Bilgii.net

Dalak Şişmesi Tehlikeli Midir? Neden Meydana Gelir?

13.10.2018
Dalak Şişmesi Tehlikeli Midir? Neden Meydana Gelir?

İnsan bedeninde yer alan her bir organın çok önemli işlevleri vardır. Ancak bazı organların icra ettiği fonksiyonlar tam olarak bilinmemekte, hatta bu organların işe yaramadığına dair hakim düşünce insanlar arasında yaygın durumdadır. Bu organların en çok bilineni patlaması ile meşhur olan apandisitken, koşma esnasında şişmesi ile meşhur dalak da işlevi az bilinen organlarımızdan birisidir. Oysa dalak insan bedeninde çok önemli fonksiyonları yerine getirmektedir.

Dalak karnın sol tarafında bulunan mide ve diyaframın arasında yer alan süngerimsi bir yapıdır. Dalak ölü kan hücrelerini temizler ve tekrar vücuda kazandırır. Kırmızı kan hücrelerinin yapım ve onarımından sorumlu olan dalak, vücudun savunma sisteminin önemli bir parçası olarak mikroplara karşı korunmada kullanılan hücreleri üretir.

Dalak Şişmesi Nedir ve Neden Olur?

İnsan vücudunun en temel yakıtı oksijendir. Rutinin üzerinde fiziksel faaliyet gösterdiğinizde vücudun gereksinim duyduğu oksijen miktarı ile birlikte hücrelere oksijeni taşıyan kan alyuvarlarına olan gereksinim de artar. Bunun sebebi ise kan alyuvarlarının deposu ve üreticisi olan dalaktır. Midenin arka kısmında yer alan dalak, gereksinim duyulan alyuvarları üretmek adına kasılır ve sonrasında şişme gerçekleşir. Buna bağlı olarak yaşanan sancılı duruma ise dalak şişmesi denir. Dalak şişmesi dalak büyümesi olarak da adlandırılmaktadır.

Dalak şişmesi rahatsızlığının başlıca nedenlerinden birisi, sindirim sistemi bozukluğunun mevcut olmasıdır. Sindirilemeyen maddeler karaciğer üzerinde büyük bir yük oluşturacak, bundan dalak da nasibini alacak ve dalak şişecektir. Ayrıca tifo, sıtma, frengi ve buna benzer hastalıklar dalak şişmesine de neden olmaktadır.   Bağışıklık sisteminin bir parçası kabul edilen dalağın mikropların öldürülerek hastalığın önüne geçilmesi için gereğinden fazla çalışması şişmesinde diğer bir nedendir. Yukarıda belirtilen nedenlerin yanı sıra tümör, karaciğer hastalıkları, enfeksiyon, parazitler de dalak şişmesine yol açacağı gibi kanser türleri de bu hastalığı tetiklemektedir. Kanser türleri dalağın dışında olmasına rağmen dalakta şişme yaratacağı gibi bazen de dalak içerisinde bulunabilir.

 Dalak Şişmesi Tehlikeli midir?

İnsan vücudundaki en temel görevi bağışıklık sistemini desteklemesi olan dalağın aşırı şişmesi durumunda insanların bağışıklık sistemi zayıflayacaktır ve çabuk hastalığa yakalanma durumu hasıl olacaktır. Bu durumda özellikle kış aylarında meydana gelebilecek olan grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklar sıklıkla baş gösterecektir.

Dalak şişmesi bazı durumlarda kandaki hücrelerinin hızlı bir şekilde parçalanmasına sebebiyet verebilir. Alyuvarların parçalanmasıyla da kansızlık meydana gelir. Trombosit denen kan pulcuklarında azalma görülürse, kan pıhtılaşması sorununa bağlı olarak vücutta yaşanacak kanamalarda artış olur. Ayrıca lökosit denilen akyuvarların azalmasıyla da mikroplara karşı vücut direnci azalır. Bazı durumlarda bu üç tip hücrede de azalma gözlemlenir. Hipersplenizm olarak adlandırılan bu rahatsızlığın tek çaresi ise ameliyattır.

Şişen dalak, ameliyatla çıkartılır. Dalak şişmesine yol açan hastalıklar arasında lösemi, karaciğer sirozu, lenfoma, karın içi damarlarındaki tıkanıklık, kan hastalıkları, tifo, parazit hastalıkları, bağ dokusu hastalıkları ve metabolizma hastalıkları bulunur.

Dalak şişmesi çoğu zaman büyük rahatsızlıklara yol açmamakla birlikte tedbir alınması gerekir. Dalak şişmesine karşı gerekli tedbirler alınmadığı takdirde büyük sorunlarla uğraşmak zorunda kalınabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net