Bilgii.net

Düşük Ayak Rahatsızlığı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

12.10.2018
Düşük Ayak Rahatsızlığı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Günlük hayatı ciddi manada etkileyen hastalıklardan biri olan düşük ayak rahatsızlığı parmakların yerde sürüyerek yürünmesine neden olmaktadır. Düşük ayak hastalığı olan bir kişi ayağını bilekten yukarı doğru kaldırmakta zorlanır veya hiç yapamaz. Kişinin yürümesini oldukça zora sokan bu hastalık her ne kadar öyle görünmese de nörolojik bir rahatsızlıktır.

Düşük Ayak Rahatsızlığının Belirtileri Nelerdir?

Düşük ayak rahatsızlığının çok sayıda belirtisi görülmektedir. Bu rahatsızlığı olanlar ayağını tam basma durumunda dengede kalamazlar. Ayakta şekil bozuklukları, diz-kalça sorunları, cilt sorunları, ayağını yerden kaldıramama, ayak bileğini dışa ve içe doğru hareket ettirememe gibi problemlere sebep olmaktadır.

Düşük ayak rahatsızlığı; alt bacak ve ayaklarda uyuşma, yürürken zorlanma, normalden daha yüksek adımlar atma, ayağın uç kısmında kıvrık oluşumu gibi belirtilerle kendini gösterir.

Düşük Ayak Rahatsızlığı Hangi Sebeplerle Ortaya Çıkar?

Ayak bileğinin hareketi dört düzende sağlanmaktadır. Bunlardan en önemlisi ayak bileğini yukarı çekme hareketi yapan peroneal sinirdir. Bu hastalıkta sinirler gerekli uyarıyı hedef kasa iletemezler ve hareket oluşumu sağlanamaz. Bu durum da düşük ayak rahatsızlığının ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Düşük ayak rahatsızlığı bir hastalıktan ziyade başka hastalıkların belirtisi olarak görülmektedir. Felç, beyin ve omurilik problemleri, sinir felci, lomber sinirler üzerinde baskı ile fıtık, Parkinson bu hastalıklardan bazılarıdır.

Düşük Ayak Rahatsızlığı Nasıl Tedavi Edilir?

Düşük ayak rahatsızlığında öncelikle ayağı bükülmede tutacak bir alet kullanılabilir. Ayak bileği destekleri en sık kullanılan ve tavsiye edilen seçenektir. Destekleyici (AFO) genellikle plastik gibi hafif bir malzemeden yapılır. Ayak ve alt bacak kısmına giyilen destekleyiciler ayağın 90 derecelik bir açıda kalmasını sağlayarak kişinin daha rahat yürüyebilmesine destek olmaktadır. Destekleyici kullanan kişiler yumuşak, sandalet veya arkası açık ayakkabılar kullanamaz. Orteze uygun bir ayakkabı kullanması gerekmektedir.

Düşük ayak tedavisinde öncelikle düşük ayak rahatsızlığına sebep olan hastalığın teşhis edilmesi gerekmektedir. Düşük ayak rahatsızlığı omurga kaynaklı bir problem ise bası bölgesindeki neden cerrahi operasyon ile ortadan kaldırılarak tedavi edilmektedir. Fakat düşük ayak inme, serebral palsi veya MS gibi beyinde veya üst seviyedeki sorunlardan kaynaklanıyorsa, genellikle cerrahi tedavi sonuç vermez.

Merkezi sinir sistemi tutulumu hastalıklarına bağlı olarak düşük ayak rahatsızlığı olan kişilerde fonksiyonel elektrik stimülasyonu cihazları fayda sağlamaktadır. Uygun hastalarda kullanıldığında bu cihazlar doğal yürümeyi sağlamaktadır. Fonksiyonel elektrik stimülasyonu (FES) cihazı, bacakta “fibula” adı verilen kemiğin yakınından geçen sinire elektriksel uyarı göndererek ayağın bilekten yukarı doğru kalkmasını sağlar.

Kas gelişimini arttırmak, motor gelişimini normale döndürmek, eklem açıklığı sağlamak ve bunu sürdürmek için fizik tedavi yöntemi de uygulanmaktadır. Düşük ayak rahatsızlığı fizik tedavisinde hareket kısıtlılığını önlemek veya gidermek için germe hareketleri, ağrı varsa TENS, kası güçlendirmek için elektriksel kas stimülasyonu gibi uygulamalar yapılır.

Düşük ayak sorununa bir başka etkili çözüm ise WalkAide teknolojisidir. WalkAide düşük ayak sorunu olan insanların yürüme problemini ortadan kaldırmak amacıyla Myo Orthotik tarafından geliştirilen teknolojik bir üründür. Düşük ayak olan bacak bölgesinde diz altında peroneal sinir üzerine yerleştirilen yapışkanlı yüzeyel elektrotlar ile WalkAide’ den üretilen uygun sinyallerin iletilmesi sağlanır.  

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net