Bilgii.net

Daire Satış Sözleşmesi ve Detayları

25.11.2018
Daire Satış Sözleşmesi ve Detayları

Bir ev satın almak bir çok insan için önemli konular arasında yer almaktadır. Bu durum bir  çoğumuz için finansal kararlar vermemize neden olmaktadır. Bir ev satın almaya karar verdiğimizde o ev için ödenecek olan para genellikle uzun süredir biriktirilmiştir veya o evi alabilmek için uzun bir süre kredi ödenmesi gerekmektedir. Bu yüzden de bir ev almak istiyorsanız o evin nasıl olacağı, nerede olacağı veya ne kadar büyüklükte olacağı sizin için çok önemlidir. Bu aşamalar sırasında satış sözleşmesi de sizin için gerekli olan evraklardan biridir. Satış sözleşmesi ev satın alıp verme işlemlerinde alıcı ile satıcı arasında düzenlenen, alıcının istenilen bedeli ödemeyi kabul ettiği satıcının da sahip olduğu mülkiyeti alıcıya devrettiğini belirten bir sözleşme türüdür. Bu sözleşme ile birlikte satışın gerçekleşeceğine yönelik bir taahhüt ortaya konmuş olunur.

Hangi Koşullarda Ev Sözleşmesi Yapılır?

Tam hayalinizdeki gibi bir ev beğendiniz ve satın almaya karar verdiniz. Fakat ödemeyi nakit değil de taksit ile ödeyecekseniz. Aldığınız evin bedel ödemesini gerçekleştirdikten sonra gayrimenkulun devir işlemleri resmi olarak gerçekleşecektir. Böylece satış sözleşmesi düzenlenmesi yapılacaktır. Bunun dışında , satıcı ile alıcı belirli bir zamanda gerçekleşecek ev için teoride anlaştıktan sonra tapuya giderler ve satış tam olarak gerçekleşinceye kadar her iki tarafta kendilerini korumak amacıyla satış sözlemesi yaparlar.

Noter Önünde Gerçekleştirilmesi Gereken İşlemler

Satış için verilen vaat aslında ön sözleşme olarak da görülmektedir. Yani alıcı ile satıcının birbirine verdiği sözler ilk önce noterde onaylatılması gerekmektedir. Satış sözleşmesi yazılı ve ıslak imzalı yapılmasının yanı sıra sözleşmenin resmiyet sağlayabilmesi için de noter önünde yapılması gerekmektedir.

Satış Sözleşmesi Alıcının Haklarını Korur

Satın aldığınız eviniz, satış vaadi imzalamış olan satıcı tarafından üçüncü bir kişiye satıldı. Bu gibi durumlar gerçekleştiğinde satış sözlemesi önemli bir role sahiptir. Çünkü yaptığınız satış sözleşmesi sayesinde satıcının diğer bir alıcıya sattığı ev mahkemenin verdiği kararla beraber geçersiz sayılır. Çünkü sözleşmedeki şartlar yerine getirildiği süre boyunca satış sözleşmesi resmiyetini koruyacaktır.

Sözleşme Nasıl Hazırlanır ?

Satış sözleşmesi yapılırken bazı bilgileri doldurmanız ve kesinlikle atlamamanız gerekmektedir. İşte bu bilgiler şunlardır;

 • Cinsi
 • İli
 • İlçesi
 • Mahallesi
 • Sokağı
 • Kapı numarası
 • Pafta No
 • Ada No
 • Parsel No
 • Tapu malikinin (Satıcının) Adı ,Soyadı , Adresi ,Alıcının Adı ,Soyadı , Adresi
 • Gayrimenkulün Posta Adresi

Bunların dışında bakılması gereken bir diğer bilgilerin arasında yer alan satış şartları yani satışın en geç hangi tarihte resmi olarak gerçekleşeceği ve söz konusu sözleşme yapıldığı tarihte herhangi bir kaparo bedelinin verilip verilmediği, verildiyse miktarı, Satış bedelinin nasıl ödeneceği banka havalesi, taksit, taksit miktarı ve aralığı, Gayrimenkulün ne zaman ve nasıl alıcıya teslim edileceği.

Sözleşmenin Geçerlilik Süresi

Borçlar kanununa göre noter önünde satış sözleşmesi yapılmış fakat alıcı evi almaktan vazgeçmiş ise kapora kesinlikle verilemez. Bunun tam aksine eğer satıcı evi satmaktan vazgeçmiş ise satıcı alıcıya vereceği kaporanın tam iki katını vermek zorundadır. Borçlar kanununa göre sözleşmenin geçerlilik süresi ise 10 yıldır. Noter huzurunda yapılmayan sözleşmeler ise adi sözleşme olarak sayılmaktadır ve hiç bir hukuki geçerliliğine sahip değildir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net