Bilgii.net

Devamlı Burun Kanaması Neden Olur, Nasıl Geçer

14.10.2018
Devamlı Burun Kanaması Neden Olur, Nasıl Geçer

Günlük hayatımız da zaman zaman hepimizin başına gelen ve genellikle pek ciddiye almadığımız burun kanamaları devamlı yaşandığı takdir de daha teklikeli hastalıkların habercisi olmaktadır. Aynı zaman da bu burun kanamalarının son derece önemsiz ve ciddiye alınmayacak sebepleri de bulunmaktadır. Bu sebepler şu şekildedir.

1.Devamlı Burun Kanaması Neden Olur?

1.1.Kuru Hava

Rahatsızlığın yaşanmasında akla ilk gelen sebepler arasında olmasa da kuru hava burun kanamalarının yaşanmasında önemli nedenler arasında yer almaktadır. Özellikle havaların aşırı soğuması ile burunda bulunan mukozanın kuruması ve çatlaması ile burun kanaması dediğimiz olay gerçekleşmektedir.

1.2.Burun ve Kemikle Yer Alan Eğrilikler

Burun deliklerini dengeli ve eşir olarak birbirinden ayıran kemikte her hangi bir eğrilik veya dengesizlik olduğu zaman bu durum da burun kanamasına neden olabilmektedir. Bu neden birçok insanda burun kanamasının temel nedeni olmaktadır. Çünkü çoğu insanda o kemik dengeli ve düzenli değildir ve bu eğrilik vardır. Eğriliğin bir tarafa fazla baskı uygulaması kişilerin nefes almasını zorlaştırmakta ve bu da kanamaya neden olmaktadır.

1.3.Solunum Rahatsızlıkları

Bazı solunum rahatsızlıkları, sinüzit ve saman nezlesi gibi hastalıklar burun kanamalarına neden olan bir diğer faktör olmaktadır. Ayrıca nezle ve grip gibi yine solunumunuzu etkileyen rahatsızlıklar da burun kanamasına neden olur ancak bu genel de geçici olarak yaşanan burun kanamaların da geçerli  nedenlerdenolmaktadır.

1.4.Diğer Nedenler

Yukarıda ki nedenlerin yanı sıra burun kanamasına neden olan diğer nedenler şu şekildedir. Sürekli ve aşırı kullanılan ilaçlar ve kimyasallar özellikle kanın sulanmasını sağlayan ilaçlar, kanın pıhtılaşmasına neden olan rahatsızlıklar, yüksek tansiyon rahatsızlığı, k vitamini eksikliği, karaciğer ile ilgili rahatsızlıklar, alkol, ve tümörler burun kanamasına neden olan diğer nedenler olmaktadır.

2.Burun Kanaması Ne Zaman Tehlikeli Olmaktadır?

Genellikle önemsiz olan burun kanamaları bazı durumlar da artık ciddiye alınması gereken bir sağlık sorunu haline gelmektedir. Bu ciddiye alınması gereken durumlar şu şekildedir.

-Kanamanın 10 dakikadan fazla sürmesi ve aşırı fazla kanama olması

-Kanama nefes almayı engelleyecek seviyede olursa

-Kanamanın durduktan sonra tekrar etmesi

-Kanama kronik bir hale gelerek, sürekli ve devamlı bir hale geldiyse

-Burun kanaması ile birlikte yaşana yüksek ateş, kalp çarpıntısı ve nefes darlığı da yaşanıyor ise bu durum son derece tehlikeli olabilmektedir.

3.Devamlı Burun Kanaması Nasıl Geçer?

Geçici olarak oluşan burun kanamaları genellikle ilk yardım ile durdurulmaktadır. Ancak bazı durumlar da bu durum o kadar kolay atlatılmamakta ve büyük sorunlara yol açmaktadır. Sürekli yaşanan burun kanamaları ciddi bir sorundur ve mutlaka bu durum yaşandığın da mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir. Doktora başvuran hastalar için öncelikle gerekli tetkikler yapılır ve kanamaya neden olan durum saptanmaktadır. Daha sonra durumun ciddiyetine göre tedavi uygulanmaktadır. Burun kanamasına neden olan şey burun damarları veya eğrilik ise buna yönelik tedavi uygulanmaktadır. Ancak bu duruma neden olan farklı bir rahatsızlık ise o rahatsızlığın tedavisine başlanmakta ve durum böyle düzeltilmektedir. Yani burun kanaması sanıldığı kadar ciddiye alınmayacak bir rahatsızlık değildir ve dikkatli olunması gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net