Bilgii.net

Diş İpi Nedir? Nasıl Kullanılır?

27.11.2018
Diş İpi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Sağlığımız açısından dişlerimiz oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu sebeple diş sağlığımızı korumak ve ağızda oluşabilecek problemleri çözmek için birçok yola başvururuz.

Ağız sağlığında en çok karşılaşılan problemlerden birisi ağızda plak oluşmasıdır. Ağızda var olan bakterilerin bir araya gelerek oluşturdukları plak, yapışkan bir yapıda olması sebebiyle ağzı çalkalamak ve fırçalamak yeterli değildir. Bu sebeple diş ipi kullanmak ağızda plak oluşmasını engellemek adına faydalı bir yöntemdir.

Diş ipi doğru kullanılmasıyla diş fırçasının ulaşamadığı yerlerdeki artıkları temizlemek için kullanılmaktadır. Dişler arasındaki veya diş eti çizgisinin altındaki yerlerde yemek artıklarını ve plakların tam olarak temizlenmesi diş fırçasıyla mümkün olmayabilir. Bu durumda diş ve diş eti problemlerine yol açabilmektedir. Aynı zamanda dişlerin güzel temizlenmemesi ağız kokularına da sebep olmaktadır.

Dişler arasında oluşan artıkları çıkarmak için diş ipi yerine genellikle kürdan kullanılmaktadır. Fakat üretilen kürdanlar diş aralarının yapısı için uygun değildir. Kürdanla temizlenen dişlerde; diş eti kanamaları, zedelenmeler, diş aralarında açılma ve ayrılma gibi durumlara neden olabilmektedir. Bu sebeplerle kürdan kullanmak yerine diş ipi kullanmak daha doğru bir tercih olacaktır.

Diş İpi Çeşitleri Nelerdir?

Diş iplerinin yapımında kullanılan malzeme itibariyle naylon ve PTFE(tek filamanlı) olmak üzere 2 farklı çeşidi bulunmaktadır. Naylon diş ipleri mumsuz ve mumlu olmak üzere farklı aromalar da kullanılarak üretilmektedir. Mumlu olarak üretilen naylon diş ipleri bazı kişilerde hafif alerjiye sebep olabilmektedir. Naylon diş ipleri sıkı olan dişlerde kullanıldığında yırtılma ve aşınmaya sebep olacağından dolayı uygun değildir. Naylon diş iplerine göre daha pahalı olan PDFE diş ipleri dişler arasında daha kolay kayması sebebiyle yırtılma oranı daha düşüktür.

Diş İpi Nasıl Kullanılır?

Diş sağlığınız için günde en az 1 kez diş ipi kullanmak uzmanlar tarafından önerilmektedir. Hangi diş ipi çeşidini tercih ederseniz edin doğru kullanıldığı taktirde dişler arasındaki artıkları temizlemede etkili olacaktır.

Diş ipi kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı durumları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Diş ipi kullanmaya başlamadan önce dişlerinizi mutlaka 2-3 dakika fırçalamanız gerekmektedir.
  • Diş ipi ortalama 40 cm olacak şekilde kopartılır ve büyük bir bölümü orta parmaklara dolanır ve orta kısımda 4-5 cm’lik bir alan bırakılır.
  • Diş ipi dolama işleminin ardından işaret ve başparmak arasında gergin olacak şekilde tutulur. Diş ipini doğru bir şekilde tuttuğunuzda temizleme işlemine geçebilirsiniz.
  • Diş ipi dişler arasında yukarı ve aşağı doğru nazik bir şekilde hareket ettirilerek diş arasında bulunan artıklar temizlenir. Diş ipini kullanırken diş daha iyi temizlenmesi için diş eti çizgisini aşması ve tüm diş yüzeyine uygulanması gerekmektedir.
  • Diş ipini kullanırken ipin çok fazla gerilmesi, diş ipinin çok fazla zorlanması diş eti dokusunun kesilmesine ve ezilmesine sebep olabilir. Aynı zamanda ufak kanamalar da meydana gelebilir.
  • Diş ipini kullanırken dişler arasında geçiş durumlarında temiz olan alanın kullanılmasına da dikkat etmeniz gerekmektedir.
  • Kullanılmış bir diş ipini temizleyerek kullanmak da doğru bir uygulama değildir. Kullanılmış olan diş ipi bakteri barındırabilmekte ve etkinliğini kaybetmektedir. Bu sebeple diş ipi kullanımdan sonra atılması önerilmektedir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net