Bilgii.net

Dejavu Nedir? Neden Olur? Bir Hastalık Mıdır?

10.10.2018
Dejavu Nedir? Neden Olur? Bir Hastalık Mıdır?

Dejavu kelimesi, Fransızcadan Türkçeye girmiş olan bir kelime olup, deja, Fransızcada daha önceden demek ve voir ise görmek fiilinden gelen bir kelimedir. Dejavu şeklinde birleştirince ise, yaşadığınız bir olayı, daha önceden de yaşamış gibi hissetmek veya gördüğünüz bir yeri daha önceden görmüş gibi hissettiren bir duygudur. O an yaşadığınız anı, sanki daha önceden de yaşamış gibi hissettiren bir psikolojidir.  Dejavu nedir? Neden olur? Kısaca burada bu konudan bahsedelim.

Dejavu Bir Hastalık Mıdır?

 

Bazıları için dejavu sanki bir hastalıkmış gibi gelebilir, fakat kesinlikle bir hastalık değildir, bu sebeple dejavu bir hastalık mıdır diye soranlar için net bir cevap verelim, dejavu herhangi bir hastalık değildir. Dejavu aslında sadece, beyninizin küçük bir kısmının geçirdiği bir anomalidir ve bu duyguyu ara sıra yaşayabilirsiniz. Bu çok normal bir durumdur, fakat eğer bu hisler sürekli olarak tekrarlanıyorsa, o zaman bir doktorunuza danışarak kendinizi kontrol ettirebilirsiniz. Dejavu sürekli yaşanan bir durum değildir. Dejavuya bir nevi psikolojik veya felsefik bir durum olarak ta görebilirsiniz. Dejavuyu yani bir anıyı daha önceden de yaşamış gibi hissetmek aralıklı olan bir durumdur. Hatta hiç düşünmediğiniz zaman olan bir olaydır. Bir kişi görebilirsiniz veya bir yere gidebilirsiniz veya bir şeyler görebilirsiniz ve biran “Acaba daha önce görmüş müydüm?” ya da “Daha önce buraya geldim sanki…” gibi düşüncelere kapılabilirsiniz.

Dejavu Kimlerde Görülür?

 

Maalesef ki şizofreni veya anksiyete bozukluğu olan ya da depresif hastalıkları olan kişilerin daha sık oranda dejavu gördükleri söyleniyor, fakat dikkatli bir şekilde dejavunun ne olduğunu araştırırsanız, bu tür hastalıkların dejavu ile alakalı olmadığını anlayabilirsiniz. Peki, dejavu kimlerde görülür? Dejavu denilen olay, aslında daha çok epilepsi hastalarında görülen bir sorundur. Epilepsi hastalarında, nöbet geçirmeden önce biranda gördükleri bir dejavu, ani bir atak geçirmelerine de neden olabilmektedir. Bu sebeple, özellikle çocuklarda ve ergenlik döneminde olan gençlerde, dejavu görüyorsa, doktorlara danışılması ve başvurulması tavsiye edilir. Dejavuyu herkes görebilir ve herkes yaşayabilir, fakat en çok dejavu ile karşılaşan kişiler epilepsi hastaları olarak bilinir. Dejavu aynı zamanda stres ve yorgunluk gibi vücudun yorulmasına neden olan şeyler yaşayanlarda da görülebilmektedir.

Dejavunun Nedenleri Nelerdir?

 

Dejavu aslında 1876 yılında, ilk defa bir Fransız Fizikçi Emile Boiraç tarafından ortaya atılan bir terim olmuştur. Aynı zamanda 1928 yılında ise, Edward Titchener tarafından yazılan Bir Psikoloji Kitabı adlı kitapta, dejavunun ne olduğunu anlatmıştır. Dolayısıyla dejavuyu bir nevi, psikolojik bir vaka olarak ta görebiliriz. Peki, dejavunun nedenleri nelerdir, neler olabilir? Dejavunun bilimsel olarak gerçekleşmenin nedeni, beynin sağ lobu ve sol lobunun, milisaniye dediğimiz çok çok kısa bir fark ile ayrı ayrı çalışmasından kaynaklanmaktadır. Böylece herhangi bir olayı beynin bir lobu, diğerinden daha hızlı algıladığı için, sanki beynin bir lobu olayı diğer lobundan daha önce yaşamış gibi algılıyor. Bu sebeple dejavu aslında herkesin yaşayabileceği bir olaydır.

Bir hastalık değildir, bir nevi psikolojik bir durumdur, fakat eğer çok fazla yaşanmaya başlarsa da, dejavunun ötesinde bir durum oluşmaktadır. Bu sebeple kişinin doktoruna gidip danışması gerekir. Bunu her insan ara sıra yaşayabilir ve bazı dejavularda güzel anılar olmaktadır, bu yüzden her dejavuyu olumsuz ya da kötü olarak algılamamak gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net