Bilgii.net

Dizanteri Nedir – Nasıl Bulaşır – Tedavisi Kaç Gün Sürer?

12.10.2018
Dizanteri Nedir – Nasıl Bulaşır – Tedavisi Kaç Gün Sürer?

Dizanteri ishale sebep olan bir enfeksiyondur. Fakat bu ishal normal ishaller gibi değildir. Dizanteri kanlı ve ağrılı bir ishale sebep olur. Günlük yaşamda insanlar hemen hemen her ortamda bu enfeksiyonu kalabilir. Çünkü gün içinde insanların ortak kullanım alanları çok fazladır. Bir tuvalette, tokalaşma sırasında veya bir toplu taşıma aracında bu enfeksiyonu kapabilme olasılığınız vardır. Düzgün bir tedavi almazsanız vücutta yani bağırsaklarda hasarlara yol açabilirsiniz. Tedavi edilmez ise bağırsaklarda yara oluşumu olabilir. Çok şiddetli karın ağrısı, ishal ve kusma gibi belirtileri vardır. Yetişkin bireylerde ortalama bir haftada geçen bir hastalıktır. Fakat çocuk ve bebeklerde tehlikeli olabilir. Bu yüzden çocuk ve bebeklerde çok dikkat edilmeli ve tedavisi aksatılmamalıdır. Dizanteri genel olarak hijyen olmayan ortamlarda bulaşır. Fakat siz yine de kişisel hijyeninize çok önem verin. Toplu taşıma, dışarıdan eve gelince, insanlarla tokalaşınca, tuvaletten çıkınca ellerinizi bol sabun ile yıkamayı unutmayınız. Ayrıca antibakteriyel el jelleri de kullanabilirsiniz.

Dizanteri Nasıl Bulaşır?

Dizanteri genellikle hijyen konusunda çok fazla gelişmemiş ülkelerde görülür. Afrika kıtasında oldukça yaygındır. Bu yüzden çok seyahat eden insanların hijyen için ekstra önlemler alması gerekir. Sağlık koşullarının çok iyi olmadığı yerlerden gelen kişilerde bu hastalığın yayılmasına sebep olabilirler. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler çok dikkat etmelidir. Bunun dışında genel olarak dizanteri hijyen olmadığı zaman ortaya çıkar. Bu yüzden hijyen çok ama çok önemlidir. Aslında hijyen sadece dizanteri için değil hayatın devamı için de çok önemlidir. Çünkü çoğu bulaşıcı hastalığın sebebi hijyensizliktir. Dizanterinin bulaşmasının belli başlı sebepleri vardır. Bu sebepleri aşağıda sıraladık.

  • Kirli tam olarak temizlenmemiş gıdaların tüketilmesi dizanteri riskini artırır.
  • Kirli su ve bu sular tarafından üretilmiş içecekler dizanteriye sebep olur.
  • Ortak yaşam alanları, toplu taşımalar enfeksiyonun yayılmasına sebep olur.
  • Havuzlar bu hastalığın yayılmasına sebep olabilirler.
  • Enfeksiyon sahibi insan ile fiziksel bir temas içerisinde bulunmak size dizanteri bulaştırabilir.

Dizanteri bulaşmasını önlemek için mutlaka ama mutlaka hijyeni elden bırakmamak gerekir. Ne kadar önlem alırsanız dizanteri olma riskiniz o kadar azalır.

Dizanteri Tedavisi Kaç Gün Sürer?

Dizanteri genellikle iki türdedir. Bunlar bakteriyel dizanteri ve amipli dizanteridir. İnsanlar genelde bakteriyel dizanteri olurlar. Amipli dizanteri ise daha tehlikeli bir dizanteri türüdür. Bu yüzden tedavileri de farklılık gösterebilir.

  • Amipli Dizanteri: Bu dizanteri çeşidi için doktorlar on günlük bir tedavi yani ilaç kullanımı önerirler. Bu ilaçlar Flagyl isimli kürü içerir. Aynı zamanda doktor mide bulantısı içinde ilaç verebilir. Fakat çok fazla tercih edilmez doktorlar arasında bulantı için hap kullandırmak. Bu ilaçların kullanımındaki amaç bütün bakterileri yok etmektir. Bütün bakterilerin öldüğünden emin olmak için bazen bir takip ilacı da verilebilir.
  • Bakteriyel Dizanteri: İnsanların çoğunda görüldüğü için genelde dinlenme ve sıvı tüketme sonucunda tedavi biter. Doktora gitmeden reçetesiz alınabilecek ilaçlar ile kendi kendinizi tedavi edebilirsiniz. Fakat yine de doktora görünmekte fayda vardır. Genellikle antibiyotik kullanımı ile birkaç gün içerisinde geçer. Eğer birkaç gün içerisinde geçmez ise kesinlikle doktora görünmelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net