Bilgii.net

Diz Ağrısının En Belirgin Sebepleri Nelerdir?

24.11.2018
Diz Ağrısının En Belirgin Sebepleri Nelerdir?

Eklemlerde en çok görülen rahatsızlıklardan biri olan diz ağrılarının birçok nedeni olabilir. Hayatımızı olumsuz yönde etkileyebilecek bu ağrılar daha çok yetişkinlerde görülmektedir. Çocuk yaşlarda görülen eklem ağrıları genellikle kemik gelişimine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Ergenlik dönemine yaklaştıkça gelişimin yavaşlamasıyla bu ağrılar da azalmaktadır.

Vücudumuzda en fazla yük taşıyan eklemler dizlerdir. Özellikle bacak kıvrık şekilde iken baskı uygulayan kişilerde diz kapağına daha fazla yük binmektedir.  Bu durum da diz kapağı kıkırdağının zaman içerisinde yumuşamasına ve ağrılara sebep olmaktadır.

Diz Ağrısı Çeşitleri Nelerdir?

Ters hareketlerde bulunmak, yanlış egzersiz yapmak, dizlerdeki yapısal bozukluklar, kronik diz ağrıları, diz bağlarında incelmeler, iltihaplı eklem romatizmaları, menüsküs yırtıkları, koşucu dizi gibi birçok nedenden dolayı dizlerde ağrılar oluşabilir. Yaşlılarda daha çok görülen kireçlenme de bunlardan biridir.

Menüsküs Yırtılması: Dize ağırlık varken aynı zamanda hareket edilmesi durumunda menüsküs yırtılması meydana gelebilir. Menüsküs yırtılması daha çok dize fazla ağırlık verilmesini gerektiren sporcularda görülmektedir. Şişlik, dizin kitlenmesi ve ağrı şeklinde belirtileri mevcuttur. Menüsküs yırtılması tanısı doktor tarafından konulmaktadır. Genellikle cerrahi müdahale ile tedavi uygulanır.

Kireçlenme: Özellikle 65 yaş üstü yetişkinlerde ortaya çıkan kıkırdağın yaş veya ağır kullanımı nedeniyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Dizlerde kireçlenme kalıcı olarak tedavi edilmeyen sadece belli bir dönemde ağrıları azaltmaya yönelik yapılan tedavi yöntemleri uygulanır. Fizik tedavi, kaplıca gibi yöntemler ağrıların belli bir dönem azalmasını sağlayabilir. Bunun dışında kilo vermek, egzersiz, sıvı enjeksiyonlar kireçlenme tedavisinde uygulanan yöntemlerdendir.

İltihaplı Eklem Romatizmaları: Her yaşta görülebilen iltihaplı eklem romatizmaları vücudun tamamını etkileyen bir hastalıktır. Dizlerle beraber vücuttaki diğer eklemleri de etkiler. Ağrı, sertlik ve şişlik oluşmasına sebep olur. Genellikle kronik bir hastalık olduğundan uzun süreli tedavi gerektiren bir hastalıktır.

Koşucu dizi (Kondromalazi patella) :Koşucu dizi ağrıları dizin ön tarafında meydana gelmektedir. Genellikle diz ön tarafa doğru gerildiğinde gıcırdama oluşmaktadır. Diz çökmek, merdiven inip çıkmak, dizi bükerek uzun süre oturmak diz ağrılarını arttırmaktadır. Dizin sürekli baskıya maruz kalması, dizin aşırı kullanılması durumlarında ağrılar meydana gelebilir. Koşucu dizi ağrılarında genellikle tedavi yöntemi olarak fizik tedavi uygulanmaktadır.

Diz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Dizler vücudun bütün yükünü taşıyan çok önemli bir organımızdır. Bu sebeple diz ağrıları yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler ve şiddetli ağrılara sebep olabilir. Dize ağırlık verilemediği, dizde şişlik olduğu, dizi bükmekte zorluk yaşandığı, dizde şekil bozuklukları görüldüğü, dizin tutmadığı düşünüldüğü durumlarda mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.  Ayrıca ağrı, şişlik, kızarıklık ve ateş gibi belirtilerde de mutlaka bir doktora gidilmelidir.

Geçici yaralanmalar ile oluşan diz ağrılarında genellikle en iyi tedavi eklemi dinlendirmektir. Aynı zamanda buz uygulamak diz ağrılarına iyi gelmektedir. Bunların dışında diz egzersizleri yapmakta diz ağrılarının giderilmesi için etkili yöntemlerden biridir. Doktor tavsiyesi ile kullanılan ağrı kesici ilaçlar, fizik tedavi uygulamaları hastanın daha iyi ve daha ağrısız hareket edebilmesine yardımcı olacaktır.

Diz ağrıları tedavi yönteminin mutlaka doktor tarafından uygulanması gerekmektedir. Günümüzde tedavi için birçok bitkisel yöntem de mevcuttur. Fakat bunlarında doktora danışılarak uygulanmasında fayda vardır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net