Bilgii.net

Doktor Maaşları Güncel Veriler

21.11.2018
Doktor Maaşları Güncel Veriler

Doktorluk yüksek getirisi olan mesleklerden biridir. Hatta yaygın meslek dalları arasında en gözde olanıdır. Gözde bir meslek olmasında yapılan işlemler, beyaz önlüğün verdiği karizma ve maaşların yüksek olması gibi sebepler etkili olabilir. Her yıl yüzlerce öğrenci doktor olmanın hayalini kuruyor. Tıp Fakültesini kazanıp hayalindeki mesleğe bir adım daha yaklaşmak için çabalayan çok sayıda öğrenci var.

Bu öğrenciler fakülteye girip önlüklerini giydikleri andan itibaren kendilerini doktor gibi hissederler. Beyaz önlük içinde 6 yıl sonraki durumlarının hayaliyle yaşamaya başlarlar. Verilen eğitimler, alınan derslerle birlikte tecrübe kazanmaları için belli dönemlerde hastanelerde staj görülür. Bu stajlar sayesinde alınan teorik bilgiler uygulamaya dökülür. Böylece meslekten mezun olduklarında kuru bilgiyle değil de tecrübelerle iş başına geçerler. Daha göreve başladıkları ilk yıl bile standartlara göre oldukça yüksek maaş alırlar. Doktorların refah seviyesi yüksek bir hayat sürmeleri de şaşılacak bir durum olmaktan çıkar.

2018 Yılı Doktor Maaşları Ne Kadar Oldu?

2018 yılı enflasyon rakamlarının açıklanması memur maaşlarının da zamlanması sonucunu getirdi. Son açıklanan verilerde tüketiciler için aylık enflasyon değerlerinin yüzde 0.69 olduğu belirtildi. Bunun sonucunda memurlara yüzde 1.69 değerinde enflasyon zammı uygulandı. Bu uygulamalarla birlikte doktor maaşlarında da artış gözlendi.

Yapılan zamlar doktor maaşlarına da yansıdı. Sonuç olarak en düşük doktor maaşı 5,605 TL olurken en yüksek doktor maaşı ise 6,064 TL olarak belirlendi.

Doktor Olmak İçin Ne Yapmalı?

Doktor olma hayali kuran öğrencilerin eğitim hayatına devam edip tüm ilkokul, orta öğretim bölümlerini başarıyla bitirmesi gerekir. Sınavlara girmenin ilk şartı lise mezunu olmaktır. Liseden mezun olan adaylar ÖSYM’nin yapmış olduğu öğrenci seçme sınavından Tıp Fakültesi için belli bir puan almalıdır. Ancak doktor olabilmek için almanız gereken puan oldukça yüksektir. Sınavdan neredeyse tam puan alarak Tıp Fakültesini kazanma şansı yakalarsınız. Böylelikle hayallerinize bir adım daha yaklaşmış olursunuz. Tıp Fakültesi 6 yıllık bir fakültedir. Doktor olmak isteyenler 6 yıl üniversite eğitimi almalıdır. Bu eğitimi tamamlayan adaylar Sağlık Bakanlığının doktor atamasını beklerler. Ve atanma sorunu yaşamazlar. Daha ilk yıllarında göreve başlayan doktorlar oldukça yüksek maaşla yıllarca verdikleri emeğin karşılığını alırlar. Doktorluğun en güzel tarafı atanmak için herhangi bir sınava girme zorunluluğunun olmamasıdır. Doktor önlüğü içinde yılların emeğini hayata geçirmek de işin başka keyifli tarafıdır.

Kimler Doktor Olabilir?

Doktor olmak isteyen kişilerin belli başlı özellikleri taşıması gerekir. Örnek vermek gerekirse; insanları seven, sağlıklı iletişim kurabilen, başka canlılara yardım etmekten keyif alan kişiler doktorluk için uygun kişilik yapısındadır. İnsanlarla iletişim kurmaktan hoşlanmayanların ve yardım etme alışkanlığı olmayanların bu mesleği tam olarak yerine getirmesi kolay olmayacaktır. Çözüm odaklı, pratik kişiler bu meslekte daha başarılı olabilir.

Doktor olmak isteyenlerin tüm derslerde başarılı olması gerekir. Çünkü girdikleri sınavdan neredeyse tam puan almaları gerekir. Özellikle sayısal derslerinin çok iyi olması beklenir. Doktorlar aynı zamanda disiplinli kişilerdir. Bu özelliklerini daha öğrenciyken ve sınava hazırlık düzeyinde kazanırlar. Çalışma hayatları boyunca da bunu sürdürmek zorundadırlar.

Yukarıdaki bilgilere bakıldığında yaygın meslekler arasında refah seviyesi en yüksek olan memur grubu doktorlardır, denebilir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net