Bilgii.net

D vitamini nedir? Fazla Alınırsa Ne Olur?

13.10.2018
D vitamini nedir? Fazla Alınırsa Ne Olur?

D vitamini, özellikle çocuklarda büyümek için gerekli olan vitamindir. Kalsiyum ve fosforun sindirimde emilimi ve kullanımı için oldukça faydalıdır. Gelişim dönemlerinde kemiklerin sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlar ve kanser hastalıklarına karşı vücudu korumak gibi birçok faydası bulunmaktadır.

D vitamini içeren gıda çeşidi çok azdır. Bu sebeple D vitamininin en önemli kaynağı güneştir. güneş ışınlarını sentezleyerek D vitaminine dönüştürür. D vitaminin vücudumuzda yeterli miktarda olması gerekmektedir. D vitamininin fazla ya da eksik olması bizleri olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

D vitamini fazla alınırsa ne olur?

D vitamini fazlalığı genellikle aşırı d vitamini kullanımından kaynaklanmaktadır. Bu sebeple d vitamini kullanırken mutlaka doktor tavsiyesine göre kullanılmalıdır. D vitaminin fazla kullanılması çeşitli fiziksel sorunlara neden olmaktadır. D vitamini fazla olan bir kişi kendisini yorgun, iştahsız ve güçsüz hissedebilir.

Ülkemizde genellikle d vitamini eksikliği görülmektedir. Fakat nadir de olsa d vitamini fazlalığı da görülebilmektedir. Bu durum uzun vadede tehlikeli sonuçlara neden olabilmektedir. D vitaminin yeterli olduğu aralık 20-30 ng/ml veya 50-75 nmol/L‘dir. 150 ng/ml veya 375 nmol/L üzerindeki d vitamini değeri zehirli etki yapabilecek kadar yüksektir.

D vitamini fazlalığının belirtileri nelerdir?

D vitamini fazlalığı; iştah kaybı, kilo kaybı, bulantı, kusma, kas güçsüzlüğü, odaklanma sorunları, yüksek tansiyon, kalp ritim bozuklukları, sık idrara çıkma, aşırı susuzluk çekme, vücutta su kaybı, baş ağrısı, kemiklerde ağrı, göz kızarıklığı, cinsel istekte azalma ve kabızlık gibi sindirim sorunlarına neden olmaktadır.

D vitamini fazlalığı hangi hastalıklara sebep olabilir?

D vitamini fazlalı kanda kalsiyum fazlalığına(hiperkalesmi) yol açmaktadır. Eğer kalsiyum fazlalığı uzun süre devam ederse böbrek taşı, böbrek hasarı, kemik erimesi, damar sertleşmesi, kalp yetmezliği, mide hastalıkları, hem zihinsel hem de fiziksel gelişimde duraklama gibi çeşitli hastalıklar meydana gelebilir.

D vitamini fazlalığı nasıl meydana gelir?

D vitamini fazlalığının tüketilen gıdalardan kaynaklanma ihtimali çok azdır. Fakat d vitamini takviyesi ile birlikte içerisinde d vitamini bulunan gıdaların fazla tüketilmesi bu hastalığa sebep olabilmektedir. Bu sebeple doktor tavsiyesi ile d vitamini takviyesi alırken yenilen gıdalarda d vitamini olup olmadığına dikkat edilmelidir.

D vitamini içeren gıdalar nelerdir?

Süt, ayran, peynir, yoğurt, kefir, tereyağ, ton balığı, somon, uskumru, istiridye, karaciğer, yumurta sarısı, tatlı patates, balık yağı, mantar, maydanoz, yonca ısırganotu, yulaf, güneş ışığında büyüyen mantar, balık ve balık yumurtası gibi gıdalarda d vitamini bulunmaktadır. D vitamini takviyesi alırken bu gıdaların çok fazla tüketilmemesi gerekmektedir.

D vitamini fazlalığı nasıl düşürülür?

  1. D vitamini fazlalığından şüphe ediyorsanız mutlaka kan tahlili yaptırmalı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.
  2. D vitamini takviyeleri dikkatli kullanılmalıdır. D vitamini takviyesi alınması gerekiyorsa mutlaka bir doktor tavsiyesiyle kullanılmalıdır.
  3. D vitamini fazlalığı özellikle böbreklerin zarar görmesine neden olacaktır. Bu sebeple d vitamini tedavisinde yüksek miktarda su tüketimi oldukça önemlidir.
  4. D vitamini takviyesi nedeniyle vücutta kalsiyum fazlalığı çıkacağından kalsiyum içermeyen beslenme programları uygulanmalıdır.
  5. Ciddi problemli rahatsızlıklarda ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Vücutta biriken d vitaminini atmak için idrar söktürücü ilaçlar da d vitamini tedavisinde kullanılmaktadır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net