Bilgii.net

Dolama Nedir, Neden Çıkar? Belirtileri Nelerdir?

29.10.2018
Dolama Nedir, Neden Çıkar? Belirtileri Nelerdir?

Dolama nedir? Dolama bir tür parmak iltihabıdır. Meydana gelmesinde kişinin kendi yanlış uygulamaları da sebep olabilir bazı hastalıklardan da kaynaklanabilir. Genel olarak deri altında meydana gelen bakterilerin sebep olduğu söylenebilir.

Dolama Belirtileri Nelerdir?

Dolama sorunu çoğu kişide görülebilir. Özel bir sağlık sorunu değil ancak dikkatsizlik sonucu yapılan hatalarda kendini gösterebilir. Bazı durumlarda çalışma ortamınız parmağınızda iltihap oluşmasını tetikler. Kimi zaman yanlış uygulamalar nedeniyle görülebilir. Sizde dolama olup olmadığını merak ediyorsanız aşağıdaki belirtileri gözden geçirebilirsiniz.

  • İlk ve en önemli belirtisi parmakta görülen iltihaptır. Parmak veya tırnak kenarında beyaz iltihap birikmesi fark edilir.
  • Parmakta ağrı ve sancı hissedilir.
  • Dolama olan bölgede kaşıntı, yanma ve şişlik hissedilir.
  • Ciltte kızarıklık fark edilir.
  • Parmaktan beyaz iltihap akabilir.

Parmakta Dolama Neden Olur?

Parmakta dolama olmasının birden çok nedeni vardır. Belirtiler aşağıdaki gibidir.

Yara ve Darbelerin Olması: Parmağınız çeşitli nedenlerle yaralandıysa dolama olabilir. İğne veya çivi batması, yanma veya diğer kesikler neden olabilir.

Bazı kişiler dolamaya karşı daha çok sıkıntı yaşayabilir. Şeker hastaları, sürekli bulaşık yıkayan ve deterjan kullananlar, bağışıklık sistemi baskın olan kişiler, hastanede görev yapan diş hekimi, hemşire ve temizlik çalışanları daha savunmasız kalabilir.

Tırnak Kesimi: Tırnak kesimi kişinin doğal bir ihtiyacıdır. Hijyen için gereklidir. Ancak hatalı tırnak kesimi dolama meydana getirebilir. Tırnağın derinden kesilmesi bir sebep olabilir. Tırnak keserken makası ete saplamak, tırnağı gerekenden fazla kesmek hem acı verir hem de o bölgede iltihaplara neden olabilir. Buradaki açık yaralar iltihaplanmaya meyillidir.

Parmak Selüliti: Parmak selüliti bakterilerden kaynaklanır. Bakteriler cildin alt kısmına yerleşir ve cildin çeşitli yerlerine yayılabilir. Ancak bu selülit hanımların özellikle dikkat ettiği vücuttaki selülitle aynı değildir. Oradaki selülit cildin estetik görünümüyle ilgilidir.

Felon: Felon genelde çivi ya da benzeri aletlerle meydana gelir. Delici araçların sebep olduğu bir cilt sorunudur. Parmak ucu bölgesinde deri altına yerleşen bakteriler sebep olur.

Dolama Nasıl Tedavi Edilir?

Parmağınızda iltihap veya dolama varsa nasıl tedavi edileceğini öğrenmek isterseniz.

Çay Ağacı Yağı ve Zeytinyağı: Zeytinyağı son derece şifalı bir yağdır. Dolama tedavisinde de kullanılır. Bu tedavide çay ağacı yağını da kullanmanız gerekir. Eşit miktarlardaki çay ağacı yağı ve zeytin yağını karıştırın. Parmağınızdaki iltihaplı bölgeye sürüp yaklaşık 10, 15 dakika bekletin. Bu karışım bakterilere karşı etkilidir. İltihabın kısa sürede dağılmasını sağlayacaktır.

Sıcak Su ve Tuz Karışımı: Tuzun bazı cilt sorunlarına faydalı olduğu biliniyor. Özellikle sıcak tuzlu su ile tedavi uygulamaları gerçekleşmektedir. Dolama olan parmağınızı tuzlu suda bekletmeyi deneyin. Yine aynı şekilde ortalama 10, 15 dakika bekletmeniz yeterlidir. Uygulamada sıcak suyun da etkisi bulunmaktadır. Sıcak su iltihabı dağıtır ve şişmeler azalabilir.

Yukarıda saydığımız bilgileri dikkate alarak parmak iltihabının tırnak kesiminden veya çeşitli durumlardan kaynaklandığını unutmamalısınız. Bu yaralanmalar sonucu oluşan iltihaplara evde doğal tedavi uygulayabilirsiniz. Ama muhakkak bir doktora görünüp kesin teşhis yaptırmanız önerilir. Doktorunuz uygun tedavi yoluyla gereken uygulamalar hakkında size bilgi verecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net