Bilgii.net

Dış Kulak İltihabı Nedir? Dış Kulak İltihabı Nasıl Geçer?

12.10.2018
Dış Kulak İltihabı Nedir? Dış Kulak İltihabı Nasıl Geçer?

Kulak, vücudun en önemli organlarından bir tanesidir. Bu yüzden sağlık konusunda dikkat edilmeli ve farklı semptomlara uğramasına engel olunmalıdır. Kendini çok belli etmese de, kulaktan başlayacak bazı rahatsızlıklar vücudun dengesinin bozulmasına sebep olacaktır. Çünkü kulağın yapısındaki birçok farklı denge unsuru, vücudun tamamını etkileyecek bir etkendir.

Dış Kulak İltihabı Nedir?

Kulak kanalından başlayarak kulak zarını kapsayan kısmın iltihaplanmasına denir. Bu iltihaplanmaya bazı bakteriler, mantarlar ve parazitler sebep olacaktır. Yüzücü kulağı olarak da bilinen dış kulak iltihabı, daha çok yüzme sporu ile uğraşan kişilerde görülmektedir. Kulağın nemli şekilde kaşınmasından sonra enfeksiyon meydana gelecektir. Daha çok çocuk ve bebeklerde görülür. Dış kulak iltihabının en temel belirtisi ise dış kulak çevresinde oluşacak ağrılardır.

Dış Kulak İltihabının Belirtileri Nelerdir?

Öncelikle çok şiddetli şekilde kulak ağrısı meydana gelmektedir. Bu yüzden kişilerde gerçek anlamda bir kaşıntıya maruz kalacaklardır. Kulaktan bazı zamanlarda akıntı gelebilir. Bu yüzden dikkatli olunmalıdır. Geçici bir işitme kaybı, dış kulak iltihabının başlangıcında görülür. Kulak civarındaki yerlerde bulunan lenf bezleri genel olarak şişme davranışı içerisine girerler. Kulak kanalında kızarıklık meydana gelir. Baş dönem hareketi esnasında daha çok ağrıyacaktır. Yüksek ateş görülebilir. Çeneye yapılan baskılarda fazla bir şekilde ağrının artma eğilimine girmesi, yine dış kulak iltihabının belirtileri arasındadır. İştahsızlık ve halsizlik ile beraber, dış kulak iltihabının meydana gelebileceği görülecektir.

Dış Kulak İltihabı Neden Olmaktadır?

Yüzme sporu dış kulak iltihabının en büyük sebeplerinden bir tanesidir. Yüksek oranda bakteri bulunan sularda yüzmek, bu iltihabın görülmesine sebep olacaktır. Havuzların klonlanması sayesinde bu durum en az oranda gerçekleşecektir. Tabi ki çok sık şekilde duş almak da yine dış kulak iltihabını tetikleyebilir. Dış kulak iltihabının oluşmasında mantar ve enfeksiyonlar yer almış olabilir. Saç bakım ürünleri ve şampuan gibi kimyasallar da alerjik bir semptom yaratarak, dış kulak iltihabının görülmesine sebep olacaktır. Kulak kaşındığı takdirde daha geniş bir alana yayılacak iltihabın, bu riskin azaltılması için pamuklu kulak pamukları ile önüne geçilebilir. Bunun dışında bazı nemli havalarda bu iltihaplanma gerçekleşebilir. Kulağın içinde yabancı bir madde olması ve kulağın karıştırılması da, yine dış kulak iltihabının sebeplerinden bazılarıdır.

Dış Kulak İltihabına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Dış kulak iltihabı için birçok farklı tedavi yöntemi uygulanabilir. Fakat bu noktada antibiyotikler, damlalar ve ağrı kesici tabletler oldukça etkili bir yol olacaktır. Antifungal ilaçlar sadece kulakta mantar olduğu takdirde kullanılacaktır. Bu sayede düzenli kullanımla beraber iltihap sonlanacak ve iyileşme süreci hızla tamamlanacaktır. Burada önemli olan husus, tedavi aşamasında kulak sağlığına daha bir özenle dikkat edilmesi gerektiğidir. Böylelikle tedavi beklenenden daha başarılı sonuçlandırılır.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun önerdiği bitkisel tedavi yönteminde de soğan blenderden geçirilir ve suyu çıkartılır. İltihap bulunan kulağa damlatılacak bir veya iki damla soğan suyu, ağrının kesilmesine fayda sağlayacaktır. Buradaki kullanım esnasında kürün aşırı damlatılması doğru olmayacaktır. 2 damladan fazla damlatılan kür, faydadan çok zarar verebilir bir hal alabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net