Bilgii.net

Dış Gebelik Nedir? En Sık Nedenleri ve Doktor Tedavisi

15.10.2018
Dış Gebelik Nedir? En Sık Nedenleri ve Doktor Tedavisi

Hamile kalmak, ebeveynlerin en çok istedikleri hayallerden bir tanesidir. Elbette cinsel birleşim sonucunda, her ilişkinin başarıyla sonuçlanması beklenmez. Hamileliği ve özellikle gebeliği etkileyen birçok farklı faktör bulunmaktadır. Tüm unsurların sağlıklı olması sayesinde, başarılı bir gebelik süreci başlar. Bazı durumlarda ise gebelik durumunun başlangıcından itibaren bazı semptomlar görülmeye başlanır. Özellikle döllenen yumurtalar, rahmin içine yerleşmek yerine, dışarıda bir yer tercih ederler. Böyle bir durumda ise genelde tercih edilen yerler tüp kanalları olacaktır. Zamanla büyüyen bu yapı, tüpleri öncelikle gerer ve ardından tüplerde yırtılmaya sebep olur. Tüplerdeki yırtılma sonrasında kanama başlar ve bu kanama tespit edilemez ise annenin iç kanamadan dolayı ölme riski bulunmaktadır.

Dış Gebelik Neden Olur?

Vajinal kanamasında, baş dönmesinde ve karın ağrısında şiddetli artış gören kadınların, en kısa sürede doktora başvurmaları gerekir. Çünkü rahmin içerisinde büyümesi gereken döllenmiş yumurtanın, yanlış yerde konumlanması söz konusu olabilir. Bundan dolayı anne adayının en kısa sürede tedavisine başlanmalıdır. Yüksek ihtimalle düşükle sonuçlanan bu durumda, anne sağlığına özellikle dikkat edilmelidir. Dış gebelik durumunun doğmasında birçok farklı sebep vardır. Öncelikle bazı doğum kontrol haplarının tubal hareketlerini azaltması görülür. Bundan dolayı da dış gebeliğin görülmesinin riski artacaktır. Spiral kullanımı da, yine dış gebeliğe neden olacak sebeplerdendir. Çünkü spiral kullanımında genelde gebe kalınması çok düşük bir ihtimaldir. Aynı zamanda spiral kullandığı anda hamile kalan kadınların, en kısa sürede dış gebelikle ilgili testleri yaptırmaları gerekir. Daha önceden dış gebelik geçmişi olan kadınların, bu durumun tekrarını yaşaması %10 oranında, ciddi bir risktir. Son olarak da, tüplerinde enfeksiyon olan kadınların, tıkanıklık sebebiyle döllenmeden sonra dış gebelik formuna sebep olmaları, sık görülen bir komplikasyondur.

Dış Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Dış gebelik, kadınları zor durumda bırakan ve sağlıklarını tehlikeye atan bir durumdur. Bu yüzden şüphelerin ve belirtilerin görüldüğü durumlarda zaman kaybedilmeden doktora başvurulması gerekecektir. Doktorlar öncelikle fiziksel muayeneye ihtiyaç duyacaklardır. Tabi ki kesin bilgi almak için hormon seviyelerini ölçen kan testleri ve tanının doğru şekilde analiz edilmesi için ultrasonografi uygulanması gerekir. Vajinanın üst noktasına yerleştirilecek olan kuldosentez iğneleri sayesinde, dış gebeliğin anlaşılması mümkün olabilir. Çünkü bu iğnenin içerisine dolacak olan kan, tüplerin etrafında bir kanama olduğunu gösterecektir.

Dış Gebelik Nasıl Tedavi Edilir?

Dış gebelikte acil durumlarda yapılacak ilk eylem, cerrahi müdahale ile embriyonun alınmasıdır. Bu sayede rahim içerisinde meydana gelmiş olan hasarlar tespit edilecek ve gerekli ölçüde onarılacaktır. Tıpta laparotomi adı verilen bu işlem sayesinde, fallop tüplerinin eski sağlıklarına ulaşması sağlanacaktır. Ameliyat sonrasında evde dikkatli bir şekilde bakım sürecinin geçirilmesi gerekilir. Fakat bakım esnasında meydana gelecek ani kanamalar ve kötü kokular görülürse, hızlıca doktora gidilmeli ve bu komplikasyonlar açıklanmalıdır. Çünkü bu durumlar, ameliyat bölgesinde yeni bir hasarın oluşmasına sebep olabilir. Ameliyat sonrasında gerçekleştirilen kesik bölgelerinin kuru tutulması gerekir ve temizliğine hassas davranılmalıdır. Bölgede meydana gelebilecek enfeksiyon ve benzeri bulgular, ameliyatın başarısını ortadan kaldıracak sonuçlara sebep olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net