Bilgii.net

Çölyak Hastaları Ne Yemelidir? – Diyetisyen Önerileri

18.10.2018
Çölyak Hastaları Ne Yemelidir? – Diyetisyen Önerileri

İnsanlar hayatlarını olumsuz derecede etkileyen, yediklerine dahi çok dikkat etmesi gereken hastalıklarla mücadele halindelerdir. Bazı hastalıkların çözümü varken bazı hastalıklarla işe ömür boyu yaşanması gerekmektedir. Bu hastalıklardan biri de çölyak hastalığıdır. Sindirim sistemi hastalıklarından olan çölyak, birçok yaş grubunda görülebilecek bir hastalık türüdür. Hastalığın görülme yüzdesi %1 olarak söylenmektedir. Çölyak hastalarının glüten tüketmemesi gerektiğinden aslında günlük hayatta sık sık tüketilen gıdalardan uzak durmaları gerekmektedir. Yazımızın devamında çölyak hastalığı ile ilgili detaylar bulunmaktadır.

Çölyak Hastalığı Nedir?

Çölyak hastalığı, ince bağırsağın, ömür boyu süren ve kronikleşen glütene karşı alerjisi anlamına gelmektedir. Besin kökenli olarak insanlarda en sık görülen ince bağırsak hastalıklarındandır. Glüten, glütenin ve gliadin proteinlerinin suyla karıştırılmasıyla ortaya çıkan sakız şeklinde esnek bir maddedir. Özellikle ünlü mamullerin, çavdar, arpa, buğday ve yulaf gibi tahıllar, yapısını oluşturmaktadır. Glüten tüketmeden yaşamak her ne kadar zor görünse de bunun yerini mısır, patates, pirinç unu, bezelye, barbunya, fasulye, mercimek, nohut gibi baklagiller de buğdayın yerini tutmaktadır. Çölyak hastalarının tüketecekleri ürünlere çok dikkat etmesi gerekmekte, özellikle yiyecekleri ürünlerde katkı maddesi bulunup bulunmadığından emin olmaları gerekmektedir. Bu tür ürünleri güvenilir ve yalnızca çölyak hastaları için ürün satan yerlerden temin etmek mümkündür.

Çölyak Hastaları Ne Yemelidir?

Çölyak hastaları için beslenme büyük problemlerden biridir. Neredeyse her üründe olan buğday, yulaf, çavdar gibi ürünler, çölyak hastalarının tüketecekleri ürünleri kısıtlamaktadır. Buğday, çavdar, yulaf ve arpadan kesinlikle uzak durulması gerekmektedir. Bunların yerine mısır, patates, mercimek, pirinç, fasulye gibi glüten içermeyen baklagiller rahatlıkla tüketilebilir.

Çölyak hastaları için özel olarak üretilen nişasta, üzüm çekirdeği unu, kestane unu, soya ünü gibi ürünlerin kullanılması gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken konu değirmende daha öncesinde buğday, arpa, yulaf veya çavdarın öğütülmemiş olması gerekmektedir.

Bunun yanında, günlük hayatta sık sık tüketilen kırmızı et, meyve, sebze, balık, süt ve süt ürünlerini satın alırken de dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu tür ürünler glüten içermeseler de üretim ortamlarında kullanılan kimyasallar çölyak hastaları için risk oluşturabilmektedir. Bu nedenle, alınacak ürünün içerisinde mutlaka ‘glütensiz’ ibaresi yer alması gerekmektedir.

Özelikle çölyak hastalarının beslenmeleri için yiyecek üreten firmalar bulunmaktadır. Glütensiz ürünlerin online olarak da satışı yapılmaktadır. Bu tür yerlerden rahatlıkla alışveriş yapılabilir. Böylece, glütensiz ürün tüketilerek çölyak hastalarının rahatlıkla hayatlarını kaliteli geçirmeleri sağlanabilmektedir.

Çölyak Hastaları Hangi Gıdalardan Uzak Durmalıdır?

Yukarıda da bahsedildiği gibi çölyak hastalarının en çok dikkat etmesi gereken konu ‘glüten’dir. Doğrudan glüten içeren arpa, yulaf, buğday ve çavdarın kesinlikle tüketilmesi yasaktır. Aynı zamanda üretilen ürünlerin, üretim koşulları da çok önem taşımaktadır. Bazı besinler doğrudan glüten içermese dahi üretim aşamasında katkı maddeleri çölyak hastaları için büyük bir sorun haline dönüşebilmektedir. Bu nedenle, alınacak her ürünün içinde glüten içermediğinden emin olunmalıdır.

Çölyak hastaları glüten tükettiğinde, ince bağırsaktaki sindirilmiş besinlerin kana karışmasını sağlayan villuslar işlevlerini yitirmekte ve eski haline dönüp iyileşmeleri en az 3 veya 6 ayı bulabilmektedir. Bu nedenle, tüketilecek her ürün için ‘glüten içermez’ ifadesine dikkat edilmesi çok önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net