Bilgii.net

Daha Parlak Bir Cilt İçin Yapılması Gerekenler

27.11.2018
Daha Parlak Bir Cilt İçin Yapılması Gerekenler

Herkes sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olmak ister. Bunun için de yüzlerce kozmetiğe bir çoğumuz para dökmektedir. Çünkü hiç kimse kırışık, sivilceli, lekeli veya diğer sorunlara sahip bir cilt istemez. Bu yüzden de sürekli yeni kozmetik arayışları içerisindedirler. Parlak bir cilt sağlıklı ve düzenli beslenmenin sonucudur aynı zamanda solgun ve sağlıksız bir cilt tipide yorgunluğun, sağlıksız beslenmenin , bakımlı olmamanın bir sonucu olarak görülmektedir. Bunların yanı sıra Hava kirliliği, vitamin ve mineral bakımından yetersiz beslenme, yeterince su içmeme, sigara, kahve ve alkol gibi alışkanlıklar da cildin daha sağlıksız ve bakımsız görünmesine neden olmaktadır. Daha parlak ve sağlıklı bir cilt için bazı kozmetik ürünlerinin kullanılmasının yanı sıra hem beslenmenize hem de bazı alışkanlıklarınıza dikkat etmeniz gerekmektedir.

Daha Parlak Bir Cilt İçin Öneriler

Öncelikle sağlıklı olmanın en gerekli şartlarından biri olan su cildiniz için de çok önemlidir. Ne kadar fazla su içerseniz o kadar cilt sağlığınız ve görünümü açısından daha iyi bir durum olacağını bilmelisiniz. Çünkü vücudunuza yeteri kadar su girmediği zaman cildimizde kırışıklıklar ortaya çıkar ve daha fazla kurur. Bundan dolayı da cildimiz parlaklığını ve elastikliğini koruyabilmesi için herkes su içmelidir. Herkesin boyuna veya kilosuna bağlı olarak su ihtiyacı farklı olabilmektedir. Ancak uzman doktorlara göre günde 2 litre su içilmesi gereklidir. Ayrıca cilt temizliği de bir o kadar önemlidir. O yüzden cildinizi sürekli temiz tutmalısınız ki cildinizdeki ölü hücre derileri temizlensin.

Daha Parlak Bir İçin Peeling

Cildin parlaması için peelingler ya da yüz yıkama jellerini kullanabilirsiniz. Eğer peeling veya yüz yıkama jellerini almak istemiyorsanız evde de yapabileceğiniz bir çok doğal maskeler de kullanabilirsiniz. Bunlardan bir tanesi ölü hücreleri temizlemek için bal ve şekerle hazırlayabileceğiniz maske de cildiniz için yararlı olacaktır. Bunun için 2 yemek kaşığı bal ile 3 veya 4 çay kaşığı şeker ile karıştırdıktan sonra cildinize dairesel hareketler ile masaj yaparak sürebilirsiniz. Sonrasında ise ılık suyla yüzünüzü yıkayınız ve kuruladıktan sonra cildinize nemlendirici sürün.

D Vitamini ve Güneşin Faydaları

D Vitamini için ise yararlı olabilecek şeylerden biri olan güneş ışığıdır. Ancak dikkat edilmesi gereken tek şey güneşte çok uzun süre kalmamanız gerektiğidir. Eğer 10 yada 15 dakikadan fazla kalırsanız cildiniz için zararlı olabilir. Buna ek olarak parlak bir cildiniz olsun istiyorsanız kesinlikle uzun süre güneşte kalmamalısınız ve korunmalısınız. Bunun için güneş gözlüğü veya şapka kullanabilirsiniz ayrıca güneş kremini de kesinlikle sürmeniz önerilmektedir.

Yüzü Düzenli Yıkamak

Son olarak gözeneklerin yağ ve kir ile tıkanmaması için yüzünüzü her gün düzenli olarak kesinlikle yıkamalısınız. Kuruladıktan sonra da yüzünüzün kurumaması için nemlendirici sürebilirsiniz. Son olarak , yeterli ve düzenli beslenmek de hem sağlığınız hem cildiniz için gereklidir. Eğer yeterince ve sağlıklı beslenmezseniz cildinizin parlak ve sağlıklı olmasını engellersiniz. Bu yüzden mineral ve vitamini fazla olan bir beslenme şekli hazırlayın ve düzenli olarak bu şekilde beslenmeye özen gösterin. Bunların dışında zararlı ve cildinizi olumsuz etkileyecek alışkanlıklarınızdan uzak durmaya çalışın. Sigara ve alkol cildin soluk görünmesine neden olurken çay ve kafeinli içecekler de vücuttaki su miktarını azaltarak cildin kurumasına neden olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net