Bilgii.net

Diş Bakımı Neden Önemlidir?

27.11.2018
Diş Bakımı Neden Önemlidir?

Diş sağlığı yaşam kalitesini etkileyen en önemli etmenlerden biridir. Dişlerimizin sağlıksız olması diğer hastalıklarında habercisi olabilmekte ve ağız içi enfeksiyonlarına neden olabilmektedir. Çocuk yaşlardan itibaren her yaşta dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

Sindirim sisteminin başlangıcı sayılan ağız ve diş sağlığımızı yediğimiz besinler ve uyguladığımız bakımlar etkilemektedir. Bu sebeple diş sağlığımıza dikkat etmeli düzenli bakım uygulamalıyız.

Diş Sağlığını Etkileyen Sebepler Nelerdir?

Diş ve ağız sağlımızı etkileyen birçok sebep bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Sigara kullanmak: Sigara birçok şeye olduğu gibi diş sağlığımızı da olumsuz yönde etkilemektedir. Diş ve diş eti hastalıklarına neden olan sigara aynı zamanda kötü kokulara da sebep olmaktadır. Hem beden sağlığımız hem de diş sağlığımız için sigaradan uzak durmamız gerekmektedir.

 • Alkol: Alkol tüketimi de diş sağlığına zarar vermektedir. Tükürük salgılanmasını engelleyerek ağız kuruluğuna sebep olmaktadır. Bu durum ağızda plakların ağızda daha kolay yayılmasına neden olmaktadır.
 • Stres: Stres insan sağlığına ruhen ve bedenen etkileyen bir durumdur. Sadece psikolojik olarak zarar vermeyen stres diş hastalıklarına da neden olabilmektedir.

 • Ağız piercingleri: Ağızda kullanılan piercingler de diş sağlığımızı etkileyebilir. Ağız enfeksiyonlarına ve diş etlerinde çekilmeye neden olabilir. Bu durumda zamanla dişlerinizi kaybetmenize sebep olabilmektedir.
 • Hormonal değişiklikler: Kadınlarda hamilelik döneminde dişlerde hassaslaşma meydana gelebilir. Çürük bir dişi varsa daha çok ağrıya sebep olabilir. Bu durum hormonal değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Hamilelik ile birlikte östrojen ve protesteron hormanlarının artış göstermesi ile hamilelik givintisi denilen rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Bu durum diş eti kanamalarına, kızarıklık ve şişliklere neden olabilmektedir.
 • Vitamin eksikliği: D vitamini sağlıklı dişler için en önemli vitaminlerin başında gelmektedir. Bu sebeple vücudumuzda D vitamini eksikliği görülmesi diş sağlığımızı da olumsuz yönde etkilemektedir.

 • Diyabet: Diyabet tıpkı alkol kullanımında olduğu gibi ağızda kuruluk oluşmasına sebep olmaktadır. Bu durum da diş eti hastalıklarının habercisi olabilmektedir. Bu sebeple diyabet hastalarının diş sağlığı konusunda daha dikkatli olmaları ve mutlaka düzenli olarak diş doktoruna görünmeleri gerekmektedir.
 • Bunların dışında dişleri sıkmak ve gıcırdatmak, dengesiz beslenmek, aşırı çay ve kahve tüketmek, dişi bir araç olarak kullanmak diş sağlığını etkilemektedir. Ayrıca bazı anti depresan ve kalp ilaçları da diş eti rahatsızlıklarına sebep olmaktadır.

Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Her insan güzel görünen daha beyaz ve parlak dişlere sahip olmak ister ve ağız bakımı için çeşitli yollara başvurur.

 • Öncelikle ağız sağlığımızı korumak adına ağız sağlığını olumsuz olarak etkileyen sebeplerden uzak durmamız gerekmektedir.
 • Etkili bir ağız bakımı için herkesin bildiği gibi günde en az 2 kez 2-3 dakika süreyle dişlerimizi fırçalamalıyız. Ayrıca diş fırçası seçimi de oldukça önemlidir. Orta sertlikte ve baş kısmı küçük olan diş fırçaları tercih edilmelidir. Çok sert olan fırçalar dişlerinizi yıpratabilir, yumuşak olanlar ise gerekli bakımı sağlamakta yetersiz kalabilir.
 • Dişlerinizi fırçalarken diş fırçasının ters kısmında bulunan tırtıklı alan ile de dilinizin üst kısmını 3-4 kez fırçalamalısınız.
 • Diş ipi kullanmak dişlerimizin arasındaki yemek artıklarını temizlemek ve plak oluşmasını engellemek için oldukça faydalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net