Bilgii.net

Diş Taşı Nedir? Nasıl Temizlenir? Uzman Önerileri

29.10.2018
Diş Taşı Nedir? Nasıl Temizlenir? Uzman Önerileri

Diş taşları en çok yaşanan diş problemlerinden biridir. Düzenli olarak temizlenmezse diş çürümelerine neden olabilir. Aslında en başında tartar veya taş yapıcı nedenleri bilmek ve dişleri ona göre korumak gerekir. Mevcut taş oluşumları gözlendiyse vaktinde temizlenmelidir. Diş taşlarını doktorunuza temizletebilirsiniz. Ama evinizde doğal yollarla temizlemek de mümkündür. Bu son derece rahatsızlık verici oluşumları aşağıdaki yöntemlerle temizleyerek dişlerinizin bakımlı ve sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz.

Diş Taşlarınızı Doğal Yollarla Temizleyin

Diş taşları zamanla beslenme alışkanlıkları ve bakım eksikliği nedeniyle ortaya çıkar. Dişlerin günlük olarak düzenli fırçalanması gerekir. Ağızda yemek artıklarıyla uyunmamalıdır. Hatta gün içinde fırçalamanın dışında ağız sürekli durulanmalı ve artık bırakılmamalıdır. Günün her saati diş fırçalayamazsınız. Ama sabah ve akşam düzenli olarak fırçalamanız gerekir. Diğer saatlerde ağız temizliğine dikkat etmek kalıntıların dişlerde birikmesine engel olur. Kalıntılar hem zamanla diş taşlarına hem de diş çürümelerine neden olabilir.

Dişlerin Tartardan Korunması İçin Yapılması Gerekenler

Diş taşlarından kurtulmanın ilk yolu onlardan korunmaktır. Korunmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  • Çay ve sigara tüketimini abartmamalısınız. Mümkünse sigarayı bırakmak diş sağlığı için önemlidir.
  • Şekerli gıdalardan uzak durmanız önerilir. Dişlerinizde kalıntılar bırakacak abur cuburlardan uzak durmalısınız.
  • Asitli içecekler tüketmeyi bırakmalısınız. Asitli içecekler dişler için en büyü sorunlardan bir tanesidir.
  • Asitli ve ağızda kalıcı gıdalar ya da içecekler tüketildiyse muhakkak ağız çalkalanmalıdır.
  • Günlük diş fırçalama işlemlerini atlamamalısınız. Fakat fırçalamak yeterli değildir. Dişlerin iç kısımlarının temizliği diş ipiyle gerçekleşir. Diş ipi kullanmayı alışkanlık hâline getirmelisiniz.
  • Diş fırçalama şekliniz de diş sağlığını etkiler. Bazıları dişlerini önden fırçalar ve bırakır. Oysa arka kısımları ve ulaşılması zor dişleri de aynı süreyle fırçalamaya önem verilmelidir. Ağzın iç kısımlarındaki dişler de görünen yüzeyler gibi düzenli fırçalanmalıdır.

Dişlerinizdeki tartar oluşumlarını önlemede yukarıdaki bilgiler son derece önemlidir. Fakat mevcut oluşumları aşağıda sayacağımız yöntemlerle giderebilirsiniz.

Diş Tartarlarına Karşı Doğal Yöntemler

Aşağıdaki doğal yöntemler diş tartarlarını azaltabilir veya yok edebilir.

Ceviz Kabuğu ile Tartarları Temizleme

1 bardak su

1 kâse ceviz kabuğu

Yöntemimiz ve hazırlaması son derece basittir. Ceviz kabuklarını bu suyun içinde kaynatın. Henüz sıcakken kullanmayın ve soğumasını veya ılımasını bekleyin. Bu suyu 20 gün kadar kullanabilirsiniz. Günde bir kez olmak koşuluyla bu suyu diş fırçası ile dişlerinize uygulayın. Düzenli kullandığınızda tartarlara veda edebilirsiniz. Ama bu yöntemi uygularken doğru beslenmeye de dikkat etmelisiniz. Doğru beslenmek ve diş sağlığını korumak için yukarıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Çilek ve Domates İle Diş Tartarı Temizleme

Dişlerinizi tartardan korumak için en kolay yöntemlerden biri de çilek ve domates karışımıdır. 1 adet çilekle 1 adet domatesi karıştırın ve iyice ezin. Bu karışımı diş fırçanızın üstüne koyun. Bu şekilde fırçalayın. Normal fırçalanmış ve temizlenmiş dişlerin üstüne yaparsanız daha çok etkisini görürsünüz.

Karbonatla Diş Tartarı Temizleme

En yaygın diş taşı veya tartarı temizleme yollarından biridir. Karbonat diş bakımında sıkça kullanılır. Malzemeler aşağıdaki gibidir:

  • 1 kaşık karbonat
  • Yarım çay bardağı su
  • Birkaç damla limon

Bu üçünü karıştırın ve tamamen karışınca dişlerinizi bu karışımla fırçalayın. Diş beyazlatmada ve tartarlardan kurtulmada etkili ve hızlı bir yöntemdir.

Yukarıdaki yöntemlerden birini düzenli olarak uygulayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net