Bilgii.net

Dudaklara İyi Gelen Etkili Yağlar

21.11.2018
Dudaklara İyi Gelen Etkili Yağlar

İnsanların bazı kesimlerinin dudaklarında çatlama ve kuruma vakıalarının meydana geldiği bilinmektedir. Bu durumlar mevsimler ile ilişkilendirilse de gerçekte mevsimler ile pek alakası olmadığı anlaşılmaktadır. Kişinin yemiş veya içmiş olduğu besinlerin dudakların deformasyona uğrattığını da söylemek gerekiyor. Dudakların kuruması veya çatlaması durumları ile karşı karşıya kalmamak adına belli aralıklar ile dudaklara nem kazandırmak bu tür sorunların meydana gelmesini de engellemektedir. Kadınların çantalarında genellikle dudak nemlendirici krem veya sıvıların bulunmasının nedeni de aslında bundan dolayı olmaktadır. Kişilerde meydana gelen dudak kuruması veya dudak çatlaması durumlarının önüne geçmek adına bitkisel yağların kullanımı da oldukça fazla önem taşımaktadır.

Dudak Kuruması veya Çatlamasına İyi Gelen Yağlar

Dudakların deformasyona uğramasına neden olan birçok koşul bulunmaktadır. Bu koşullar arasında havanın oldukça soğuk olması, fazlasıyla sıcak olması veya aşırı derecede kuru olması yer almaktadır. Bu tür havaların kişilerin dudaklarına olan zararları zaten bilinmektedir. Bu durumlar ile karşılaşıldığı zamanlarda badem yağından 1 veya 2 çay kaşığı alınarak dudaklara sürünmesi sağlanmalıdır. Bu sayede kurumuş olan dudakların nem kazanarak tekrar aktif haline geçmesi sağlanmış olur.

Dudaklar İçin Badem ve Papatya Yağı

Badem yağının çatlamış veya kurumuş olan dudaklara faydasından bahsetmişken papatya yağının da faydasından bahsetmeden geçmek tabi ki de olmaz. Papatya yağının dudaklarda oluşan deformasyon hallerine iyi geldiği bilinmektedir. Papatya yapının yanı sıra yemeklerde kullanmış olduğumuz zeytin yağının da dudaklarda meydana gelen sıkıntılar ile oldukça mücadeleci bir tavır sergilediği bilinmektedir. Bu sıvı yağlar dudakların çatlamasına ve kurumasına faydası oldukça fazla olduğu için bir karışım yapılarak küçük bir kavanoz içerisinde biriktirilmesi önem ar etmektedir. Meydana getirilmiş olan bu kavanozun buzdolabı gibi soğuk yerlerde muhafaza edilmesini kesinlikle sağlamamak gerekir. Bu yağlar doğal oda ortamında kendini kolaylıkla muhafaza edebilmektedirler.

Mevsimin ve havaların aşırı derecede sıcak olduğu zamanlarda dışarıda fazla dolaşmamaya dikkat edilmelidir. Havanın sıcak olması demek kişilerin de dudaklarının kuruması anlamına gelmektedir. Bu gibi sıkıntı ile karşılaşmamak adına sıcak havalarda dışarı çıkılmak isteniyorsa bile dudakları nemli tutan dudak kremlerini sürmeden kesinlikle evden ayrılmamak gerekmektedir. Buna bir örnek de denizde yüzülüp dışarı çıkıldığı zaman dudakların aşırı kuruduğunun farkına varmışsınızdır. Deniz suyunun tuzlu olmasından dolayı dudaklarda kurulukların meydana gelmesi kaçınılmaz olmaktadır. Bunun içinde denizden çıkar çıkmaz hemen dudak kreminin sürülmesi gerekir.

Dudaklar İçin Hindistan Cevizi Yağı

Dudak kurumalarından ve çatlamalarından bahsettik. Bu sorunların birçok nedeni olduğu da bilinmektedir. Hindistan yağının dudaklarda oluşan sıkıntılı durumlar ile kolay bir şekilde başa çıktığı da bilinen bir gerçektir. Hindistan cevizi yağının doğal olarak kendi içerisinde bulundurmuş olduğu mineralli sıvı yapısı kişinin dudağında olan kurumalar ve çatlamalara karşı ilaç niteliği taşıyan bir besin türü olmaktadır. Hindistan cevizi yağının belli miktar ile dudaklara sürülmesi sayesinde dudakta meydana gelmiş olan kuruluklarda ve çatlamalarda gözle görülür bir şekilde iyileşmelerin görülmesi kaçınılmaz olmaktadır. Hindistan cevizi yağının düzenli olarak kullanılması sonucunda kişinin dudaklarının yumuşak bir yapı haline gelerek iyileşmesi sağlanırken hem de pürüzsüz bir görünüme kavuşması da sağlanmış olur.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net