Bilgii.net

Doğal Saç Maskeleri Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

21.11.2018
Doğal Saç Maskeleri Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

Cildimiz gibi saçlarımızın da kimi zaman özel bakıma ve maskeye ihtiyacı vardır. Bu özel bakımları genelde yağlarla ve doğal ürünlerle yaparız. Doğal ürün kullandığımızda saçlarımızı ve cildimizi kimyasal etkilerden korumuş oluruz. Böylece uzun vadede ortaya çıkabilecek problemlerin de önüne geçilmiş olur.

Doğal saç maskeleri genelde her zaman evimizde bulabileceğimiz ürünlerden ve gıdalardan yapılır. Basit gibi görünen bu maskeler aslında günümüzde kolay ulaşılabildiğinden böyle bir etki yaratmaktadır. Geçmiş dönemlerde aşağıda sayacağımız gıdalara ulaşmak bu kadar kolay değildi ve insanlar bu ürünleri bakım maskesi olarak kullanılır. Bugün her evde var olan malzemelerin yarayışlı olmadığını düşünmek mantıklı değildir. İşte en kolay ve sağlıklı saç maskeleri:

Süt İle Doğal Saç Bakımı

Saçlara uygulanan bakımların temelinde bozuk ve mat görüntüler yatar. İnsanlar saçları daha düzgün kıvrımlara sahip olsun isterler. Bakımsız veya ışıltısız saçlarda dalgalar düzensizdir. Sürekli dağınık ve mat görünür. Yıpranmışlık görüntüsü rahatsız edicidir. Üstelik yıpranan saçların bir süre sonra uzaması da duracağından acilen bakım yapmak gerekir. Bu bakım yöntemlerinden biri de süttür. Süt hemen her evde bulunabilecek doğal bakım yöntemidir. Sağlık açısından son derece faydalıdır. Kalsiyum zengini olan sütün içildiğinde kemik gelişimine faydası vardır. Fakat bu sefer saçlara süreceğiz.

Sprey Kutuları

Öncelikle saçlarınıza bu sıvıyı uygulayabilmek için bir sprey kutusu satın alın. Saç maskeleri için satılan boş kutular bulabilirsiniz. Veya evinizde bulunan daha önce kullandığınız bir sprey kutusunu bu maske için kullanabilirsiniz. Bir su bardağı sütü püskürtmeli kaba koyun. Saçlarınızı güzelce tarayıp aralarına ve tüm saçlara sütü sıkmaya başlayın. Sütü tamamen boşalttıktan sonra yarım saat kadar bekleyin. Bu sırada saçlarınızdan akan sütü korumak için boynunuza tülbent veya şal bağlayabilirsiniz. Bu işlemin sonunda saçlarınızı önce duru suyla sonra şampuanla yıkayın. Düzenli olarak saçlarınıza süt maskesi yaptığınızda saçlarınızın eskisinden daha düz ve düzgün şekilli olduğunu göreceksiniz. Bakımlı, nemli ve canlı saçlar için süt maskesini alışkanlık hâline getirin.

Sirke ile Saç Bakımı

Şimdi bahsedeceğimiz yöntemde sirkeyi bir çeşit saç kremi veya yıkama sonrası bakım ürünü gibi kullanacaksınız. Sirkenin mikrop kırıcı özelliği, negatif etkenleri insandan uzaklaştırması, enerjisini tazelemesi gibi etkileri vardır. Hem içeriden hem de dışarıdan tüketilen bir üründür. Yemek ve salatalarda kullanabileceğiniz gibi cilt ve saç bakımında da aranan ürünlerden biridir.

Sirkeyi saçlarınıza uygulamanın en önemli faydası saçlarınızı yumuşatmasıdır. Eğer gür ve karmaşık saçlara sahipseniz ya da saçlarınızın matlığından şikâyetçiyseniz sirkeyi kullanabilirsiniz. Her zamanki gibi yıkadığınız saçlarınızı duruladıktan sirke uygulaması yapabilirsiniz. Önce saçlarınızı normal su ile durulayın. Sonra suyu bir kapta toplayın ve içine yarım fincan kadar sirke koyun. Bu sirkeli su karışımı ile saçlarınızı tekrar durulayın. Bu uygulamadan sonra ister sirkeyi saçınızdan çıkartın isterse sirkeli durulama ile gününüze devam edin. Suyun içinde aşırı miktarda olmayan sirke saçınızda durabilir. Banyo sonrası saçlarınızı kuruladığınızda harika bir canlılık ve yumuşaklık hissedeceksiniz. Saçlarınız mat görüntüsünden kurtulacak ve saç kremi kullanmadan bile kolay şekil alır hâle gelecek.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net