Bilgii.net

Diş Neden Sararır? Nasıl Beyazlatılır?

27.11.2018
Diş Neden Sararır? Nasıl Beyazlatılır?

Dişteki mine dokusu dişin en cansız dokusudur. Ayrıca hücre içermez. Dişin en üst tabakası olup sert bir yapıya sahiptir. Mine dokusu oluşurken hücre içerir fakat oluştuktan sonra hücre içermez. Yüzde 97 gibi bir oranda inorganik madde içermektedir. Vücudumuzda aslında parlak olan bu mine tabakası yenilen yiyecekler, içilen içecekler, sigara ve bazı ilaçlar yüzünden lekelenir. Bu lekeler zamanla dişin sarı bir renk almasına yol açar. Dişin kendi beyazını anlamak için kişinin gözünün beyazı ile kıyaslamak yeterlidir.

Dişler Neden Sararır?

Dişlerin sararması ağız temizliğine yeteri kadar önem verilmemesinden kaynaklanmaktadır. Birçok kişi ya dişlerini fırçalamamakta ya da günde bir defa sabahları kalkınca fırçalamaktadır. Oysaki gün içerisinde her yemekten sonra diş fırçalamak yemek kalıntılarını diş yüzeyinden sıyırmaya yardımcı olmaktadır.

Beyaz çay ya da yeşil çay içmek yerine gün içerinde çok fazla siyah çay tüketmek dişlerin sararmasına sebep olmaktadır. Ayrıca dişlerdeki sararmaların en önemli nedenlerinden bir tanesi de şaraplardır. Düzenli olarak içilen şaraplar yüzünden dişler sararmaktadır.

Soya sosu ve hazır soslar dişlerde önemli derecede lekelenmeler yapar.

Kahve içmek dişlerde sararmaya sebep olur. Bu sebepten dolayı kahve içtikten sonra bir adet şekersiz sakız çiğneyerek dişleri beyaz tutmak mümkündür.

Dişler Nasıl Beyazlatılır?

  • Dişleri Beyazlatmak İçin:

1 çay kaşığı karbonat, yarım limonun suyu ve 2 damla zeytinyağını bir kapta karıştırıp ardından temiz bir diş fırçası ile karışımdan alınarak dişler fırçalanır. Sigara, çay gibi etkenlerden dolayı lekelenmiş ve sararmış dişler düzenli kullanımda beyazlar.

  • Beyazlatıcı Bantlar ve Solüsyonlar Yardımı İle:

Dişlerde oluşan sararmayı beyazlatıcı bantlar yardımı ile gidermek mümkündür. Bunun yanı sıra beyazlatıcı solüsyonlarda bu iş için gayet uygundur. Ayrıca beyazlatıcı etkili diş macunlarını düzenli olarak kullanmak da dişlerin doğal beyazlığına kavuşmasını sağlamaktadır.

  • Fesleğen Sayesinde Diş Beyazlatma Yöntemi:

Düzenli fırçalanmayan ve sigara, çay gibi etkilerden dolayı lekelenmiş dişlerin tekrar doğal beyazlığına kavuşması için fesleğen bitkisi oldukça faydalı bir bitkidir.

Fesleğenden iki türlü faydalanılabilir. Bunlardan biri her gün bir iki tutam fesleğen yaprağı çiğnemektir. Diğeri ise fesleğen yapraklarını kurutup diş macununa eklemektir. Ekledikten sonra her gün düzenli olarak bu karışım ile dişler fırçalanırsa eski doğal beyazlığına kavuşacaktır.

  • Portakal Kabuğu İle Diş Beyazlatma:

Portakal kabuğu dişteki sararmaları gidermek ve ağız kokusunu önlemek için kullanılır. Düzenli kullanımda ağız kokusu konusunda oldukça başarı elde edilmiştir. Portakal kabuğunun tersi ile dişler yatmadan önce fırçalanır. Bu işlem düzenli olarak tekrar edildiğinde dişlerde beyazlama olacaktır. Ayrıca portakal kabuğu içerisinde olan vitaminler sayesinde zararlı mikroorganizmalar ölür.

  • Muz kabuğu:

Muz kabuğu ile diş beyazlatma uzun yıllardır herkesin bildiği bir yöntemdir. Muz kabuğunu kullanarak dişler 10 -15 dakika kadar fırçalanır. Ardından diş fırçası ile macunsuz bir şekilde fırçalayarak dişlerdeki muz artıkları giderilebilir.

  • Tuz Sayesinde Dişleri Beyazlatmak:

Tuz sayesinde dişlerin sararması engellenebilir. Özellikle karbonatla beraber kullanılan tuzla fırçalanan dişler daha beyaz olmaktadır. Tuzu bir özel aparata dökün ve dişlerinize uygulayın.

  • Çilek:

Birkaç tane çileği çatalın tersi ile ezip macun kıvamına getirmek suretiyle dişlerin fırçalanması diş beyazlatmada oldukça etkilidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net