Bilgii.net

Çok Küçük Oturma Odaları için Dekorasyon

27.11.2018
Çok Küçük Oturma Odaları için Dekorasyon

Evin en önemli alanlarından biri olan salonlarımız kuşkusuz en çok zaman geçirdiğimiz odaların başında gelmektedir. Uzun ve yorucu günün ardından çoğumuzun dinlenmek için geçirdiği, misafirlerimizi ağırladığımız, dostlarımızla vakit geçirip eğlendiğimiz, televizyon izlediğimiz, yemek yediğimiz evimizin en sosyal alanlarından biridir. Bu yüzden diğer odalara nazaran oturma odalarının dekorasyonları daha önemlidir. Çoğumuz geniş ve ferah oturma odalarına sahipken , bazılarımız da metrekaresi çok küçük olan oturma odasına sahip olabiliyor. Çok küçük salona sahip olan aileler odayı dizayn etmekte çok zorlanabiliyorlar. Fakat doğru ve planlı dekorasyon yollarıyla çok küçük oturma odalarını bile kolay bir şekilde dekorasyon edebiliriz.

Uzun Ve Dar Oturma Odası Modelleri

Dizayn etmekte en çok zorlanılan oturma odalarından biri uzun ve dar oturma odasıdır. Fakat doğru yöntemleri kullanarak odayı kullanışlı hale getirebiliriz. Öncelikle bu gibi oturma odası tiplerinde dağınıklıktan kaçınarak daha çok özenli ve sade bir biçimde düzenlemeliyiz. Oturma odamız uzun ve dar olduğu için çok fazla alternatifimiz olmayabilir. Fakat seçimlerimizle pratik bir alan sağlayabiliriz. Salonlarımızın vazgeçilmezi olan televizyon öncelikle duvara monte ederek küçük oturma odamızı dizayn etmeye başlayabiliriz. Televizyonun tam karşısında ise üçlü kanepeleri yerleştirebiliriz. Oturma odamız uzun ve dar olduğu için orta sehpa kullanmak yerine yan sehpaları tercih edebiliriz. Salon dekorasyonlarında mobilyalar önemli bir yere sahipken, renkler de oturma odamızın daha geniş ve ferah görünmesini sağlamakta önemli rol oynamaktadır. Duvar rengini seçerken koyu renk değil de daha açık renkler seçersek gri, kirli beyaz, bej vb. Küçük oturma odamız daha ferah ve geniş bir görünüme sahip olacaktır. Bununla birlikte mobilyalarımızın rengi de önemlidir. Duvar ile mobilyaların renk uyumu odamızın daha ferah ve şık görünmesini sağlayacaktır.

Kare Oturma Odası Modelleri

Küçük kare şeklinde oturma odası diğer oturma odası tiplerine göre daha kolay dizayn edilebilir. Sade bir koltuk takımı orta sehpanın etrafında tekli, ikili, üçlü oturma grubuyla sıralanır. Sehpanın diğer boş kalan alanına ise iki tane puf konularak oturma odasına şıklık katılabilir. Televizyon ise üçlü koltukların tam karşısına duvara monte edilebilir. Sehpanın tam altına ise küçük sade bir halı ile ya da ince bir kilim ile küçük kare oturma odanızı dizayn edebilirsiniz.

Dikdörtgen Oturma Odası Modelleri

Dikdörtgen şeklindeki oturma odaları dekorasyonlarında genellikle yapılan yanlışlardan birisi olan yan yana konulan koltuk takımlarıdır. Bu şekilde yapılan bir dizayn odayı daha dar ve basık görünmesine sebep olmaktadır. Bu yüzden dikdörtgen oturma odası için en ideal oturma grubu L şeklindeki köşe takımlarıdır. Böylece L şeklindeki oturma grubunu kullanarak odaya ferah ve estetik bir görünüm katar. Televizyonun konumu da bu tip oturma odaları için önemlidir. Dikdörtgen bir odayı dizayn ederken televizyonu oturma grubunun tam karşısına monte ederek odaya ferah bir görünüm verebiliriz. Dikdörtgen salonlarda duvar rengi seçerken diğer odalara göre daha çok özen göstermeliyiz. Çünkü çok koyu ve canlı renkler odayı çok kasvetli ve dar gösterebilir. Bu yüzden ferah bir görünüm elde etmek için daha açık ve yumuşak renkler tercih edilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net