Bilgii.net

Diş Macununun Bilinmeyen Faydaları Nelerdir?

27.11.2018
Diş Macununun Bilinmeyen Faydaları Nelerdir?

Diş macunu, herkesin bildiği gibi diş fırçalamaya yarayan bir kremsi yapıdır. Bu macunu dişlerimizdeki bakterileri, yemek artıklarını ve sarılıkları temizlemek için kullanırız. İçindeki nane özleri ağzı kokusunu önler ve ferahlatır. Güne başlarken ve gün biterken günlük temizlikler yapılır. Ağız sağlığı için gereken işlemler tamamlanmış olur. Ancak diş macununu sadece diş fırçalamada kullanmıyoruz. Başka faydaları da olduğunu biliyor muydunuz? Çok amaçlı kullanabileceğiniz bir ürün olduğunu aşağıdaki maddelerle açıklayacağız.

Çok İyi Bir Siyah Nokta Temizleyicidir

Siyah noktalar gözenekli cilt yapısına sahip olanların en çok şikâyet ettiği cilt sorunlarıdır. Bu sorunun çeşitli uygulamaları olsa da son zamanlarda en çok ilgi gören yöntemlerden bir tanesi diş macunu uygulamasıdır. Diş macununu burnunuzun üstüne veya fırçanıza bir miktar koyabilirsiniz. Bu miktarı diş fırçasıyla birlikte burnunuzun üstünde gezdirin. Yani fırçalama işlemini burnunuza yapın. Böylece gözeneklerdeki siyah noktalar yüzeye çıkacaktır. İçindeki nane özleri sayesinde derinizin nefes aldığını da hissedeceksiniz. Son olarak işlem yaptığınız bölgeyi gözlerinize yaklaştırmadan yıkayın.

Yanıklara Sürülebiliyor

Basit yanıklara diş macunu sürülebiliyor. Fazla derin olmayan ve yüzeysel yanıklara diş macunu sürerseniz yanıkların su toplamasının durduğunu göreceksiniz. Ayrıca diş macunu yanık ağrılarını ve acılarını azaltan bir etkiye sahiptir. Ama bu işlemi yaparken açık yara olmamasına dikkat etmeniz gerekir. En doğru yöntem ise doktorunuza danışmaktır.

Temizlikte Kullanılıyor

Diş sararmalarına ve temizliğine macun kullanıldığı gibi tırnak sararmalarına da macun kullanabilirsiniz. Bu sararmalar daha çok sigara kullanımlarında görülmektedir. Böylece tırnaklarınızı kolayca beyazlatabilirsiniz.

Duvardaki renkli kalem çiziklerini temizlemek için diş macunundan yararlanın. Yine döküm tavaları diş macunuyla temizleyebilirsiniz.

Deniz gözlükleri genelde çabuk buharlaşır. Siz de bu durumdan şikâyetçi olabilirsiniz. Eğer durum böyleyse onları diş macunuyla ovalayın ve tamamen durulayın. İşlem sonrasında buharlaşma da yaşanmadığını göreceksiniz.

Diş macunu son yıllarda sosyal medya araçlarında da en çok ayakkabı temizleyicisi olarak gündeme geldi. Peki, ayakkabılar ile diş macunu arasında ne gibi bir bağlantı var? Spor ayakkabı dersek durumu biraz daha netleştirmiş olacağız. Diş macununun beyazlatma görevi olduğundan beyazlığını yitirmiş beyaz spor ayakkabıları diş macunuyla ovabilirsiniz. Bunun için ayakkabınızın bağlarını çözün ve çıkartın. Elinize bir fırça alın ve ayakkabının üstüne küçük bir miktar koyduğunuz macunu fırça yardımıyla yayın. Fırçayı dişlerinizde olduğu gibi ayakkabının üzerinde gezdirin. Bu işlemi ayakkabılarınız beyazlayana kadar yapmanız gerekir. İşlem bitince ayakkabının üstündeki macunları temizleyin.

Gümüş Kararmasında Diş Macunu

Temizlikle başlamışken yine başka bir temizlik konusuna geçelim. Gümüş takıların kararma sorunu herkes tarafından bilinir. Kararan takılar eski özelliğini kaybeder. Bu nedenle kararan gümüş takılara yaklaşık bir gün önceden veya geceden diş macunu sürüp o gece bekletin. Ertesi günü temizleyip çıkartabilirsiniz. Takılarınızın beyazlaması için kullanılan bir yöntemdir.

Yukarıdaki yöntemlerde genelde diş macunu ile birlikte diş fırçası kullanmanız gerektiğini söyledik. Burada kullanılacak olan fırça diş fırçanız değildir. Kesinlikle kullanmadığınız eski bir fırçayı tercih etmelisiniz. Böyle bir fırçanız yoksa en ucuz fırçalardan bir tane satın alabilirsiniz. Hijyen açısından kendi diş fırçanızı böyle işlemlerden uzak tutmalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net