Bilgii.net

Dilde Siyah Leke Neden Olur ve Nasıl Geçer? Uzman Önerileri

15.10.2018
Dilde Siyah Leke Neden Olur ve Nasıl Geçer? Uzman Önerileri

Dil ve Dilde Görülen Sağlık Sorunları

Dil; konuşma, yeme, içme, yutkunma, tat alma gibi çeşitli işlevleri olan kaslardan oluşmuş organımızdır. Ağrı, şişme, tat alamama, uyuşma, karıncalanma, uzama, kısalma, kuruma ve renk değişimi dilde görülen başlıca sağlık sorunlarıdır. Bu sorunlardan birisi olan dilde renk değişimi ilk anda kişiyi endişeye sevk edebilir. Ancak bu rahatsızlığa ilişkin yeterli seviyede bilgi sahibi olmak suretiyle panik yaşanmayacak ve bilinçli hareket edilebilecektir.

 Dilde Leke Nedir?

Dilde leke; dilin üzerinde zaman zaman görülen; siyah, sarı ve yeşil gibi farklı renklerde olabilen ve bakterilerin neden olduğu sorunlu oluşumlardır.

Dil üzerinde az miktarda leke mevcut ise ve bunların yanında ağız kokusu gözleniyorsa, ciddi bir problem mevcut değildir. Fakat kimi zaman dil üzerindeki siyah lekeler ağır ağız kokularıyla da ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda, dil üzerindeki lekeler patolojik bir durum olabileceğinden çok nadir görülse de ağız kanseri gibi bazı hastalıkların habercisi konumundadır.

Dilde Siyah Leke Neden Olur?

Sigara ve alkol dışında yanlış beslenme alışkanlıkları ve enfeksiyon gibi hastalıklar da dil üzerinde siyah lekelerin oluşmasına sebep olabilmektedir. Her siyah leke bir tehlikeyi göstermez. Bazen hafif derecede siyah leke oluşurken bazı bireylerde koyu siyah benekler oluşabilir. Dildeki siyah lekeler, yanlardan başlayarak ortaya doğru yayılabilir. Lekelerde oluşan koyuluk, bazı bireylerde gri ve kahverengi olabilir. Bazı bireylerde ağrı bazılarında ise hiçbir rahatsızlık olmayabilir. Dildeki siyah lekelere neden olabilecek diğer nedenler aşağıdadır.

 İlaç Kullanımı

 Çok nadir olarak dil komple siyah olabilir. Kimyasallara uzun süre maruz kalmak, dilin rengini geçici olarak siyaha çevirebilir. Bazı mide ilaçları, antibiyotikler ve gargara ilaçlarında bulunan kimyasallar bu etkiyi yapar.

Kıllı dil sendromu

 Kıllı dil sendromunda dil siyaha dönmektedir. Alkol, tütün ve antibiyotik kullanımında dilde küçük siyah lekeler oluşabilir. Başlıca sebep dilde mantar oluşmasıdır. Zaman içerisinde tüm dile yayılarak siyahlaşma oluşabilir.

Ağız piercingleri

Ağız piercingi yapılırsa etrafında siyahlaşmalar oluşabilir. Bunun başlıca sebebi, dilin zedelenmesi, dilin piercingte olan metale maruz kalmasıdır.

Ağız hijyeninin yeterli olmaması

Ağız hijyeninin yeterli olmaması nedeni ile dilde bakteriler birikir ve siyah lekeler oluşabilir. Sigara içmek siyah lekelerin önemli sebeplerinden birisidir.

Dilde Meydana Gelen Siyah Leke Nasıl Geçer?

Öncelikle dildeki lekenin asıl nedeninin tespiti maksadıyla cildiye veya dahiliye hekimine başvurulmalıdır.

Dildeki siyah lekelerin tedavisi için öncelikle ağız temizliğine azami dikkat gösterilmelidir. Yapılacak doğru temizlik ile siyah lekelerden kurtulma imkanı vardır. Ağız içerisinin temizlenmesi için günde en az iki kere dişlerin birkaç dakika boyunca fırçalanması gerekir. Dil üzerinde oluşan siyah lekelere karşı dil fırçası kullanılabilir. Ayrıca karbonat ve tuz karışımından oluşan su ile günde bir kez ağız gargarası yapmak ve bol su tüketimi ağız sağlığı için önem arz eder.

Kıllanma ile oluşan siyah lekelerin temel nedeni olan alkol ve sigarayı bırakmak lekelerden kurtulmanın en etkili yoludur. Ayrıca yakın bir zamanda ağız piercing ameliyatı olunduysa, dilde ortaya çıkan kararma basit bir yüzey zedelenmesi olabilir. Bu durumda dilde oluşan enfeksiyonu iyileştirmek için tıbbi yardıma ihtiyaç vardır.

Siyah lekelerin geçmesi için uygulanabilecek doğal bir metot ise ananas tüketmektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net