Bilgii.net

Dil Mantarı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

12.10.2018
Dil Mantarı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Dil mantarı, mukokutanöz enfeksiyon veya pamukçuk şeklindedir. Bir maya, tek hücreli tomurcuklanan organizma, çoğu kez Candida albicans neden olur. Uzmanlara göre, sağlıklı bir insanın ağzında yaşayan ve normal flora olarak kabul edilen 600 bilinen mikroorganizma vardır; Candida bunlardan biridir. Bu mantarın küçük bir miktarı normalde ağzınıza zarar vermeden yaşar. Bununla birlikte, mantar kontrolsüzce büyümeye başladığında, ağzınızda bir enfeksiyon gelişebilir.

Dil mantarı en sık bebeklerde ve küçük çocuklarda görülür. İç yanaklar ve dil üzerinde beyaz yumru oluşmasına neden olur. Bu büyüme genellikle tedavi alındığında ortadan kalkar.

Dil mantarı tipik olarak hafiftir ve nadiren komplikasyonlara neden olur. Bununla birlikte, zayıflamış bağışıklık sistemi olanlar için durum sorunlu olabilir.

Dil Mantarı Risk Grupları

Uzmanlara göre, dil mantarı herhangi bir kimsede meydana gelebilir, ancak genellikle yeni doğanlar, yaşlılar (özellikle takma diş kullanıcıları), gebe kadınlar, bağışıklık sistemi baskılanmış hastalar (özellikle AIDS hastaları), şeker hastaları (yüksek kan şekeri nedeniyle), Kemoterapi veya radyasyon tedavisi gören kanser hastaları, ağız kuruluğu olan kişiler (xerostomia), sigara içenler ve uzun süreli geniş spektrumlu antibiyotik veya steroid alan hastalar risk altında olabilir.

Dil Mantarı Belirtileri ve Nedenleri

Dil ve çevresi üzerinde süzme peynir gibi görünen beyaz renkli kremalı plaklar görülür. Bu beyaz plaklar kazındığında, alttaki yüzey kırmızıdır ve kanayabilir. Dil mantarı belirtileri boğaz ağrısı, yanma dili, tat ve kuruluk değişiklikleri içerir.

Dil mantarı, C. Albicans mantarı kontrolden çıkmaya başladığında ortaya çıkar. Bu denge bozulduğunda zararlı bakteriler ve mantarlar çoğalmaya başlar. Bu gelişmek için bir enfeksiyona yol açar.

Bağışıklık sistemi, enfeksiyonunuzu doğal olarak önleyebilecek olan iyi mikroorganizmaların sayısını azaltan bazı ilaçlar tarafından zayıflatıldığında dil mantarı oluşabilir. Kemoterapi ve radyasyon dahil olmak üzere kanser tedavileri ayrıca sağlıklı hücrelere zarar verebilir veya öldürür. Bu, sizi oral pamukçuk ve diğer enfeksiyonlara karşı daha duyarlı hale getirir.

Lösemi ve HIV gibi bağışıklık sisteminize saldıran hastalıklar, aynı zamanda, dil mantarı riskinizi de artırır.

Bağışıklık sisteminizi etkileyen başka bir hastalık olan diyabet, dil mantarına katkıda bulunabilir. Kontrolsüz diyabetiniz varsa, tükürüğünüzde yüksek miktarda şeker olabilir. Bir teori, C. Albicans’ın bu ekstra şekeri ağzınızdaki büyümesini artırmak için kullanabilmesidir.

Öngörülen tanı, dile ve dil ve iç yanaklarda karakteristik plakların görülmesidir.

Dil Mantarı Tedavisi

  • Birinci basamak tedavi oral antifungaldir: günde beş kez 10 mg klotrimazol trok; nistatin süspansiyonu veya pastiller qid; veya flukonazol günlük 100 ila 200 mg arasındadır.
  • İkinci basamak tedavi günlük 200 mg itrakonazol çözeltisidir; veya posakonazol 400 mg qd; veya vorikonazol 200 mg teklif; veya amfoterisin B (AmB) süspansiyonu 100 mg qid; IV ekinokandin veya AmB-d (amfoterisin B deoksikolat) 0.3 mg / kg.
  • Hafif hastalık için klotrimazol veya nistatin ile topikal tedavi önerilir.
  • Flukonazol orta ve şiddetli hastalık için önerilir.
  • Komplike olmayan hastalık yedi ila 14 gün boyunca tedavi edilmelidir. Flukonazole karşı dirençli olan pamukçuk için itrakonazol, vorikonazol, posakonazol veya AmB süspansiyonu önerilir.
  • Dil mantarını önlemek için, fırçalama, diş ipi kullanımı ve antiseptik kullanımı ile iyi ağız hijyeninin uygulanması tavsiye edilir; Dozları teneffüs ettikten ve sigara içmekten sakındıktan sonra inhale kortikosteroid sıvısı ile durulayın.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net