Bilgii.net

Doğal Tonik Yöntemleri – Evde Kendi Toniğinizi Yapın!

16.10.2018
Doğal Tonik Yöntemleri – Evde Kendi Toniğinizi Yapın!

Cilt bakımında doğal yöntemlerin etkisi tartışılmaz bir konudur. Kimyasal ürünlerle cildinize bakım yaparken daha fazla yıpratabilir veya sonuç alamayabilirsiniz. Faydalı ürünler ise size maliyetli gelebilir. Bütçenize uygun ve sağlıklı cilt bakım yöntemleri ile daha sağlıklı ve canlı bir cilde sahip olabilirsiniz. Bu makalemizde sizlere cilt bakımının önemli bir parçası olan tonikler hakkında bilgi vereceğiz. Günlük cilt bakımınızı hiç aksatmadan yapıp üstüne tonik sürmeyi ihmal ediyorsanız bütün emekleriniz boşa gidebilir. Çünkü peeling veya genel temizlik sonrası arınan ve açılan gözenekler gün içinde dolacaktır. Bu durum verdiğiniz çabanın sonuçlarını almanızı önleyebilir. Bakım sonrası açılan gözeneklere mutlaka sıkılaştırıcı tonikle müdahale edilmesi gerekir.

Gül Suyu İle Tonik Çözümü

Tonik ve diğer cilt bakım ürünleri aylık olarak ciddi maliyetler gerektirir. Kaliteli ürün kullanmak isterken bunların giderlerini karşılamada zorlanabilirsiniz. Maddi anlamda sıkıntınız yoksa bile kimyasal yerine doğal kullanmak daha mantıklı olabilir. Üstelik sürdüğünüz andan itibaren etkisini hissedeceğiniz doğal ürünlerle cildinizin anında ferahladığını hissedeceksiniz.

Gül suyu doğal bir tonik vazifesi görür. Bu nedenle sabah ve akşamları her bakım sonrasında sıkılaştırıcı olarak gül suyunu tercih edebilirsiniz. Gül suyunun sıkılaştırıcı etkisi açılan gözenekler için faydalıdır. A, B3 ve C vitaminlerini içerir. Göz altındaki kararmaları giderir ve cildi arındırır. Ürünü satın alırken yüzde yüz doğal olmasına dikkat etmelisiniz. Yani tatlılar için kullanılan gül suyu olmalıdır.

Yeşil Çay İle Tonik Yapımı

Yeşil çay en sağlıklı içeceklerden biridir. Posasını ayrı çayını ayrı kullanabilme imkânı sunmasıyla da önemli bir bakım ürünüdür. Yeşil çay ile cilt bakımı yapabilir ve tonik amaçlı kullanabilirsiniz. Öncelikle 1 poşet yeşil çayı bardakta demlemeniz gerekiyor. Yeterince demlenen çayın içinden poşeti çıkarıp çayın soğumasını veya ılımasını beklemelisiniz. Ilık durumdaki yeşil çayı pamuk yardımıyla cildinize sürüp 10 dakika bekledikten sonra yıkayabilirsiniz. Bu işlemi sabah veya akşam bakımından sonra sıkılaştırıcı amaçla yapmanız gerekir. Ayrıca posasını da atmadan bakımınızın bir parçası yapabilirsiniz. Başlangıçta posasıyla peeling yapıp son aşamada çayıyla tonik uygulaması yapabilirsiniz.

Maden Suyunun Tonik Etkisi

Maden suyu bilinen en etkili toniklerden biridir. İçeriğinde bulunan mineraller cildi sıkılaştırırken gözeneklerin kapanmasına da yardımcı olur. Böylece ciltte yağ ve kir birikimi azalmış olur. Siyah nokta ve sivilceler azalır veya tamamen yok olur. Maden suyunu yine diğer tonik türlerinde olduğu gibi cilt bakımından hemen sonra sürmeniz gerekir. Sürdüğünüz andan itibaren cildinizde hareketlenmeler hissedeceksiniz. Etkisini hemen gösteren bir ürün olan maden suyu en etkili doğal tonik çeşitlerinden biridir.

Sirke ile Tonik Yapımı

Cildiniz için en etkili doğal tonik türlerinden biri de sirkedir. Aslında elma ve üzüm sirkelerinin ikisinin de kullanılabileceği söyleniyor. Ama kozmetik sektöründe en çok tercih edilen elma sirkeleridir. Sirkeyi kesinlikle doğrudan sürmeyiniz. Öncelikle aynı oranda suyla inceltmeniz gerekir. Cildiniz hassassa su oranını arttırabilirsiniz. Normalde 1 yemek kaşığı elma sirkesine 1 yemek kaşığı su yeterlidir. Dilerseniz siz 1 yemek kaşığı suya 1 tatlı kaşığı sirke ekleyerek etkisini azaltabilirsiniz. Bu karışımı cildinize pamuk yardımıyla sürdüğünüzde 10 dakika sonra yıkamanız gerekir. Ancak sirkeyi cildinize gündüz sürmekten kaçınmalısınız. Özellikle yaz aylarında cilt lekesi yapabilir. Kışın veya gece sürmek en doğrusudur.

Tüm bu doğal toniklerden cildinize en uygun olanları deneyebilirsiniz. Denemeden önce cildinizin (eliniz veya kolunuz olabilir) küçük bir bölgesinde test edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net