Bilgii.net

Country Perde Modelleri

03.10.2018
Country Perde Modelleri

Evin kendi içerisindeki tasarımı, her zaman diğer unsurları etkiyen en büyük faktör olmuştur. Bu yüzden evin tasarımı ile dekorasyon seçimi arasında mükemmel bir uyum yakalanmalıdır. Uyumun sağlanması için, en önemli seçimlerden bir tanesi de perde modeli hakkında olacaktır. Klasik bir eve alınan hareketli perde modeli, evin yapısına uymayacak ve kötü görünmesine sebep olacaktır. Ayrıca çok renkli şekilde tasarlanmış bir eve de aşırı klasik tarzda seçilen perde modelleri, absürt bir görüntü ortaya çıkartacaktır.

Country Perde Modeli Nedir?

Evlerin tasarımında; yöresel yaşamı andıran ve eski tarzda oluşturulan dekorasyona, Country tarzı tasarım adı verilir. En çok kullanılan Country tarzları ise eski İngiliz, Fransız ve Amerikan stilleridir. Tabi ki bu tasarımı oluştururken mobilya yüzü ve koltuklarda kullanılan kumaşlar oldukça önemli bir hal alacaktır. Fakat, iyi bir perde seçimiyle tamamlanmayan bir Country tarzı, kabul edilemez şekilde tasarım hatası olacaktır. Ekose desenler, çizgili tasarımlar ve çiçekli zemin, Country tarzının en önemli belirtilerindendir.

Country Perde Modelleri

Country perde modellerinde en çok kullanılan çeşitler; Amerikan, Fransız ve İngiliz modelleridir. Bu yüzden bu modellerin özelliklerini bilmek, bu tasarımı oluşturmak konusunda büyük bilgiler verecektir.

  • Amerikan Tarzı Country Perde Modelleri: Amerikan tarzında önemli olan husus, kullanılan tasarımın kaba ve sert bir şekilde olmasıdır. Mobilyalar ve perdeler bu şekilde bir uyum yakalamalı, bu sayede oluşturulan tasarım dışarıdan sert bir şekilde görünmelidir.
  • Fransız Tarzı Country Perde Modelleri: Amerikan tarzı Country’den farklı olarak, Fransız modeli perdeler daha yumuşak ve uyumlu tonlarda tasarlanmıştır. Mobilyalarla uyumlu renkler, bu sayede tasarımda dengeli bir ahengin oluşmasına katkı sağlar. Çiçekli tasarımlar bu perde modelinin zemininde kullanılmakta ve daha çok açık bahar renkleri tercih edilmektedir.
  • İngiliz Tarzı Country Perde Modelleri: İngiliz tarzı Country perde modellerinde ise belirli bir duruş yakalanmış olması gerekir. Amerikan tarzı kadar sert, Fransız tarzı kadar yumuşak olmayan İngiliz Country perde modellerinde asıl amaç; kendine özgü, kaliteli bir estetik görüntü sağlamaktır. İngiliz tarzında seçilen renkler, genelde mat ve düz olarak tercih edilmektedir. Bu sayede baştan aşağıya bir düzen yakalanacak ve Country tarzı perdeden beklenen verim alınacaktır.

Country Perde Tarzına Uymayan Modeller

Ev tasarımlarında en çok karıştırılan konulardan bir tanesi de, Country tarzı yakalamak için oluşturulmuş belirli standartların dışına çıkmaktır. Bu yüzden bazı perde modelleri, Country tarzının içinde kullanılmayacak şekilde yasaklanmıştır. Yasaklılar listesinin ilk başında Zebra perdeler gelmektedir. Perde fonlarına bir sertlik katacağı düşünülen Zebra perdeler, aksine bütün dikkati üzerine çekerek Country tarzının dağılmasına sebep olacaktır. Stor perdeler de bu genellemeye uymayan perde modellerindendir. Çünkü, sadelik yakalamak isteyen dekorasyon, oldukça rüküş bir sonuca sebebiyet verecektir.

Country Perde Modellerinde Renk Uyumu

Country perde modellerinde; farklı tarzların olması, birçok farklı varyasyonda renk bütünlüklerinin oluşmasını sağlamıştır. Bu yüzden sert ve katı bir etki bırakmak isteyen perde modelinde; kesinlikle koyu ve sert kumaşlar kullanılmalıdır. Yumuşak bir görüntü verilmek istenen modellerde ise bu durum kendini açık ve iç açıcı renklere bırakacaktır. Belirli bir duruş yakalamak isteyen Country perde modellerinde ise tek renk ve mat bir kumaş tercih edilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net