Bilgii.net

Doğalgaz Tasarruf Yolları

12.10.2018
Doğalgaz Tasarruf Yolları

Jeolojik zamanların ilk canlılarından itibaren yer altında oluşmuş canlı kalıntıları, bu bölgedeki sıcaklığın yüksek olması ve içerisindeki basınçlar beraber başkalaşarak doğalgazı meydana getirmiştir. Doğalgazın yapısının büyük çoğunluğu metan gazıdır. İçerisinde etan ve bütan gibi maddeler de bulunmaktadır. Doğalgazın kullanımı sonrasında ortaya karbondioksit gazı çıkmaktadır. Fakat bu miktar; diğer yakıtlardan çıkan karbondioksit miktarları arasında en düşük olanıdır. Bu yüzden sera etkisini azaltarak, küresel ısınmaya sebep olabilecek etkilerden arınmıştır.

Doğalgaz Nedir, Çalışma Mantığı

Doğalgaz; canlı kalıntılarının sıcaklık ve basınç ile birleşerek oluşturduğu renksiz ve kokusuz, aynı zamanda havadan çok daha hafif bir gazdır. Gaz kaçağında anında fark edilebilir, çünkü özel bir kokusu vardır. İçerisinde karbon monoksit gazı bulunmaz, bu yüzden zehirli değildir. Bilim insanlarının araştırmaları sayesinde rezervlerin sadece %15’inin kullanıldığı görülmektedir. Enerji politikalarından klasik zamanlarda petrol tek bir yakıt türüyken, artık doğalgaz da petrol kadar değerli ve kıymetlidir. Artık doğalgaz dünyada en popüler enerji kaynaklarından bir tanesi olmuştur. Ülkelerin arasındaki siyasi ve ekonomik işbirliklerine göre aralarındaki doğalgaz borularının sayısı oldukça artmaktadır. Doğalgazın çalışma mantığına bakılacak olursa;

  • Doğalgaz; zehirsiz ve dumansız bir gaz kullanımını sağlar. Havadan daha hafif ve külsüz bir yapıya sahiptir. Çevre kirliliğinin önlenmesini sağlamak için çok büyük katkılar sağlar.
  • Doğalgaz ekonomik ve yüksek verimli bir yakıt haline gelmiştir. Bu sayede ekonomik şekilde yakılabilen bir gazdır.
  • Doğalgaz birçok farklı kullanım amacına sahiptir. Konutlar için ısınma amacı sağlarken, yemek pişirilen ve sıcak su elde edilen bir yapıya sahiptir.
  • Emekten tasarruf etmek ve konforun yüksek verimli olması için, doğalgaz kazanları geliştirilmiş ve bu sayede üstün kontrol sistemleri ortaya çıkmıştır.

Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Doğalgazda tasarruf etmek isteyen kişilerin yapması gerekenler listesi, belirli standartlar ölçüsünde sabittir. Kış aylarında daha iyi bir bütçe planlaması için yapılacak olan bu tasarruf için temel olarak 3 unsur başta tutulmalıdır:

  • Öncelikle evin ideal ortam sıcaklığı belirlenmelidir. Bu sayede kombinin sürekli stabil bir ayarda yanması, doğalgaz tasarrufuna yardımcı olacak bir etkendir. İç mekanda sıcaklık belirli olursa, kişilerin duruma göre hareket etmesi; fazla yüksek doğalgaz kullanımının önüne geçecektir.
  • Doğalgazı sürekli açıp kapatmak yerine, her zaman düşük bir sıcaklıkta açık tutmak; doğalgaz tasarrufuna oldukça etkili şekilde yardımcı olabilecek bir durumdur. Bu sayede sistemde dolaşan su soğumaz ve kapandığında suyun ısınması için gereken doğalgaz kullanımı gerçekleşmez. Böylece tasarruf başarılı olmuş olur.
  • İlgili odada termostattan yararlanmak, oldukça büyük bir tasarrufun kapılarını açmaktadır. Termostatlar sayesinde odadaki sıcaklığa göre kombinin derecesi ayarlanmaktadır. Evin sıcaklığı bu şekilde sabit kalır ve kombinin verimlilik ayarı değişmez. Bu da tasarrufun en güzel şekilde sağlanmasına yardımcı olur.

Doğalgazdan Tasarruf Etme Yolları

Doğalgazdan tasarruf etmenin, yukarıda belirtilen yöntemler dışında başka yolları da vardır. Örneğin; iyi bir mantolama işlemi sayesinde ısı yalıtımı sağlanacaktır. Isı yalıtımı olan evler, daha az ısı kaybına yol açar ve bu da doğalgaz kullanımının azalmasını sağlar. Akla gelmeyen yöntemlerden bir tanesi de baca temizliğidir. Baca temizliği yapılmadığı takdirde kombi daha çok enerji harcar ve bu enerji de doğalgaz faturalarına yansır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net