Bilgii.net

Din Bilgisi Öğretmeni 2018 Maaşları

21.11.2018
Din Bilgisi Öğretmeni 2018 Maaşları

Din Bilgisi yani Din Kültürü öğretmenleri bu isimle anılan derslerde eğitim verirler. Dersler okullarda dördüncü sınıftan itibaren okutulmaya başlar. Verilen dersler MEB tarafından hazırlanan müfredata göre okutulmaktadır. Müfredatta din kültürü dersinin öğrencinin seviyesine göre hazırlanması söz konusudur. Öğretmenler bu dersin kazanımlarını öğrenciye aktarmaya çalışır. Verilen müfredatın içeriğine öğrencinin anlayacağı seviyede aktararak etkinliklerle eğitici içeriklerle bu dersi öğrencilere sevdirir.

Din kültürü öğretmenlerinin bu işe gönül veren kişiler olması beklenir. Gerektiğinde öğrencilerini dinleyen, derslerinde zorlandıkları durumlarda onlara çalışma programı konusunda rehberlik servisi ile birlikte destek olan kişidir. Din kültürü öğretmenleri; rehberlik öğretmeni, sınıf öğretmeni, yönetim ve aileler ile birlikte hareket eden ve öğrenci ve veliye her zaman çözüm odaklı yaklaşmaya çalışır.

Bu dersin öğretmenleri kamu ve özel sektörde çalışma imkânı bulabilir. KPSS sınavına giren Din Kültürü öğretmeni gereken puanı alırsa kadrolu öğretmen olarak atanabilir. Ayrıca özel okullarda da din derslerine girerek çalışma hayatına devam edebilir.

Nasıl Din Bilgisi Öğretmeni Olunur?

Din Bilgisi dersine ilahiyat ön lisans mezunları da belli durumlarda girebilir. Öncelikle DGS’ye girmesi gerekir. Bu sınavda başarılı olan ön lisans mezunları İlahiyat Fakültesine geçiş yaparlar. Yani lisans eğitimine başlama hakkı bulurlar. Fakat eğitimleri 2 yıl değil 3 yıl sürer. Çünkü ilk 1 yıl Arapça eğitimi almaları gerekir. Bu döneme Arapça hazırlık dönemi de denir. Böylelikle eğitim süreleri toplamda 5 yıla çıkar. Lisans eğitimi sırasında Hadis, Tasavvuf, Tefsir, İslam Edebiyatı, Mezhepler Tarihi, Eğitim Psikolojisi, İslam Kurumları ve Din Psikolojisi gibi derslerde eğitim alırlar. Eğitimleri sona erdiğinde KPSS sınavına girerek ve gereken puanı alarak din bilgisi öğretmeni olarak atanabilirler. Dileyen öğretmenler meslekte ilerlemeyi ve yönetici kadrolarında yer almayı seçebilir. Dileyenler ise öğretmen olarak okullarda ders vermeyi sürdürebilir.

Din Bilgisi Öğretmeni Maaşları

Din Kültürü veya din bilgisi öğretmeninin maaşlarının ne kadar olduğu her yıl öğretmenler tarafından merak edilir. Yapılan zamlarla birlikte maaşın son hâlinin ne olduğunu bilmek isterler. 2018 yılı Din Kültürü öğretmen maaşları 3290 TL olarak belirlenmiştir. Aslında tüm öğretmenler için en düşük net maaş miktarı bu şekildedir. Din bilgisi öğretmenleri ile diğer öğretmenler aynı maaşı alırlar. Belirlenen maaş tutarı taban olarak ifade edilebilir. Çünkü deneyimli öğretmenler bu miktarın daha üstünde alırlar. Meslekte geçen her yıl öğretmenlere derece olarak geri döner. Bunun dışında öğretmenlere aile ödeneği de verilir. Maaşa bu ödenekler de eklenmeli. Asıl önemlisi kadrolu öğretmenlere verilen bu en düşük maaş tutarı zorunlu girilen ders saatleri içindir. Tüm saatlere dolu dolu giren bir öğretmenin maaşı 1000 lira daha artacaktır. Dolayısıyla yukarıda belirttiğimiz tutar belirli saatlerin karşılığıdır. Tüm saatleri dolan öğretmenler daha dolgun maaş alırlar.

Özel Sektörde Din Bilgisi Öğretmeni Maaşları

Özel sektör ile kamu sektöründe maaş limitleri son derece farklıdır. Kamuda ek derslerle birlikte + 1000 lira alınabilirken özel sektörde anlaşılan tutar kadar maaş alınır. Devlet bünyesinde kadrolu öğretmenlerin haftada iki gün tatili varken özel okulda çalışan öğretmen haftada bir gün tatil yapar. Din Bilgisi öğretmeninin özel sektörde aldığı maaş daha düşüktür.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerinin kamu ve özel sektördeki maaşları değişkenlik gösterir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net