Bilgii.net

Çok Etkili Doğal Peeling Yöntemleri – Güzellik Uzmanından!

16.10.2018
Çok Etkili Doğal Peeling Yöntemleri – Güzellik Uzmanından!

Peeling ciltteki ölü derinin atılma işlemidir. Bu işlem için iki farklı yöntem uygulanabilir. Birincisi kimyasal peelingdir ve uzmanlar tarafından yapılır. İkincisi doğal peeling işlemidir ve herkes evinde kolayca yapabilir. Doğal peeling yöntemleri evde bulunan doğal malzemelerle yapıldığından hem son derece ucuzdur hem de zararlı madde içermez. Ayrıca yapımı kolay olduğundan zamandan kazanırsınız. İş kadınıysanız veya gününüz yoğun geçiyorsa maddi imkânlarınız olsa bile profesyonel cilt bakımı yaptırmak için zamanınız olmayabilir. Genel olarak ev hanımlarının sıkıntısı ise profesyonel bakımların maddi anlamda zorlayıcı olmasıdır. Oysa cildinizin pürüzsüz ve bakımlı olmasının belli kuralları vardır. Hijyen ve günlük bakımdır. Bu iki noktaya dikkat ederek bakımlı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Yeşil Çay İle Doğal Peeling

Yeşil çayın sağlık açısından ne kadar faydalı olduğu biliniyor. Her gün evinizde içtiğiniz yeşil çay poşetlerinden bir tanesini peeling için hazırlayabilirsiniz. Yeşil çay tüketmeyenler peeling için satın alabilirler. Gerekli malzemeler:

  • 1 poşet(adet) yeşil çay
  • 1 çay bardağı veya çay fincanı su

Yeşil çayı normal çay içer gibi bir bardak veya bir fincan suyun içine koyun. Demi çıktıktan sonra poşeti bardaktan çıkartın ve soğumaya bırakın. Soğuyan poşetin içini açarak posasını cildinize sürün. Hafifçe ve cildinizi tahriş etmeyecek şekilde ovalamaya başlayın. Birkaç dakika bu işlemi sürdürdükten sonra cildinizi yıkayabilirsiniz. Gelelim bardağınızdaki çayı ne yapacağınıza. Soğuyan yeşil çayı cildinize tonik olarak süreceksiniz. Her cilt bakımından sonra cilt sıkılaştırma görevi olan tonikleri kullanmanız gerekir. Eğer tonik kullanmıyorsanız gözeneklerin büyüdüğünü veya siyah nokta problemlerinizin arttığını görebilirsiniz. Bir pamuk yardımıyla yeşil çayı cildinize sürün ve 10 dakika bekleyin. Daha sonra soğuk suyla durulayarak cildinizde şok yapabilir ve sıkılaşmasına katkı sağlayabilirsiniz.

Limon İle Peeling Yapımı

Limonun içerdiği C vitamini nedeniyle cilde yararlı olduğu herkes tarafından biliniyor. Kırışıklık gidermede, siyah noktaları azaltmada ve peeling yani cilt soymada etkilidir. Ancak bu uygulamayı 35 yaş üstündeki kişiler yapabilir. 35 yaş altı ve kılcal damar sorunu olanlar cilt hassasiyeti nedeniyle yapamaz. Limon ile peeling yaparken ihtiyacınız olan malzemeler aşağıdaki gibidir:

  • Yarım limon
  • Biraz tuz

İkiye böldüğünüz limonun üstüne biraz tuz ekmeniz gerekir. Hazırladığınız yarım limonu temiz cildinize yavaşça uygulamaya başlayın. Tuz cildi biraz rahatsız edebilir. Hafif yanma hissedebilirsiniz. Önemli olan bastırmadan ve cilde zarar vermeden uygulamaktır. İşlem süresi bir iki dakikadır. Sonrasında hemen cildinizi yıkayabilirsiniz. Bu işlemi 35 yaşın altındaysanız yapmanız önerilmez. Kılcal damar sorunu olanlar, kılcal damarları belirgin olan hassas cilt yapısına sahip olanlar bu işlemi yapmamalıdır. Yukarıdaki yöntemimiz daha uygundur.

Limon içerdiği C vitamini sayesinde kolajen arttırıcı bir etkiye sahiptir. Bu nedenle kırışıklıkları belli oranda düzeltmede etkilidir. Ciltteki ölü deriyi atarak cildin yenilenmesini sağlaması bakımından da yeni kırışıklıkların oluşmasını önleyici bir etkiye sahiptir. Diğer önemli özelliği ise siyah noktaları yok etmesidir. Hemen birçok doğal siyah maske tarifinin içinde limon da bulunduğunu göreceksiniz. Bu, tesadüf değildir. Cildi sıkılaştırır ve gençleştirici bir etkiye sahiptir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net