Bilgii.net

Doğalgaz Tesisatı Döşenirken Nelere Dikkat Edilmeli?

13.10.2018
Doğalgaz Tesisatı Döşenirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Doğalgaz dünya üzerinde ve ülkemizde en fazla kullanılan ihtiyaçlardan biridir. Evlerde hem sıcak su hem de ısınma amaçlı kullanılan doğalgazın, uygun şekilde tesisatının döşenmesi hem sağlık hem de güvenlik açısından son derece önem taşır. Eğer evinizde yeni doğalgaz borusu döşetecekseniz veya yeni ev inşa ederken doğal tesisatını kuracaksanız bu yazımızda nelere dikkat etmeniz gerektiği sizler için toplanmıştır. Yazımızı okuyarak doğalgaz tesisatı döşenirken nelere dikkat edilmeli sorusunun ayrıntılı cevabını bulabilirisiniz.

Doğalgaz yapısı itibari ile kullanılan alanın temiz olmasını ve çevreye zarar verilmemesini sağlar. Bu nedenle de günümüzün modern ısıtma ve sıcak su kaynaklarından biridir. Bu kadar yararlı olan uygulamanın ise tesisatı yapılırken mutlaka dikkat edilmesi gereken püf noktalar bulunur. Doğalgaz tesisatı bu konuda eğitim almış ve sertifikası veya diploması olan firmalar ya da kişiler tarafından kurulmaktadır. Unutmayın ki bu işlem kolay değildir ve okullarda bu alanla ilgili bölümlerde doğalgaz tesisatının nasıl kurulması hakkında dersler verilmektedir. Doğalgaz sistemi doğru kullanıldığı takdirde kişilerin hayatını büyük oranda kolaylaştırmaktadır. Doğalgazın kokusu ve rengi bulunmamaktadır. İnsanlara da zarar vermediği ve koku yapmadığı içinde bu kadar çok tercih edilir. Doğalgazın içerisinde propan, etan ve metan gazları bulunmaktadır. Doğalgaz zehirli bir maddedir ve havadaki oksijen ile karşılaştığında patlama yapar. Bu gibi sorunların önüne geçmek için mutlaka doğalgaz tesisatının profesyonel kişiler tarafından yapılması gerekir. Kuru gaz yapısına sahiptir ve kazanların verimi de oldukça yüksektir.

Doğalgaz Borusu Nasıl Döşenir?

 • Doğalgaz tesisatı yaparken öncelikle tesisatın borularının gidiş yönüne dikkat etmek gerekecektir.
 • Az miktarda ve kısa uzunlukta dönül yapılması konusunda dikkatli olmak gerekir.
 • Radyatörü doğru seçmek gerekir. Kullanım alanına en uygun olan boyutun belirlenmesi gerekir.
 • Radyatör sayıları da alanın büyüklüğüne göre ayarlanmalıdır.
 • Kombiyi koyacağınız yeri doğru seçmeniz gerekir.
 • Doğalgaz hava ile karıştığında patlama yaptığı için kurulum işleminin mutlaka işini bilen kişiler veya firmalar tarafından yapılması gerekir. Kurulum aşamasından sonra çıkacak olan sorunların telafisi oldukça zor ve maliyetli olacağından dolayı bu noktada doğalgaz döşetecek kişilerin çok dikkatli tercih yapması gerekir.
 • Doğalgaz sisteminin çalışması için en önemli nokta su tesisatı olmaktadır. Bu nedenle tesisat kısa döşeme borularından oluşmalıdır.
 • Kombi korumalı bir alanda bulunmalı ve önü açık olmalıdır. Kombinizin balkonda ömrü azalmaktadır. Kombiniz için kullanışlı korumalı bir dolap yaptırabilirsiniz.
 • İnşaat halinde iken boruların içerisinde toz veya kum kaçmasını engellemek adına önlemlerin alınması gerekir.
 • Doğalgaz tesisatında yer alan vanaların bağlanmasına dikkat edilmelidir.
 • Kaynak sıkıntısı çekmemek adına kaynağın ideal bir formata sahip olması gerekir.
 • Doğalgaz tesisatı kurulurken kaliteli malzeme seçimi son derece önemli bir noktadır. Doğalgaz her ortamda yaygın olarak kullanıldığı için bu konuda ucuz ürünler kullanmaktan kaçınılmalıdır.

Doğalgaz tesisatı her ne kadar insanın hayatını kolaylaştıran bir sistem olsa da unutulmamalıdır ki yanlış tesisatta can ve mal kaybına neden olabilir. Bu nedenle evinizde doğalgaz kullanacaksanız tesisat işleminizi işin uzmanlarına yaptırmalı ve bu konuda titiz olmalısınız. Isınmak doğal bir ihtiyaç olduğundan dolayı bu sistemi mutlaka zamanı geldiğinde kullanmanız gerekecektir. Tehlikesi az olan ve temiz bir ısınma sistemi olan doğalgaz için tesisat işlemini deneyimli olan kişilere yaptırmak her zaman sizler için daha az maliyetli olacaktır. Tesisat kurulduktan sonra geri dönüşü zor olduğundan dolayı zamanında planınızı ve çalışacağınız kişileri profesyonel kişilerden oluşan ekip ile ayarlamanız gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net