Bilgii.net

Düşük Nedir, Neden Olur, Ne Zaman Geçer?

15.10.2018
Düşük Nedir, Neden Olur, Ne Zaman Geçer?

Hamilelik spermin yumurtayı döllediği zaman gerçekleşmeye başlayan bir durumdur. Döllenmiş olan yumurta rahim içerisinde büyümeye ve gelişmeye başlar. Hamilelikte bazı durumlarda döllenen bu yumurta doğuma kadar hayatta kalamayabilir. İlk 20. haftada bu yumurta hayatta kalamaz ise buna düşük adı verilir. Genellikle ilk 20 haftanın sonlarına doğru düşük durumu görülür. Düşüğün bazı belirtileri vardır. Bu belirtileri gördüğünüz veya hissettiğiniz anda doktorunuza gitmelisiniz. Bu belirtilerden bazıları şunlardır. Şiddetli bir biçimde rahim bölgesinde veya sırtta ağrı olabilir. Kişiyi hareketsiz bırakacak derecede bir kramp girebilir. Vajinal bölgede kanama meydana gelebilir veya vajinadan pıhtılaşmış bir doku gelebilir. Ağızdan pepe renkte veya ona yakın bir renkte balgam gelebilir. Bu belirtiler olmadan da düşük olma ihtimali vardır. Durum böyle olunca hamilelik sırasında doktorunuza sık sık giderek hem kendi sağlığınızı hem de bebeğinizin sağlığını öğrenmelisiniz.

Düşük Neden Olur?

Aslında düşüğe iki tane şey sebep olmaktadır. Birincisi genetik faktörler ikinci ise hamile olan kişinin yaşayış tarzıdır. Genel olarak düşüğe sebep olan nedenleri aşağıda sizler için sıraladık.

  • Düşükte en büyük neden bebeğin anne karnında gelişimini sürdüreceği embriyoda oluşan genetik problemlerdir. Bu genetik problem anne ile alakalı değildir. Bu durum kadınlarda yaş arttığı zaman daha sık görülmektedir. Özellikle 35 yaşından sonra hamile kalan kadınlarda bu durum maalesef görülmektedir.
  • Hamilelikte ilk 20 haftadan sonra olan düşükler genellikle kişinin yaşantısından kaynaklanmaktadır.
  • Akut tipi enfeksiyonlar düşüğe neden olmaktadır.
  • Kadının rahminde oluşan bir problem veya karın kısmında önceden yapılan bir ameliyat bile düşüğe sebep olabilir.
  • Hamilelik sırasında çok fazla ilaç kullanmakta düşüğe neden olabilir.

Bunların dışında hamile kalan kişinin günlük yaşantısı da düşük yapmaya sebebiyet verebilir. Örneğin alkol, sigara ve kafein içeren maddeleri kullanmaya devam ediyorsa bu düşük yapmaya sebep olur. Beslenme bozukluğu, önceden düşük yaptıysa ve önceden birden fazla kez hamile kalmışsa bu hamilelikte de düşük riski vardır. Düşük yaptığınızı yukarıda yazdığımız belirtilerden anlayabilirsiniz. Fakat belirti yoksa her ay düzenli olarak yaptırdığınız ultrason kontrolünde bu belli olacaktır.

Düşük Tedavisi Nedir?

Hamilelikte eğer düşük yapmışsanız buradan geri dönüş yoktur. Yani bu düşüğü durdurmanın hiçbir yolu yoktur. Hastanelerde uygulanacak tedavi ise tamamen düşük sonrasında enfeksiyon olmaması içindir. Hamilelik sürecinin başlarında eğer bir düşük gerçekleşir ise doktor birkaç gün sizi müşahede altında tutabilir. Eğer düştükten sonra rahim içerisinde bir kalıntı varsa bu sefer kürtaj adı altında rahim içerisinde kalan kalıntıyı doktorlar alır. Bu ise kalan kalıntı yüzünden rahimde enfeksiyon oluşmasını engellemek içindir. Eğer düşükten sonra kanama, yüksek ateş veya üşüme gibi şeyler hissederseniz doktorunuza görünmelisiniz. Çünkü bunlar enfeksiyon belirtileri olabilir. Düşükten sonra asla bir daha hamile kalınmaz diye bir şey yoktur. Bu tamamen bir yanlış bilgidir. Çünkü düşük yaşadıktan sonra tekrardan hamilelik yaşayıp çocuklarını hayata geçirmiş bir çok anne vardır. Eğer genetik bir probleminiz yoksa kendinizi düşükten kurtarabilirsiniz. Hamilelik sürecinde düzgün beslenerek, hamileliğe uygun sporlar yaparak, alkol, sigara ve kafein içeren maddelerden uzak durarak gayet olumlu ve başarılı bir hamilelik süreci geçirebilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net