Bilgii.net

D Vitamini Nedir? D Vitamini Hakkında

27.11.2018
D Vitamini Nedir? D Vitamini Hakkında

Kalsiyum ve fosforun sindirim yollarında kullanılması ve emilimin ile büyüme ve gelişme için gerekli olan vitamine D vitamini denir.

D Vitamini Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Sağlıklı bir yaşam sürebilmek için, büyüme ve gelişme fonksiyonlarını sağlayabilmek için, kemik yapısının sağlam olması için D vitamini alınmalıdır. Güneş ışınları ile cilt D vitamini üretimi gerçekleştirir. Güneş ışınlarına fazla maruz kalmak kanser ve cilt yaşlanmasına yol açar. Bu nedenle D vitaminini vücuda besinler yoluyla alınmak daha doğru olacaktır. D vitamini ihtiyacı yaşa göre farklılık göstermektedir. Yaş arttıkça alınması gereken D vitamini miktarı da artmaktadır. D vitamini eksikliği sonucunda kemikler incelir, kırılgan yapı kazanır. Beyinde üretilen D vitamini ruh halinin düzenlenmesinde görevlidir. Depresyon D vitamini eksikliği sonuncu ortaya çıkmaktadır. D vitamini kemikleri güçlendirmektedir fakat eksikliğinde kemik ağrıları vücut genelinde hakimiyet gösterir. D vitamini eksikliği vücutta hazımsızlık problemi yaratarak zamanla kilo alınmasına neden olacaktır. Bununla birlikte mesane problemleri de ortaya çıkacaktır. Hazımsızlık sebebiyle karın ağrısı ve buna bağlı olarak halsizlik baş gösterecektir. D vitamini eksikliği nedeniyle yetişkin bireylerde osteomalazi adı verilen kemik yumuşaması adındaki hastalık görülmektedir. Çocuklarda ise raşitizm hastalığına neden olmaktadır.

D Vitamini Eksikliğinin Nedenleri Nelerdir?

D vitamini en kolay yoldan güneş ile alınır. Güneş ışınlarından yeteri kadar D vitamini alamamakta eksikliğe neden olmaktadır. Doğrudan ve yeteri kadar güneş ışınını vücut ile birleşmesi sağlığa zararlı değildir. Güneş kremi kullanımı da güneş ışınları ile D vitamini alınmasını engellemektedir. Takviyeler kullanmamak da D vitamininin vücutta eksikliğine neden olmaktadır. Sıkı bir diyet programına sahipseniz D vitamini takviyesini ihmal etmemelisiniz. Vücutta kilo alınımı artmış ise D vitamini eksikliği tetiklemesi olabilir.

D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

D vitamini doğal yollar ile en ideal şekilde besinlerden alınmalıdır. Her türlü balıkta D vitamini oranı yüksektir. Yağlı balıklar, az yağlı balıklara göre daha fazla D vitamini bulundurmaktadır. Süt ürünü olan peynir kalsiyum emilimi sayesinde oluşan D vitamini ile kemik güçlenmesine kattı da bulunmaktadır. Soya sütü, kuru soya fasulyesinin su ıslatıp öğütülmesi ile elde edilen bitki bazlı besindir. İnek sütü ile birlikte bol protein içeriği ile D vitamini bulundurur. Sütün doğrudan tüketilmesi, süt ürünü yoğurttan elde dilen ayran ve tereyağı da D vitaminin doğrudan vücuda alınmasına yardımcı olur. Tatlı patatesin sahip olduğu nişasta topraktan emilen mineralli suyu içinde depoladığından D vitamini için tercih edilen besinlerdendir. Yeşil bitki olarak maydanoz ve ısırgan otu da D vitamini bağlama özelliğine sahiptir.

D Vitamini Eksikliğinde Ortaya Çıkabilecek Hastalıklar

D vitamini özellikle kapalı ortamda çalışanlarda çölyak hastalığını meydana getirir. D vitamini eksikliği mineral ve vitamin eksikliğini de ardından getirmektedir. Özellikle yaş ilerlemesi nedeniyle D vitamini eksikliği kemik erimesi hastalığına neden olmaktadır. Kasların güçsüzleşmesi, halsizlik ve gece krampların da ortaya çıkmasının sebebidir. D vitamini eksikliği sonun farkına varılmayıp ilerlemesine bağlı olarak kanser hastalığının meydana gelmesine neden olacaktır. Meme kanseri, troid kanseri, deri kanseri ve kalın bağırsak kanseri bunların başında gelmektedir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net