Bilgii.net

Doğum Sonrası Çatlakları Nasıl Geçer Ne Yapılmalı?

21.11.2018
Doğum Sonrası Çatlakları Nasıl Geçer Ne Yapılmalı?

Annelik kutsal bir statüdür ve bebeklerini eline alana kadar gebelik döneminde büyük değişiklikler yaşanır. Hormon dengesi tamamen değişir, fiziksel değişiklikler net olarak gözlenir ve doğum sonrası bazı izler bırakır. Gebelikten kalma izlerden biri de çatlaklardır. Çatlakların oluşum nedeni gebelik sürecinde hızlı kilo alınması ve karnın bebekle birlikte genişlemesidir. Bu nedenle genelde karın bölgesinde çatlaklar gözlenir. Kalça ve göğüs etrafında da aynı çatlakların varlığından söz edilebilir. Çizgi görünümündeki bu çatlaklar estetik anlamda kadınların fizikî görünümünü değiştirdiği için rahatsızlık vericidir. Doğum sonrası ortaya çıkan bu sorunlardan nasıl kurtulabilirsiniz?

Doğum Sonrası Çatlakların Çözümü

Gebelik sırasında büyüyen ve gerilen karın çatlamaya başlar. Çatlaklar derinin orta katmanında gözlenir. Buraya dermiş adı verilir. Çatlakların arttığı dönem gebeliğin 5. Ayından sonraki dönemdir. Doğuma kadar artan çatlaklar doğum sonrası da kendini gösterir. Bazı küçük çatlaklar zamanla kendiliğinden düzelebilir. Ama büyük ve belirgin olanların kendiliğinden düzelmesi mümkün olmayabilir. Bu çatlakların tedavisi için ilk bir yılda harekete geçilmelidir.

Lazer Tedavisi: Doğum sonrası çatlakları gelişen teknoloji sayesinde daha kolay çözülebilmektedir. Uygun ve yerinde bir tedavi metodu çatlakları en aza indirmeye yetecektir. Bu çatlaklar için tıbbi ve doğal bazı yöntemler denenebilir. İlk olarak tıbbi yöntemlerden bahsedelim. Çatlak tedavisi lazer ile yapılmaktadır. Bunun için doğum sonrası erken dönemde harekete geçilmelidir. En doğru zamana uzmanlar karar verir. Erken dönemde bu çatlakların rengi henüz kırmızıdır. Zamanla ten rengine geçer. Daha kırmızılıklar devam ederken tedaviye başlamak olumlu sonuçlar verir.

Dermaroller İle Çatlak Tedavisi: Dermaroller son yılların önemli bakım ürünlerinden biridir. Güzellik merkezlerinin önemli bir cihazı olmakla birlikte artık kişilere evde tek başlarına kullanma imkânı da sunulmuştur. İleri seviyedeki ve ten rengini alan çatlaklar için dermaroller uygulaması yapılabilir. Ucundaki minik iğnelerle oluşan tahribatı gidermeye yarar. Ten rengini alan çatlaklarda freksiyonel lazer yöntemi de olumlu sonuçlar verebilir.

Doğum Sonrası Çatlaklar İçin Doğal Yöntemler

Tıbbî ve teknolojik yöntemler için imkânınız yoksa veya doğallıktan yanaysanız çatlaklarınızı evde hazırlayacağınız doğal içeriklerle de tedavi edebilirsiniz. Bu karışımlar hem mevcut çatlakları tedavi etmede hem de yeni çatlakların oluşmasını önlemede etkilidir.

Uygulayacağınız içerikler doğal olmalıdır. Sağlığa zararı dokunmayacak ve doğal yağlar kullanarak çatlaklarınızı evde tedavi edebilirsiniz. Hamilelik döneminde başlayan çatlaklarınız için doktorunuza danışarak uygulama yapmanız önemlidir. Bebeğiniz karnınızdayken her adımınızda doktorunuzla iletişim hâlinde olmanız sağlınız için gereklidir.

Çatlaklarınızı doğal çörek otu yağı, zeytinyağı, kantaron yağı, melisa, papatya yağları ile ovabilirsiniz. Bu doğal yağlarla masaj yaptığınızda çatlaklarınızın olduğu bölgede kan dolaşımı hızlanır ve elastikiyet kazanır. Çatlağın büyümesi durdurulurken kapanması da sağlanabilir. Bu yağları tek olarak da kullanabilirsiniz.

Masaj, çatlakların en iyi ilacıdır. Bu nedenle banyo sırasında ve herhangi bir vakitte düzenli masaj yaparak o bölgenin çatlaklarına müdahale edebilirsiniz.

Çatlaklar için kullandığınız yöntemleri düzenli olarak uygulamanız sonuç almanızda etkili olacaktır. Yağlarla birlikte günlük sıkılaştırıcı egzersizler yapabilirsiniz. Bu egzersizleri çatlakları kapatmak için uzmanından bilgi alarak düzenli yaptığınızda yeni çatlakların oluşmasını da önlemiş olursunuz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net