Bilgii.net

Dişim Kırıldı Kökü İçerde Kaldı, Ne Yapmam Lazım?

10.10.2018
Dişim Kırıldı Kökü İçerde Kaldı, Ne Yapmam Lazım?

Dişler bedenimizde en önemli olan unsurlardan biridir. Yemek yeme fonksiyonunu gerçekleştirdiğimiz dişler aynı zamanda estetik anlamda da yüzümüzün tamamlayıcısı olur. Besinlerin ilk öğütme işlemini yerine getiren ve güzel duruş sağlayan dişler zaman zaman bazı tehditler ile baş başa kalabilir. Bu tehditlerden biri de diş kırıklarıdır. Birbirinden farklı diş kırıkları oluşabilir ve hepsinin de farklı tedavi yöntemleri olabilir. Bu konuda en önemli desteği diş hekimleri verecektir. Bizlerde uzman kişilerden öğrendiğimiz bilgiler dâhilinde sizleri bu konuda aydınlatıyoruz.

Diş Kırığında Ne Yapılmalı?

Dişler güçlü bir kemik yapısına sahiplerdir. Güçlü ve sert olmasına rağmen uzun süren travmalarda ve darbelerde çatlayarak kırılabilirler. Çatlayan dişler zaman içerisinde kırılabildiği gibi ani bir darbe ile de diş kırıkları meydana gelebilir. Bir diş kırığınız oluştuğunda, geride kalan dokunun en kısa zamanda bir diş hekimi tarafından kontrol edilmesi gerekir. Daha çeşitli yöntemler uygulanarak da eksik bölümler tamamlanmaktadır.

Diş minesinde yapılan işlemler sonucunda dünya üzerinde en sert olan maddelerden biri de dişler kabul edilmiştir. Yine de darbe alan dişlerde kırılma durumu meydana gelebilir. Arka dişlerin genellikle kırılma nedeni sert kabuklu yiyecekleri diş ile kırmaya çalışmakken, ön dişler de genellikle yüz üstü düşmeler ile kırılmaktadır. Sıcak ve soğuk tüketimi de arka arkaya yapıldığında diş minesinde çatlamalara neden olacaktır. Dişler arasında kırılmaya ve çatlamaya en müsait dişler ise tabii ki çürük dişlerdir.

Diş Kökü İçerde Kalınca Ne Yapılır?

Bazı durumlarda diş kökü ile komple kırılırken bazı durumlarda kök çene kemiğinin içerisinde kalabilir. Bu durum acılı ve zorlu bir süreç olabilir. Çoğu kişi diş kökü çene kemiğinde kaldığında acı çeker ve paniğe kapılır. Diş kökü içerde kalınca ne yapılır sorusunun cevabı ise diş hekiminin kökü yerinden çıkartması olacaktır. Diş hekimi diş kökünü çene kemiğinden çıkartmaya çalışırken diş çevresine ve diş etine zarar vermemeye çalışır. Eğer diş çok kökte kalmış ise bu durum cerrahi müdahale gerektirebilir. Cerrahi işlem ile bölge uyuşturulur ve ardından kemiğe kadar kesi atılır. Kök alanı tamamen temizlenir ve kökün bağdokusu alınır. Sonrasında yara dikilerek işlem tamamlanır.

Kökü İçinde Kalan Diş Ne Yapılır?

Kökü içerde kalan dişe diş hekimlerinin yukarıda belirttiğimiz gibi iki yöntem ile müdahalesi söz konusudur. Biri cerrahi müdahale gerektirmezken, diş kökü derinde ise cerrahi müdahale şart olmaktadır. Birde küçük kırıklar söz konusu olabilir ve bu kırıklar hemen fark edilmeyebilir. Bu nedenle düzenli olarak diş hekimi kontrollerinin yapılması gerekir. Büyük kırıklarda kalan diş dokusu ileri tedavi yöntemleri uygulanarak tedavi edilir. Diş hekimi aynı zamanda diş restorasyonu uygulaması da yapabilir. Bu durum ile estetik anlamda kişinin dişi en uygun yöntem ile tedavi edilir ve estetik görünüm bozulmamış olur. Bir diş kırıldığı zamanda diğer dişlerde bundan etkilenmekte ve çatlamaya başlamaktadır. Bu nedenle çatlak yüzeylerde tedavi yöntemleri uygulanır. Köklere kadar inen çatlakların gözden kaçmaması için röntgen yöntemi kullanılır ve tedavi işlemine başlanır. Diş kırıkları en kısa sürede tedavi edilmesi gereken sorunlardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net