Bilgii.net

Depresyona Yakalanmamak İçin Neler Yapılmalıdır?

27.11.2018
Depresyona Yakalanmamak İçin Neler Yapılmalıdır?

Dünyadaki en iyi anti depresanlar hap şişesinden gelmez. Daha fazla uyku almaktan hobisine kadar, hayatınızda bu basit değişiklikleri yapmak ruh halinizi hızlandırmaya ve depresyonu önlemeye yardımcı olabilir.

Yeterince Uyku

Sizi kötü bir ruh haline sokmak için bütün geceyi seyretmek ve döndürmek gibi bir şey yoktur, ancak uyku rahatsızlıkları bundan daha ileri gidebilir. Araştırmacılara göre, sirkadiyen ritimlerdeki bozukluklar depresyonla bağlantılıdır. Melatonin takviyeleri veya ışık tedavisi kullanarak sirkadiyen ritimleri yeniden senkronize etmek aslında antidepresan etkilere sahip olabilir.

İster büyük depresyonla uğraşıyor olun, ister ruh halinizi hızlandırıyor olun, uyku hijyeni geliştirmek önemli bir ilk adımdır. Her gün aynı anda yatağa gidin, ekranları normalden biraz önce kapatın ve çalışma programınız çok fazla güneş ışığı almazsanız ışık terapisine bakın.

Egzersiz

Bunu daha önce de duymuştunuz, ama dinleyin: Egzersiz sadece genel sağlık için değil, aynı zamanda ruh halini arttırıcı etkileri için de son derece değerlidir. Egzersizin faydalarından yararlanmak için bir maraton koşmanız gerekmez. Yakın zamanda yapılan bir çalışmada, araştırmacılar, hastaları sabit bir bisikleti pedal çevirerek, öznel semptomlarını ve kortizol (stres hormonu) seviyelerini ölçüm öncesi ve sonrası ölçtüler. Sadece 15 dakikalık egzersizden sonra, hastaların hem depresyon belirtileri hem de kortizol düzeylerinin anlamlı ölçüde azaldığını bulmuşlardır.

Kan Şekerinizin Düzeni

Hiç bir saat sonra kendini açlıktan ve sefil bulabilmek için şekerli bir atıştırmalık yedin mi? Neyin peşinden gitmeli ve kan şekeri çukurundan sonra bir çarpışmadan sonra berbat bir ruh hali için tek yönlü bir bilet. Ancak bir araştırmaya göre , şekerin başlangıçta düşünüldüğünden daha depresyonda daha büyük bir rolü olabilir. Araştırmacılar altı ülkeden verileri analiz ettiler ve şeker tüketimi ile depresyon oranları arasında oldukça anlamlı bir ilişki buldular.

İster depresyonla savaşıyorsunuz, ister öğleden sonra çarpışmasından kaçınmaya çalışınız, kan şekerinizi dengelemek anahtardır. Her birinde iyi bir protein kaynağı da dahil olmak üzere düzenli yemekler ve atıştırmalıklar yiyin.

Sağlıklı Yağlar

Diyetinizde yeterli balık var mı? Araştırmacılar, omega-3 çoklu doymamış yağ asitlerinin (somon, alabalık ve sardalyada bulunanlar gibi) yemek yemesinin depresyon belirtilerini azalttığını bulmuşlardır. Keten tohumu ve ceviz de büyük omega-3 kaynaklarıdır.

Yaşamda Tutku

Sağlıklı yiyor olsanız, yeterince uyuyun ve egzersizinizi yapsanız bile, hiçbir şey ruh halinizi daha iyi hissetmeyecektir. Mavi Bölgelere göre, bir amaç duygusu olan insanlar, yedi yıldan fazla olmayanlara göre daha uzun yaşarlar.

Japonya’da yaşayan ve yaşayan yaşlı insanlar üzerinde yapılan bir çalışmada, araştırmacılar konularının yaşam tarzlarını öğrenmek için hatırlama raporlarını kullandılar. Depresyon belirtileri göstermeyenlerin fiziksel egzersiz öyküsü, sağlıklı beslenmeleri ve hayatları boyunca hobilerin varlığı olduğunu bulmuşlardır. Size bir zevk hissi veren zevkli aktiviteler, ruh halinizi iyileştirmek ve depresyon riskinizi azaltmak için emin bir yoldur.

Hobileri Bul

Hayattaki çoğu zaman, üretkenliğimizi artıracak ve uzun vadede hayatımıza fayda sağlayacak aktiviteleri seçme eğilimindeyiz. Verimlilik ve hedef belirleme kültürümüze bu kadar içkin olmuştur ve kendimize kendi kişisel zevkimiz için deneyime sahip olma zamanının gülünç bir fikir gibi görünmesine izin vermektedir. Açıkçası, çok çalışıyoruz ve çok az oynuyoruz.

Kendinize bir değişiklik için kendinizi koyun, biraz iş için unutun ve sizi tamamen özgür hissettiren bir şey yapın. Anksiyete ve depresyona sahip insanlara yardım etmenin yollarını araştırmamızda, başka bir hapı reçete etmek yerine, eğlenmek için ne kadar zaman ayırdıklarına bakmalıyız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net