklı egzama türleri için sebepler birbirinden farklıdır.

Çocukluk döneminde görülen egzama türüne atopik egzama denilmekte olup ciltte kızarıklık ve su dolu kabarcıklar ile kendini belli eder. Atopik egzamaya inek sütü, yumurta gibi yiyecek ve içecekler sebep olur. Alerjik kökenlidir.

Yetişkinlik döneminde ise birçok egzama türü vardır. Bunlardan bazıları; seboreik, nörodermatit, numuler egzama ve kontakt dermatittir. Kontakt egzamaya; deterjan, parfüm, lastik gibi maddeler sebep olur. Bu egzama türü genelde ev hanımlarında sık görülür.

Egzama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Egzama hastalığının tedavisinde erken tanı oldukça önemlidir. Tanı konulurken fiziksel muayene yapılmaktadır. Bu tip durumlarda deriden örnek alınır ve mikroskobik inceleme sağlanır.

Kişiler rahatsızlık duyuyor fakat buna rağmen de doktora görünmüyorsa, deride dökülmeler oldukça artar ve deri kalın bir tabakaya dönüşür. Hatta bazı durumlarda deride oluşan bu kalınlaşmanın geri dönüşümü de yoktur.

Tedavide genelde lokal ilaçlar yer almaktadır. Bazı kremler kortizon içerdiği için muhakkak doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Egzamalı hastaların dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Çiçek aşısı normal bir insan için iyi bir etki yaparken egzamalı hastalarda ölümcül etki yaratabilir. Bunun yanı sıra uçuk virüsü taşıyan kişilerden kesinlikle uzak durmaları gerekir. Egzamalı bölgeyi pamuklu bir bez ile kapatmaları, özellikle eldiven takmaları hassas ciltleri için çok önemlidir. Ayrıca egzamalı bölge kesinlikle kaşınmamalıdır.

Egzamaya İyi Gelen Meyveler

Bazı meyveler egzamaya oldukça iyi gelmektedir. Dut da bunlardan bir tanesidir. Çoğu kişi bilir ki egzamalı bir hasta için dut oldukça şifalı bir meyvedir. Dutu dalından koparıp yemek ise etkisini daha da artıracaktır. Bir başka meyve ise kolaylıkla bulunabilecek elmadır. Elma için uzmanlar, uzun süre ve düzenli olarak tüketildiği zaman egzamanın kötü etkilerini azaltacağını söylemiştir. Bu sebepten dolayı egzaması olan kişiler bol bol elma tüketmeliler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net