Bilgii.net

Diş Apsesi Nedir? Apseli Diş Çekilir Mi?

13.10.2018
Diş Apsesi Nedir? Apseli Diş Çekilir Mi?

Diş sağlığına ve ağız hijyenine dikkat edilmediği durumlarda ağızda oluşan çürükler maalesef çoğumuz tarafından önemsenmez. Fakat zamanında müdahale edilmeyen ve bakımı yapılmayan dişler ileride çok daha büyük sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Özellikle diş çürüklerine zamanında tedavi uygulanmaz ise diş köklerine ve diş etlerine yayılan enfeksiyonlar diş kayıplarına hatta daha ciddi organ hasarlarına neden olmaktadır. Dişlerdeki çürükler nedeni ile diş etlerinde oluşan bu ağrılı şişlik durumu apse olarak nitelendirilmektedir.

Apse belirtileri nelerdir?

  • Dişlerde ve özellikle diş etlerinde zonklama şeklinde oluşan, süreklilik arz eden ağrılar
  • Sıcak ya da soğuk yiyecek ve içeceklerde çürük ve apse olan bölgede aşırı derecede hassasiyet ve ağrı
  • Özellikle sert yiyecekler yerken hissedilen ağrılar
  • Boyun bölgesinde lenf bezlerinin olduğu alanlarda şişliklerin oluşması
  • Genel vücut ateşi ve bitkinlik hissi

Apse nasıl tedavi edilmelidir?


Diş kökündeki dokuda oluşan apseler için diş hekimleri genellikle kanal tedavisi yöntemi ile kalıcı bir tedavi uygularlar. Basit apse durumları kanal tedavisi ile çözülebilmekte iken sorunun ilerleyip çene kemiğinin de etkilendiği vakalarda bu tedaviye ek olarak cerrahi müdahalede gerekebilmektedir. Son çare olarak eğer kanal tedavisi ve cerrahi tedavide mümkün değil ise diş çekilip yerine kalıcı diş tedavisi diye bilinen implant tedavisi uygulanmaktadır.

Apseli Diş Çekilir Mi?


Doktorlar tarafından belirlenen bu işlem vakaların çoğunda öncelikle antibiyotik ile apse tedavisi sonrasında ise kurtarılamayacak derecede çürümüş dişin çekilmesi şeklinde yapılmaktadır. Bazı özel durumlarda ise antibiyotik ile tedaviyi bekleyemeyecek kadar ağır vakalarda diş eti ve diş arasında oluşan apse bölgesi temizlenir ve iltihabın içi boşaltılır. Daha sonra apse yeniden nüksetmeyecek şekilde diş etleri ve dişin kök yüzeyleri arındırılarak detaylı temizlik yapılır. Yapılan tedavi aşamalarında hastaya anestezik etki gösteren ilaçlar verilerek ağız bölgesinde uyuşma sağlanır dolayısı ile ağrı ya da sızlama hissedilmemektedir.

Diş Apsesi Nasıl Geçer?

Diş apselerinin medikal tedavisini ve evde yapmamız gerekenleri öğrenmeden önce bilmemiz gereken şey diş apselerinin oluşmaması için günlük diş bakımınızı ve belirli aralıklarla diş hekimi kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz. Diş hekiminizin size önereceği talimatları özenle uygulamaya özen göstermelisiniz. Doktorun uygun göreceği tedaviye ek olarak evde uygulayabileceğiniz basit birkaç yöntem ile de apsenin daha hızlı iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

 • Dişlerinizin günlük bakımını aksatmadan ve doktorunuzdan öğreneceğiniz doğru tekniklerle yapmaya devam etmelisiniz.
 • Apse oluştuğu durumlarda ağzınızı günde birkaç defa ılık tuzlu suyla gargara yapmalısınız.
 • Yemek yerken apseli kısmı kullanmamaya dikkat edebilirsiniz.
 • Diş ipi kullanma alışkanlığı kazanarak yeni apse oluşumunun önüne geçebilirsiniz.
 • Yüksek ateş ve halsizliğin önlenebilmesi için bol sıvı tüketimi tavsiye edilmektedir.
 • Doktorunuzun sizin için reçete ettiği ilaçların haricinde ilaç kullanmayın ve ilaçlarınızı düzenli olarak kullanın.
 • Diş hekimi kontrollerinizi düzenli yaparak oluşacak diş ve diş eti problemlerinize çözüm bulabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net