Bilgii.net

Dekorasyonda Modern Bir Yaklaşım: Jaluzi Perde Modelleri

10.10.2018
Dekorasyonda Modern Bir Yaklaşım: Jaluzi Perde Modelleri

Perdeler, evin dekorasyonunu tamamlayan en önemli unsurlardan bir tanesidir. Evin güzelleşmesini ve bir bütün halinde kullanımına imkan sağlar. Neredeyse yüzlerce çeşit perde ve modeli bulunmaktadır. Evin, ofisin ve benzeri mekanların her bir bölgesinde farklı bir perde seçimi yapmak gerekir. Çünkü perde seçimi, bulunduğu alanın karakteristik özelliğini yansıtacak şekilde olmalıdır. Eve gelen misafirler, perde seçiminiz sayesinde sizi takdir edecek ve belki de kendi ev dekorasyonlarında da bu fikirlerden faydalanacaktır. Artık perde seçimleri, ilerleyen teknolojiden payına düşeni almış ve modellerinde teknolojik tasarımları bünyesinde barındırmaktadır. İster klasik, ister modern tercihler; tamamen evin kendi mimarisine ve fiziki özelliklerine göre yapılmalıdır.

Jaluzi Perde Nedir?

Tasarımında mekanik sistemleri kullanan perdelerin en başında Jaluzi perde modeli gelmektedir. Dekoratif anlamda büyük bir pratiklik sağlayan Jaluzi perdeler; ölçü ve renk kısıtlamasına tabi değildir. Bu yüzden binlerce çeşit Jaluzi perde modeli bulunmaktadır. Genel kullanım olarak Jaluzi perdeler; 16 ve 25 mm olarak piyasaya sunulmaktadır. Duvara veya tavana monte edilmesi mümkündür. Bazı kullanıcılar sadece camı kapatmasını sağlaması için doğrama kısmına da montajını isteyebilir.

Jaluzi Perde Modellerinin Özellikleri

Jaluzi perde modelleri; diğer perdelerden farklı bir kullanıma sahiptir. Işık denetimi konusunda oldukça başarılı sonuçlar alınmasına katkıda bulunacaktır. Dışarıdan gelen ışığın geliş açısı ve miktarı, kontrol mekanizması sayesinde ayarlanabilir şekilde üretilmiştir. Işığın tamamen engellenmesi de Jaluzi perde modelinin kullanım özelliklerinden bir tanesidir. Dışarıdan görünmek istemeyen kişiler de, bu sayede Jaluzi perde modellerini tercih edebilir.

Jaluzi Perde Çeşitleri

Jaluzi perde modelleri; içerisinde birçok farklı çeşidi bulundurmaktadır. Bu çeşitlerin oluşmasının sebebi; kullanıcıların farklı kullanım isteği ve farklı dekorasyon fikirlerinden doğmaktadır.

  • Alüminyum Jaluzi Perde Modeli: İthal perde modeli olan bu perde modelinde; 16, 25 ve 50. mm genişlikte üretilen alüminyum şeritlerin oluşturduğu bir mekanizma kullanılır. Kullanıcılar bu sayede güneş ışığından istedikleri oranda faydalanmaktadırlar.
  • Ahşap Jaluzi Perde Modeli: Pencere yapısına ve evin tasarımına bağlı olarak kullanılabilecek perde modellerinden bir tanesi olan Ahşap Jaluzi perde modelinde, amaç uzun vadeli bir kullanım sağlamaktır. Perdenin kullanımı, ahşabın ağırlığından dolayı zorlaşmış; fakat güneşi koruma özelliği çok verimli oranlara yükselmiştir.
  • Isı Cam Arası Jaluzi Perde Modeli: Kullanım olarak en rahat imkanı sağlayan perde modelidir. Çift cam arasında kullanıldığı için kesinlikle toz tutma özelliği bulunmaz. Jaluzinin en önemli sorunu bu şekilde çözüldüğü için, ağırlıklı şekilde tercih edilmektedir.

Jaluzi Perdenin Kullanım Alanı

Jaluzi perde, mekanizması ve içeriğinde kullanılan malzeme yoğunluğu sebebiyle; daha geniş alanlarda kullanım imkanı sağlar. Evlerin geniş ve güneşin kontrol edilmek istendiği odalarında tercih edilen Jaluzi perde modelleri, böylelikle dar alanlardaki kullanıma izin vermemektedir. Jaluzi perde modelleri; ofis ve iş yerlerinde tercih edilebilir. Bu tercihin asıl amacı, kullanım alanındaki genişliktir. Ofis ve iş yerlerinde gelen güneşin kontrol edilmesi, bilgisayarların verimi açısından çok daha önemli bir konudur. Işığın gelme açısının ayarlanması ve yeri geldiğinde tamamen engellenmesi için; Jaluzi perde modelleri çok doğru bir tercih olacaktır. Fakat dar alanlarda zorlama Jaluzi tercihleri ise görüntü kirliliğinden başka bir işe yaramayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net