Bilgii.net

Damat Bohçasında Neler Olmalıdır? En Doğru Öneriler

21.11.2018
Damat Bohçasında Neler Olmalıdır? En Doğru Öneriler

Evlilik yeni bir hayata atılan en güzel adımdır. Evliliğe hazırlanırken önce kız isteme töreni yapılır. Ardından nişan yapılarak kız ve erkek için gelin ve damat bohçası hazırlanır.

Damat Bohçası Nedir?

Gelin adaylarının damat adayları için hazırladığı bohçaya damat bohçası denir. İçerisinde Damat beyin kullanacağı eşyaların bulunduğu bir bohça türüdür. Gelin adayının bütçesine göre hazırlayacağı bu bohça için öncelikle yapması gereken şey maliyet planlamasıdır. Bunun için daha önce damat bohçası hazırlamış kişilerle konuşmakta oldukça fayda vardır. Çünkü daha önce damat bohçası hazırlamış kişiler sizler için fikir verebilir ve sizler de maliyetini az çok ortaya çıkarabilirsiniz. Bunun yanı sıra artık eskiden olduğu gibi sistem ilerlemediğinden dolayı damat bohçası valiz içerisinde sunuluyor. Bu yüzden ilk işiniz bir valiz edinmek olacaktır. Özellikle şık olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü bu durum damat beyin oldukça hoşuna gidecektir.

Damat Bohçası Ne Zaman Verilmeli?

Damat bohçasının verilmesi konusunda yöreden yöreye farklılıklar olabilmektedir. Fakat yine de arayı fazla açmamak gerekiyor. Gelin bohçası verildikten kısa bir süre sonra verilmesi oldukça mantıklı bir zaman dilimidir.

Kız isteme töreninden sonra bir gün belirlenir ve nişan töreni yapılır. Nişandan sonra kız tarafı erkek tarafına haber verir. Müsaitler ise misafirliğe geleceklerini belirtirler. Erkek tarafının uygun olduğu bir tarihte, kız tarafı akrabaları ile birlikte erkek evine misafirliğe gider. Bu esnada damat bohçası erkek evine sunulur. Bu yüzden söz kesildikten sonra hemen damat bohçası çalışmalarına başlanılması gerekir.

Damat Bohçasına Neler Konulmalı?

Gelin ve damat bohçası evresi karşı tarafın ailesi ile daha rahat iletişim kurulacağı belki bir nevi kaynaşacağı bir evredir. Çünkü bohça alış verişlerinde kişiler birbirlerini ziyaret etmektedir ve hoş muhabbetler içerisine girmektedirler. Kesinlikle gerginlik yaratacak konuşmalar yapılmamalıdır. Ailecek geçirilecek güzel bir güne imza atmak her iki taraf için oldukça faydalı olacaktır.

Günümüzde damat bohçası yerine kendi alışverişini yapan damatlar da yok değil. Fakat damat bohçasını hazırlayacak olanlar muhakkak müstakbel eşinin zevkine göre malzemeler almaya çalışsınlar. Sonuçta alınan malzemeler damat adayı tarafından kullanılacak ürünlerdir.

Damat bohçasına gömlek ve pantolon en az 2 tane konulmalıdır. Bunlar damadın günlük giyeceği gömlekler ve pantolonlar olmalıdır. Damat pijama takımı muhakkak alınmalıdır. Biri poplin düğmeli olabilir diğeri de klasik seçilirse 2 taneye tamamlanabilir. Ayrıca baba terliği olarak da bilinen klasik terliklerden ya da müstakbel damadın hoşuna giden herhangi bir terlikten de eklemek gerekir. Bunun yanı sıra çoraplar damat bohçasının olmazsa olmazıdır. Renk renk ve boy boy çorap bohçaya konmalıdır. Siyah beyaz olmak üzere iki renkten oluşan iç çamaşırı seti alınmalıdır. Setin içerisinde, iki tane boxer, iki kısa kollu, iki de sıfır kollu atlet olabilir. Damat havlu seti hazırlanmalıdır. Eskiden damat havlusu hazırlanırken kenarı işlemeli dantelli havlular hazırlanırdı, şimdi ise hazır işlemeli havlular ve bornoz takımları mevcut. İstediğinizi tercih edebilir ve damat bohçasına koyabilirsiniz. Damat tıraş seti, duş takımı, deodorant ve parfümler de damat bohçasının içine konulması gereken ürünlerdendir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net