Bilgii.net

Deniz Suyu ve Havasının Faydaları Nelerdir?

29.10.2018
Deniz Suyu ve Havasının Faydaları Nelerdir?

Yaz gelince deniz kıyısındaki yerleşim yerlerinin hareketlendiği görülür. Kışın kasvetli havasından kurtulmanın mutluluğu ve yoğun iş temposuna bir süre ara vermenin heyecanıyla insanlar kendilerini deniz kıyısına atmak isterler. Deniz tatili denince akla ilk gelen kelime huzurdur. İş hayatına ve zihni yoran düşüncelere ara vererek sürekli yüzmek ve eğlenmek düşlenir. Kimilerine göre hareketli ve eğlenceli bir ortamdır deniz tatili kimileri içinse kendini dingin koylara bırakmaktır. Aslında hangi açıdan bakarsanız bakın deniz huzur ve dinginlikle eşdeğerdir.

Doğanın insanı rahatlatan, gevşeten bir özelliği vardır. Deniz de doğanın en özel parçalarından biridir. Doğal sular ve ufuklara kadar uzanan mavilik insanın iç dünyasında rahatlamaya sebep olur. Karmaşadan ve sorunlardan kurtulmanın bir yolu gibi görülür. İnsanlar böyle bir ortama girdikleri anda kendilerini özel hisseder ve her şeyin kendine hizmet ettiği hissine kapılır. Bu hoş duyguların temel nedeni deniz havasıdır. Deniz suyunun ise insan vücuduna çeşitli faydalı ve rahatlatıcı özelliği olduğundan söz edilebilir.

Deniz Suyunun İnsan Hayatına Katkıları

Deniz suyunun içinde 84 element bulunduğunu biliyor musunuz? Bunlardan en önemlileri ve en bilindik olanları; amino asitler, mineral tuzları, dolaşım sistemi bileşenleri ve vitaminlerdir. Deniz suyunun antibiyotik özelliği de bulunmaktadır.

Deniz suyunun sarılığa karşı çözüm getirdiği bilinmektedir. Sarılık hastalığı olanlar için deniz suyu tavsiye edilmektedir. Bu suya sülfür içeren çamur eklendiğinde etkinin daha da arttığı bilinmektedir.

Deniz suyu cildin ve hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Cildi gençleştirir ve ölü deriyi vücuttan atmaya yarar. Ayrıca cildin nem dengesini korumada etkilidir. Vücudu hem psikolojik anlamda rahatlatır hem de ter gözeneklerinin açılmasını ve rahatlamasını sağlar. Böylece vücuttan atılan ter detoks etkisi yapar. Deniz suyu yüzmeyle birlikte çok sağlıklı bir spora hizmet eder. Kan dolaşımını hızlandırır. Kas ve vücut gelişimini olumlu yönde etkiler.

Deniz Havası ve Faydaları

Deniz suyu ve deniz havasını farklı değerlendirmek gerekmez. Tüm bu özellikler deniz havasında da vardır. Deniz havası kişinin psikolojik açıdan rahatlamasına etki eder. Stres kaynakları sorunların azalmasında katkısı vardır. Aynı zamanda kanser yapıcı etkenlerin yapısını bozduğu için deniz havası önerilmektedir.

Deniz havasının solunum yolu kaynaklı sağlık sorunlarına da iyi geldiği bilinmektedir. Özellikle soğuk algınlığı ve astım türlerinin tedavisinde etkilidir.

Deniz kıyısına gitmenin ve deniz havası almanın kemik ve kas gelişimine de katkıları vardır. Bu nedenle kadınlarda ve çocuklarda önemlidir. Ayrıca eklem ve kemik ağrılarından şikayetçi olanların denize gitmesi ve deniz havası alması olumlu etkiler doğurur. Romatizma hastalıkları için doğal bir tedavi ortamıdır.

Deniz havasının mutluluk hormonunun salgılanmasını arttırdığı biliniyor. Bu nedenle psikologlar yoğun stres altındaki kişilere ve öfke nöbeti geçirenlere deniz tatili önermektedir. Denize yakın yerlerde yaşayan kişilerin böyle anlarda bir, iki saat deniz kıyısı yürüyüşü yapması sinir ve stresi alıp götürmektedir.

Sadece denize bakarak ve doğayla iç içe kalarak bile rahatladığınızı hissedebilirsiniz.

Bu bilgilerden özetle deniz tatilinin, deniz suyu ve havasının insan sağlığına hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan faydalı olduğu söylenebilir. Sizler de deniz tatiline önem vererek sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net