Bilgii.net

Doçent Doktor Maaşları İle İlgili Güncel Veriler

21.11.2018
Doçent Doktor Maaşları İle İlgili Güncel Veriler

Üniversiteden mezun olan adayların kendilerine yeni bir yol çizebilmesi için üniversitede kalmayı veya kamu ya da özel sektörde devam etmeyi seçmesi gerekiyor. Bu seçimde adayların hayata bakış açıları, araştırma bir kişiliğe sahip olup olmamaları, üniversite hayatına bakış açıları etkili olacaktır. Kişilik olarak araştırmayı seven ve azla yetinmeyen bireyler üniversitede kalıp akademik kariyer yapmaya daha meyillidir. Bu kişilerin araştırmacı kimliği akademik kariyerde daha çok kendini gösterecektir. Hâliyle bu alana adım atarken doçent doktor maaşlarının ne kadar olduğu da merak ediliyor. Ayrıca zaten çalışma hayatında ve kariyerini sürdürmekte olan akademisyenler de bu yıl akademisyen maaşlarının ne yönde artış göstereceğini merak edebilir. Tüm bu sorularınız için akademisyen maaşlarını araştırdık.

Akademik Kadro Maaş Tutarları

Günümüzde doçent maaşı 7240 TL civarındadır. En yüksek maaş olan ise profesörlerdir ve 9008 TL civarında bir maaş alırlar. Akademik kadroda en düşük maaşı uzman alır ve 4511 TL’dir. Onun bir üstünde 4807 TL ile araştırma görevlisi vardır. Bir üstte 4830 TL ile okutmanlar yer alır. Okutmandan sonra 4836 TL ile öğretim görevlisi gelir. Yardımcı doçentler 5801, doçentler 7240 ve profesörler 9008 TL civarında alır. Doçentlerin ve yardımcı doçentlerin girmesi gereken zorunlu ders sayısı 10 saattir.

Doçent Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Doçent olmak akademik kariyer yapmanın bir basamağıdır. Eğer sizler de üniversitede kalıp akademisyen olmak istiyorsanız bu işin bir hiyerarşisi olduğunu bilmelisiniz. Doçent olmak için öncelikle önünüzdeki basamakları adımlamanız gerekir. İlk olarak yüksek lisans yaparak kariyerinize başlayabilirsiniz. Günümüzde çoğu üniversite yüksek lisans için yabancı dil ve ALES şartı koyuyor. Genelde ALES taban puanı için 70 istenirken yabancı dil puanınız başvuracağınız bölüme göre değişiyor. Gerekli sınavları verip istenen puana ulaştıktan sonra ülkemizde genelde 2 yıl süren yüksek lisans sürecine başlayabilirsiniz.

İki yılın sonunda doktoraya başlarsınız. Tabi bunun için de bir başvuru sürecinden geçeceksiniz. İlk olarak şartları yerine getirmeniz beklenir. Doktoraya başvurma şartlarını taşıyorsanız başvurunuz kabul edilir. İlk şart yüksek lisans yapmış olmaktır. Sonra da bu eğitimden belli bir ortalamayla mezun olmanız beklenebilir. Bir sonraki adım yine yabancı dil puanınızdır. Bu süreçte yabancı dil puanınızın daha yüksek olması gerekebilir. Akademik ve yabancı kaynaklı araştırmalar yapmanız gerekirse mevcut yabancı dilinizin yeterli olup olmayacağı değerlendirmeye alınır.

Doktora Süreci

Doktoraya başlarken yoğun bir süreçten geçeceğinizi bilmelisiniz. Yurt içinde veya yurt dışında doktoranızı yapabilirsiniz. Bölümlerin uyuşma durumuna göre karar alırsınız. Ülkemizde 3 ile 6 yıl arasında doktora süresi tamamlanabilir. Bu sürecin sonunda yardımcı doçent olunur. Fakat 2018 yılı itibariyle yardımcı doçentli kaldırılmış ve yerine doktor öğretim üyesi getirilmiştir.

Doçent olabilmek için akademisyenlerin yayınlanmış çalışmaları olmak zorundadır. Bu kişilerin doçentlik için yabancı dil sınavından geçmesi gerekir. Yapılan bilim sınavından da geçerli puanı alan akademisyenler doçent unvanını alır. Dilerse kişi profesörlük için 5 yıl daha devam edebilir.

Doçent doktor maaşları konusunda doçent olabilmek için nasıl bir süreçten geçileceği konusunda da bilgi verdik. Akademisyen olmayı düşünenlerin bu aşamaları takip ederek hedeflerine ulaşması mümkündür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net