Bilgii.net

Dudak Şişmesinin Nedenleri ve Tedavisi – Doktor Açıklıyor

16.10.2018
Dudak Şişmesinin Nedenleri ve Tedavisi – Doktor Açıklıyor

Dudak derisi altındaki intihabın ya da sıvının toplanması ile oluşur. Tehlikeli bir hastalık olarak kabul edilmez. Enfeksiyonlar, alerjik reaksiyonlar ya da dudağa alınan darbe dudak şişliğine neden olur. Dudak şişliğine neden olur. Dudak şişliği tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden geçebilir. Fakat dudak şişmesi nedeniyle nefes alıp vermekte zorluk çekerseniz hastaneye gitmelisiniz. Gıda ürünleri, mevsim geçişindeki polenleri hayvan tüyler dudakların şişmesine sebep olabilir. Birkaç saat sürer, dudakta şişlik kendiliğinden geçer.

Dudak Şişmesi Belirtileri Nelerdir?

Dudak bölgesinde toplanan iltihap yoruculuk hissi yaratabilir. Ağrı oluşturacağı için baş ağrısına da sebep olabilir. Yemek yemek, bir şeyler içmek, ağzını açıp, kapatmak ve konuşma sırasında zorluk yaratabilir. Dudaklar çatlaması, kabarcık oluşumu, sıcaklık hissi, titreme, dudakta oluşan renk değişikliği de dudak şişmesinin belirtilerindendir.

Dudak Şişmesinin Nedenleri

Virol enfeksiyon dudak şişmesinin başlıca sebebidir. Dudağa alınan darbe sonucu oluşan yaralama ve ucuz maliyetli bakım ürünleri virol enfeksiyonun başlıca sebebidir. Anafileksi (Aniden başlayan ve ölüme neden olan ciddi bir alerjik reoksiyon ) şişmiş dudaklara sebep ciddi bir etkendir. Dudak şişmesi yanı sıra kaşıntı, solunum güçlüğü, boğazda şişme, ısırgan döküntüsü gibi belirtileri vardır. Acil tıbbi müdehale gerektirir. Kan basıncında düşme, kalp atışlarında yavaşlama ve bilinç kaybı gözleniyorsa ölüm ile sonuçlanabilir. Gıda besinlerine karşı olan bir yiyecek alerjisi de dudak şişmesine sebep olacaktır. Hayvan besinlerinden yumurta, yumurta, bitkisel ürünlerden fındık başlıca ürünlerdir. Anjio ödem de (iç organlarımızdaki yani ödem ile seyreden hastalık) şişmiş dudak için bir belirtidir. İnsanlarda %10 – %20’lik etkisi yaşam boyunca yaygın durumdadır. Dudaklarda oluşan çatlamalarda dudak şişmesine neden olur. Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak, şiddetli rüzgar ve kuru havalarda dudak şişmesine sebep olur. B vitamini eksiliği sadece unutkanlığa değil dudak şişmelerine de sebep olur. Dudak köşeleri şişiyor ise B vitamini eksikliğinden kaynaklanır. Virüs, bakteri ve mantar kaynaklı enfeksiyonlar da dudakta şişmeye sebep olur.

Dudak Şişmesinde Kullanılan Tedaviler

Aloe vera yanıkta olduğu kadar iltihap oluşumunu engellemekte de etkilidir. Şişen bölgeye temiz parmak uçları ile masaj yaparak sürmek şişliğe iyi gelecektir. Kan akışı hızlandıran sıcak kompres şişen bölgede kan azaltacağından şişliği indirecektir. Buz kalıplarını temiz bir havluya sarıp dudaktaki şiş bölgeye 10 dakika uygulamak şişliğin inmesine yardımcı olacaktır. Mikroplarla savaşma özelliğindeki zerdeçaldan bir kaşık soğuk su ile karıştırılıp pamuk yardımıyla şişen dudağa uygulanır. Dudak üzerinde kuruduktan sonra soğuk su ile yıkanır. Günde iki defa tekrarlamak iltihaplı şişlikten kurtulmanızı sağlar. Şişlik sebebi bir kesik ise tuz enfeksiyon oluşumunu engelleyecektir. Tuz mikropları kolayca öldürür ve doğal bir yöntemdir. Biraz yanma hissettirebilir fakat işe yarayacaktır. Diğer bir doğal iyileştirici baldır. Dudak nemlendirmesi özelliği ile enfeksiyon önleyici olarak bilinir. Ağrıyı ve iltihabı azaltacaktır. Karbonatlı böcek sokması ile oluşan şişlik üzerine uygulamak yeterlidir. Şişlik sebebi kesik ise çay ağacı yağı mücadele için çok doğru olacaktır. Enfeksiyon ile karşıya çıkmaya çalışırken aynı zamanda cildin yenilenmesini sağlayacaktır. Şişlikten oluşan acıyı dindirmek i.in cadı fıstığı kullanılır. Yarım çorba kaşığı tuz ile bir pamuk ile yarım saat ciltte bekletir. Soğuk su ile durulanarak temizlenir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net